Udržitelná móda aneb zajímejte se a nakupujte pomalu a chytře

Reklama

Módní průmysl je hned po tom ropném nejšpinavější průmysl na světě. Neustálý tlak na ceny ze strany spotřebitelů se odráží jak na kvalitě zpracování samotného oblečení, tak na podmínkách, ve kterých je vyráběno. Práce s jedovatými chemikáliemi, nevyhovující bezpečnostní opatření v továrnách, nízké platy žen za šicími stroji a nemožnost proti tomu všemu bojovat. To jsou případy, které již tolikrát otřásly nevědomostí moderní společnosti. Čím dál větší množství zákazníků se tak obrací k lokálním značkám, u kterých mají jistotu v tom, co dostanou. A dělají dobře.

Lidé po celém světě i v České Republice se stále málo zajímají o to, jak módní průmysl znečišťuje planetu a jakou mírou tomu oni sami přispívají. Není však tak složité toto znečišťování alespoň zpomalit. Každý však musí začít sám u sebe. Udržitelnost módy, ale nejenom té, udržitelnost celé planety je téma, které se velmi dotýká Romana Humlíčka, předního českého pánského krejčího a návrháře: „Bohužel u nás je to téma zlehčované a vysmívané. Já jsem si uvědomil, o jak velký problém jde, až díky své zkušenosti s fast fashion. Nechci tady sáhodlouze popisovat, jak to v módní branži funguje, ale moje neochota se na tom podílet byla také jedním z důvodů, proč se nyní věnuji šití na míru. Málokdo si dokáže opravdu představit o jak gigantický problém se jedná a jaké důsledky to bude mít.“ Oblečení šité na míru má spoustu výhod, jednak většina návrhářů šije z kvalitního materiálu bez nebezpečné chemie, který vydrží a jde o oblečení přímo pro vaši postavu a dle vašich představ.

Dalším obrovským problémem jsou odpady, které nákupem levného a nekvalitního oblečení vznikají. Při nízké ceně máme tendence nakupovat hodně. Oblečení se zároveň rychle zničí a my pak musíme řešit, co s ním. Pokud již není ve stavu, kdy by se dalo například darovat, končí v koši. To je velká ekologická zátěž pro naši planetu. A nejen to, nové oblečení, které se neprodá, je odkázáno k likvidaci, což dělá nepředstavitelné množství kusů.

Módní průmysl má velký dopad na životní prostředí a vykořisťuje své pracovníky!

Textilní továrny jsou dnes v drtivé většině nastavené na výrobu nesmyslně velkého objemu levných tkanin špatné kvality a uniformního vzhledu. Z nich se pak vyrábí miliardy kusů oblečení, které je sice relativně levné, ale není kvalitní a neslouží dobře účelu, za kterým vzniklo. Skříně nám přetékají, my ale nemáme nic, čeho bychom si skutečně vážili,“ říká Humlíček. „Já sám pod svou značkou vyrábím oblečení na míru, o kterém vím, že si ho někdo konkrétní přeje a dokáže ho ocenit. Dělá mi to radost, přibyla mi řada přátel a dává mi to smysl. Více než práci to vidím jako poslání. Každý nový kus oblečení je pro mě zároveň novým příběhem, který nekončí jeho předáním. Občas se ke mně dostanou moje džíny i po několika letech nošení, abych je vyspravil. Těší mě, že ani po letech nekončí v kontejneru a dlouho slouží svému majiteli.

O celé problematice ví své i Kateřina Jungová, spoluzakladatelka Metráž Design: „Nedávno jsem opět četla článek týkající se klimatických změn, jak se zvyšuje teplota na zemi, jaké dopady to má na přírodu a na celý ekosystém naší planety. Myslím, že je jasné, že nemůžeme dál žít stejným způsobem. A to se týká samozřejmě i módního průmyslu. Vůči rychlé módě, která je tak bezohledná k životnímu prostředí i k lidem, kteří ji vyrábějí, mi přijde udržitelná móda jedinou možnou alternativou. A není to luxus, je to nutnost, pokud chceme, aby na Zemi mohly žít další generace lidí. Udržitelná móda znamená důstojné podmínky pro výrobce, čistší přírodu, podporu a tedy i rozvoj lokálního průmyslu a návrhářů. A to můžeme brát také jako investici do naší země. Není přece nutné, aby nám šatníky praskaly ve švech a každý půl rok jsme oblečení vyházeli a koupili si všechno nové. Méně je více! Toho se snažíme držet i v Metráži. Většinu našich produktů vyrábíme ručně ze zbytků, které by jinak skončily jako odpad. Všechny naše výrobky jsou vyráběny v ČR. Spolupracujeme s českými návrháři a výrobci. A taky se snažíme, aby byla udržitelná móda finančně dostupná širší vrstvě lidí. V případě nákupu našeho zboží si můžete být jisti, že Vaše radost, způsobí také radost, a to některé ženě v tísnivé sociální situaci pracující u nás v dílně. Ta totiž dostane za daný produkt, který vyrobila, důstojnou odměnu.“

Nákupem lokálních značek dáváme najevo, že nepodporujeme dětskou práci a nepřiměřené mzdy, které často nepokrývají ani základní lidské potřeby. Naopak ukazujeme, že nám jako kultivované společnosti záleží na tom, odkud naše věci pocházejí a jaký za nimi stojí příběh. Zároveň si tak tříbíme svůj vlastní vkus, protože si na výběru dáváme více záležet. „Podpora lokálních návrhářů by měla být samozřejmostí a zálibou pro každého z nás tak, jako tomu je i v zahraničí. Zájem kupovat si věci, které mají příběh, jsou ekologicky a eticky nezávadné a zároveň přemýšlet o celé problematice, by mělo patřit do našich základních hodnot,“ říká Pavlína Dvořáková, spoluzakladatelka projektu Lifeisfashion.cz.

Zatímco prodeje nekvalitního „fast fashion“ stoupají vzhůru, „slow fashion“ jde nahoru pouze malými krůčky. “Jedním z našich cílů je otevřít dalším lidem oči v oblasti udržitelné módy, aby začali přemýšlet hlouběji o tom, jaký může mít v konečném důsledku dopad na planetu přesně to tričko, které mají. Stále mám občas pocit, že si to mnoho z nás neuvědomuje, není divu, spotřeba je do nás tlačena na každém rohu. Pokud se nám podaří probudit další lidi, kteří začnou přemýšlet o tomto silném tématu, budu moc vděčná. A také z toho důvodu, že tím více podpoříme nákup českých výrobků a ovlivníme tím náš finanční trh, “ říká Klára Galová, spoluzakladatelka projektu Life is Fashion.

Pro většinu designerů u nás je jejich práce zároveň životem. Používají kvalitní materiály a na každém kousku si dávají záležet do posledního detailu. Za své peníze tak dostaneme nejen kvalitní zboží, neméně důležitým aspektem je i vědomí toho, že naše radost není jiného starost. „Oblečení, které není „ušité horkou jehlou“, ale naopak je vyrobeno poctivě a z kvalitních materiálů, vám déle vydrží. V nabídce lokálních návrhářů navíc najdete často originální, limitované kousky a také chytré variabilní kousky nositelné na několik způsobů. Nákupem u lokálních návrhářů podtrhnete svůj jedinečný styl a obohatíte svůj šatník o nadčasové kousky, které nevyjdou z módy za jednu sezónu,“ říká Pavla Bojko z internetového obchodu Locallabels.cz

Představte si tričko za 200 Kč a co vše za ním asi stojí? Když marže u velkých výrobců je minimálně 100%. Někdo tričko musel ušít, použil se nějaký materiál, následně doprava a další. Kolik asi vydělal člověk, který tričko šil a jak asi bude kvalitní?

OSLAVY UDRŽITELNÉ MÓDY A ČESKÝCH NÁVRHÁŘŮ
25 – 27. Března 2018 Projekt LIFE IS FASHION podporuje české návrháře a udržitelnou módu. Hlavní událostí je vytvoření pop-up butiku, kde budou mít návštěvníci možnost se osobně setkat s návrháři a dozvědět se něco více na přednáškách a workshopech. Galerie Kritiků v Paláci Adria se ve dnech 25. – 27. března zaplní lokálními designery. Tyto tři dny proběhnou ve znamení udržitelné módy a kvalitního módního designu. Tváří letošního ročníku jsou Josefína Bakošová a Ester Geislerová.

Nyní můžete podpořit projekt i na Hithit.cz, nákupem profesionálního focení, vstupenky na akci či jiné odměny. Projek končí za pár dní.
www.lifeisfashion.cz
www.fb.com/lifeisfashioncz
#lifeisfashioncz

Autor textu: Lifeisfashion.cz

Komentáře