Úsporné Vánoce aneb Kdo ušetří, vyhraje

Reklama

Přinášíme pár tipů, jak tyto Vánoce přežít bez větší finanční (a tím pádem asi i duševní) ztráty…

Vánoce jsou pro vyvážené rodinné finance zatěžkávací zkouškou. A mít rodinný rozpočet na konci roku pod kontrolou není rozhodně nic jednoduchého. Existuje ale několik základních rad, které vám pomohou vkročit do Nového roku s vyrovnanými financemi a ušetřit.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14014″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“399″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Příjmy a výdaje plánujte. O Vánocích dvojnásob
Nejčastější chybou v nakládání s penězi je absence dobrého plánu. Většina lidí sice má představu, kolik peněz má měsíčně k dispozici, ale to už nelze říci o výdajích. Nejčastěji lidé ztrácejí přehled, kolik peněz již utratili a pohled na výpis z účtu může překvapit. A Vánoce jsou v tomto ohledu obdobím dvojnásob těžkým a tedy časem, kdy je plán nadmíru potřeba. „Je jedno, jakou bude mít plán formu, zda excelovské tabulky v počítači, nějaké aplikace v tabletu či telefonu nebo tradiční rozvahy tužkou na papíře. Je třeba, aby věrně odrážel příjmy a nutné výdaje v daném období. Po tomto jednoduchém kroku již bude jasnější, kolik peněz zbyde na vánoční dárky,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank.

V plánování myslete na rezervu
Druhým důležitým pravidlem nakládání s penězi je péče o finanční rezervu, která by byla schopná pokrýt nenadálé výdaje. Rezerva může mít formu odložených peněz na spořicím účtu, dostatečného kontokorentu nebo třeba kreditní karty. O Vánocích přichází nutkání použít volné peníze na nákup dárků. Dobré je ale tomuto odolat, protože nikdy nevíte, kdy budete rezervu potřebovat využít.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14015″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Nakupujte online
Nákupy přes internet vám mohou snadno pomoci ušetřit. A v období před Vánoci jak finance, tak i fronty a stres v nákupních centrech. Internet přináší navíc rychlou možnost srovnání cen vybraného produktu napříč trhem a máte tak představu, jak výhodný váš nákup je. Při platbě kartou online navíc ušetříte ještě za dobírku. Placení kartou online je rychlé, pohodlné a při dodržení základních pravidel zcela bezpečné. „K placení můžete využít i kreditní kartu, která je v tomto případě vhodnou formou půjčky. Můžete totiž využít bezúročné období, které je například ve Sberbank až 45 dnů. Pokud uhradíte včas celou čerpanou částku, neplatíte žádné úroky,“ radí Hana Drápalová, Sberbank.

Na smysluplné dárky se půjčky nebojte, ale vybírejte
Ne každý dárek je vhodné financovat půjčkou, ale pokud se jedná o věci, které jsou užitečné, dlouho vydrží a navíc udělají radost, proč ne. Pak lze dárek považovat za vhodnou investici. Manželka může mít radost z vysněné krbové vložky nebo centrálního vysavače, které navíc zvýší hodnotu vašeho bydlení. Děti budou pak nadšené z nové lyžařské nebo snowboardové výbavy, která podpoří jejich sportování, a navíc investujeme jejich bezpečí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“14016″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“399″}}]]

Tip redakce:
Jak ideálně platit na vánočních trzích v zahraničí či na lyžích v Alpách?
Chystáte se na lyže do Alp či na vánoční trhy do Německa a nechcete zbytečně vyhazovat peníze? Přinášíme několik tipů, které vám na zimních výletech a dovolených  ušetří rodinné finance a nenechají vás daleko od domova ve štychu.

Hotovost nebo karta?
Základní otázkou při cestě do zahraničí je, zda se vybavit spíše hotovostí nebo platební kartou.  Pro výlet na lyže do rakouských a italských Alp nebo na vánoční trhy do Norimberka či Drážďan i jinam do zahraničí je odpověď  jednoduchá – obojím. „Pro výhodné placení v zahraničí je klíčové mít při sobě vždy nějakou hotovost a zároveň i platební kartu,“ radí Hana Drápalová ze Sberbank. Hotovost je vždy potřeba a často  se vám  může hodit již brzy po překročení hranic. Ne všude lze totiž použít k platbě kartu. Ale na místech, kde karty berou, je jí výhodné platit, protože za běžné platby v obchodech v zahraničí neplatíte žádné poplatky a daná měna je přepočítávána devizovým kurzem, který je výhodnější než kurz valutový. Hotovost si tak šetříte pro případ, že někde karty brát nebudou. Zda za výběr z bankomatu zaplatíte nějaký poplatek, záleží na podmínkách vaší  banky. Před cestou je proto praktické si zjistit, jaké konkrétní podmínky vaše banky nabízí v dané zemi.        

Vyplatí se mít kartu Visa i Mastercard 
A co samotná karta? Je jedno, která z karetních společností ji vydala? Často ano, protože dnes již většina obchodníků akceptuje obě karty, ale v odlehlých oblastech nebo malých krámcích můžete narazit na problém. „Proto je nejvýhodnější a nejsnazší mít po ruce karty obou asociací – Visa i Mastercard,“ radí Drápalová, Sberbank. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky.

Bezpečnost na prvním místě
Při nakládání s penězi se vždy vyplatí dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Na cestách dvojnásob. Vhodné je nemít všechnu hotovost a zároveň i karty na jednom místě. Pak totiž ztráta či zcizení jednoho zavazadla nebo jedné peněženky může znamenat velké problémy. Pokud jedete v páru, mějte tedy každý svou peněženku a karty i hotovost rozdělenou na dvě části. Když cestujete sami, mějte peníze na dvou místech tak, aby nebyly jednoduše zcizitelné naráz.

Komentáře