Tma je výzva, abychom byli víc s dětmi

Reklama

Krátké dny a rychlý nástup soumraku mají jeden nesporný klad – většina z nás tráví více času doma se svou rodinou. Proč se o tyto jedinečné společné chvíle ochuzovat tím, že se schováme každý sám ke svému počítači? Odborníci radí – vypněte všechny obrazovky a dejte to nejvzácnější, tedy svůj čas, dětem. Tahle investice se vám stoprocentně vyplatí.

S batoletem rodiče tráví spoustu času od rána do večera, ale jakmile dítě trochu odroste a stane se samostatnější, jsou rádi, když už se zabaví samo. „Je pochopitelné, že všichni potřebujeme mít čas na svoji práci i koníčky, ale všeho s mírou. Pro děti je totiž doba strávená společně s námi, ale i náš zájem o ně a o to, co prožívají a čím se zabývají, zcela zásadní. Pokud rodičovský zájem dlouhodobě chybí, dítě psychicky strádá. Může se to projevit mnoha různými způsoby – dítě je smutnější, apatičtější, může si stěžovat na bolesti hlavy nebo břicha, být agresivní anebo prostě víc zlobí, protože se na sebe snaží upoutat pozornost,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby clubu Juklík, která je sama zkušenou maminkou 4 dětí.

„Samozřejmě nelze rezignovat na všechny pracovní povinnosti i osobní zájmy a věnovat se jim, až když děti večer usnou. Čas vyhrazený pro sebe a pro rodinu je ale třeba dělit velmi uvážlivě. Stejně tak je důležité dodržovat různé rodinné zvyky a rituály, ať už se jedná o společnou přípravu potravy pro domácího mazlíčka, anebo čtení pohádky na dobrou noc. Právě takové momenty totiž dodávají dětem potřebný klid a jistotu pevného rodinného zázemí,“ dodává Štěpánka Štrougalová.

Být spolu
Právě nyní v zimě, kdy se dny rychle krátí a všichni pobýváme více doma, je otázka společně stráveného času velmi aktuální. Existuje nespočet možností, jak ho naplnit. Ke slovu přijdou společenské hry, výtvarné tvoření, promítání fotek či filmových záznamů z léta, na které jste za slunných teplých dnů neměli čas. Můžete hrát společně divadlo, vařit s dětmi originální jídla, vyrábět masky nebo dárky pro blízké a kamarády. Anebo se teple obléct, nasadit si čelovky a vyrazit s dětmi společně na krátkou dobrodružnou procházku do okolí domova. Vlastně je skoro jedno, kam se s dětmi vydáte nebo co konkrétně budete dělat. Podstatné je, že budete spolu.

5 prověřených tipů Štěpánky Štrougalové na společnou zábavu:
Koncert začíná
Vyrovnejte do řady kuchyňské židle, připravte švihadla místo mikrofonů a dejte k dispozici pár kousků ze svého šatníku, aby se hlavní hvězda večera mohla předvést v plné parádě. Děti si rády zahrají na populární zpěváky a vy jim k tomu můžete pouštět playback. Důležité je nezapomenout připravit krabičku nebo talířek pro dobrovolné vstupné…

Stavíme bunkry
Děti milují úkryty. Dokážou si je vybudovat během chvilky prakticky kdekoli a z čehokoli. Pokud na chvíli zapomenete na svoji pořádkumilovnost a dovolíte dětem trošku si zakramařit, či jim dokonce přinesete další deky a polštáře, bude vám možná odměnou pozvání do právě vybudovaného bunkru nebo indiánského týpí.

Karikatury dovoleny
Teď je ta správná chvíle pro vyřazené noviny a časopisy. Dovolte dětem, ať je „vylepšují“ po svém, a sami se také aktivně zapojte do zábavy. Vše je dovoleno – lidem na fotkách můžete společně domalovávat kníry, brýle, přidávat čertovské rohy i tykadla. Anebo si pohrát s textem a společně hledat jednotlivá písmenka či určitá podstatná jména.

Stínové divadlo pro kočku
Úplně stačí zavěsit do prostoru pokoje jedno bílé prostěradlo, naaranžovat lampičku – a úchvatné stínové představení může začít. Naučte přitom děti vodit maňásky, vysvětlete jim třeba, jak si můžou vytvořit zvířátka z vlastních rukou, anebo jim pozvěte na scénu rovnou ta živá domácí. Taková protahující se kočka bývá skvělá herečka.

Trocha nostalgie…
Najděte „vzpomínkové“ krabice z dob, kdy byly vaše děti malé. Vaši posluchači budou nadšení z vyprávění o době nedávno minulé, zvlášť když si budou moct prohlížet nejen svoje fotografie, ale i první vlásky, zoubky, dárečky od příbuzných… Všechno s nimi proberte a uvařte si k tomu společně voňavý čaj nebo třeba kakao.

Kdo je Štěpánka Štrougalová
Štěpánka Štrougalová je majitelka Baby Clubu Juklík, což je dětské centrum, které je od roku 1988 průkopníkem v metodice kojeneckého plavání. Dnes provozuje několik bazénů a kromě plavání pro nejmenší nabízí kvalitní plaveckou školu pro starší děti, plavání pro těhotné, aqua-aerobic a zábavné i vzdělávací aktivity pro rodiče. Štěpánku baví vše kolem dětí, a jak říká, jejich „přirozené výchovy“. Její další rady najdete také na jejím webu blog.juklik.cz

Zdroj: Baby Club Juklík, www.juklik.cz

Komentáře