Umíte rozeznat nachlazení a chřipku?

Dvě nemoci, které se pomalu staly synonymem chladnějších měsíců, to je nachlazení a chřipka. Často je zaměňujeme, ale ve skutečnosti se jedná o dva úplně odlišné zdravotní problémy.

Jakmile je léto nenávratně pryč, nastoupí sychravé počasí a teploty klesnu pod 20 stupňů, dostává se náš organismus do jiného režimu. Zvykáme si na vrstvy teplejšího oblečení, osvěžující ledové drinky vyměníme za horké nápoje, do šatníku přidáváme čepice a rukavice. Se změnou počasí přicházejí i první nachlazení a chřipky. Ačkoli by se mohlo zdát, že mezi nimi není žádný markantní rozdíl, opak je pravdou. Chřipka a nachlazení patří do skupiny akutních infekčních onemocnění dýchacích cest. Ani jedno se nevyplatí podcenit. V případě, že si nejste jistí, který neduh vás zasáhl, poraďte se se svým lékařem.

Nachlazení
S nachlazením se můžete setkat hned několikrát v roce. Začíná většinou bolestí v krku, kterou pociťujete den-dva. Mimo to je častým příznakem vodnatá rýma, která se časem změní na hustší hlen a mírný kašel. Horečka obvykle není přítomná, u malých dětí se však může vyskytnout mírně zvýšená teplota, nikdy by však neměla stoupat vysoko. Bolest svalů je mírná a bolest hlavy pociťuje nemocný jen zřídka. V případě nachlazení je i únava a slabost jen velmi mírná. „Největší rozdíl mezi nachlazením a chřipkou je ten, že při nachlazení je nástup choroby postupný. Doba nachlazení je přibližně týden, kdy je pacient nejvíce infekční první tři dny,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Janka Tóthová.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15719″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“380″}}]]

MUDr. Janka Tóthová.

Chřipka
Patří mezi nejčastější infekční onemocnění, která jsou vyvolané virem. Jejich hlavním znakem je, že přichází náhle. Pokud se ráno cítíte v pořádku a nepociťujete žádné problémy, večer už může být všechno jinak a máte pocit, že vás „přejel vlak“. „Chřipka většinou začíná zimnicí a je provázena vysokými teplotami (okolo 39 stupňů). Nemocný cítí bolest hlavy, kloubů, svalů, také se mu hůře polyká. Dalšími příznaky jsou suchý a dráždivý kašel a rýma. V porovnání s obyčejným nachlazením trvají příznaky chřipky o několik dní déle. Sice se mohou po dvou či pěti dnech zlepšit, únavu a vyčerpání cítíme i o týden déle,“ zdůrazňuje MUDr. Janka Tóthová. V případě chřipky se také může objevit kolísání zdravotního stavu, chvíli pociťujete zlepšení, ale už o pár hodin později se můžete cítit opět „pod psa“. Virus chřipky se přenáší nejčastěji vzduchem při kašlání a kýchání. Podstatné je, aby pacient chřipku vyležel. Když se jí rozhodnete přechodit, může se vám to několikanásobně vrátit a choroba může vyústit až v zápal plic. Když příznaky chřipky neustupují ani po 3-5 dnech, je nutné navštívit lékaře, který přehodnotí stav nemocného. V průběhu léčby je potřeba pamatovat na dostatečný přísun tekutin.

Kdy navštívit lékaře?
• Neustupující teplota. Pokud zvýšená teplota přetrvává více než 3 dny.
• Bolest hlavy a dlouhotrvající rýma s produkcí žlutého hlenu mohou být způsobené zánětem nosních dutin a tehdy je potřeba nasadit antibiotika.
• Přetrvávající kašel. Pokud trvá déle než 2 týdny, může signalizovat počínající zápal průdušek, nebo jinou komplikaci. V tomto případě je konzultace s lékařem nevyhnutelná.
• Nepodceňujte dýchavičnost a bušení srdce.
• V případě, že se choroba vrátila.

Co do domácí lékárničky?
Hřejivá síla zázvoru, léčivý květ bezu černého, sušené plody fenyklu, protizánětlivý tymián a uklidňující slez – přesně takovou kombinaci bylinek potřebujete, aby váš organismus zabojoval s nepříjemným nachlazením! Najdete ji v oblíbeném funkčním čaji PICKWICK Herbalis Nachlazení se zázvorem. Funkční čaje jsou zárukou kvality, výborné chuti a patří do každé domácí lékárničky.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15717″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“386″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Mezi bylinky, které napomohou květům lípy pří návratu správné funkce dýchacího systému, patří anýz, mateřídouška, fenykl, který spolu se šalvějí podporuje i imunitní systém a usnadňuje vykašlávání. Tuto kombinaci doplňují tymián, který působí protizánětlivě a máta peprná, která posiluje obranyschopnost organismu. Takové složení je při bolesti průdušek doslova „trefa do černého“, navíc výborně chutná. Vyzkoušejte PICKWICK Herbalis Průdušky s lipovým květem za doporučenou cenu 45,90 Kč.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“15718″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“386″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zdroj: www.pickwick.cz

Komentáře