V Livignu zahajují běžkařskou sezónu

Reklama

Jestli si myslíte, že je na běžky ještě brzy a že klidně mohou ještě odpočívat ve sklepě, tak jste na omylu. V italském horském středisku Livigno nasadili prvotřídní techniku k uchování přírodního sněhu z minulé zimy, aby mohli běžkařskou sezónu slavnostně zahájit už 15. října. Zimní sezóna pak oficiálně začne 1. prosince.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27957″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Celkem 100 000 kubických centimetrů přírodního sněhu z loňské zimy se podařilo v Livignu uchovat díky unikátní technice snowfarm, která se používá převážně pro zamezení tání ledovců. Tato metoda umožňuje konzervovat přírodní sníh i během teplého počasí. Sníh se centralizuje na jednom místě, kde je posypán pilinami, které tvoří izolační vrstvu, aby se ke sněhu nedostal vzduch, a překryt geotextilní látkou, která odráží sluneční paprsky. Díky tomu sníh přežije do další sezóny.

Pouhých 20 % z původního nashromážděného množství sněhu roztálo, 30 000 kubických centimetrů bylo použito na srpnovou akci Trofeo delle Contrade, ale i tak zbylo až 50 000 kubických centimetrů sněhu k tomu, aby se Livigno mohlo pochlubit začátkem běžkařské sezóny mnohem dříve, než bývá zvykem.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27958″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“338″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Livigno se se svou polohou 1816 metrů nad mořem tak stává ideálním místem k přípravě na závody nadcházejícího světového poháru pro profesionální běžkaře, biatlonové týmy i ostatní atlety, kteří se předtím museli spokojit s přípravou na ledovcích, které ovšem kvůli své vysoké nadmořské výšce neumožňovaly trénovat naplno, aby nedošlo k poškození svalů.

Zahájení oficiální zimní sezóny se plánuje na 1. prosince a hned 2. se uskuteční 28. ročník tradičního maratonu Sgambeda, který je součástí mezinárodního Visma Ski Classics turné. Na jeho startu se očekává až 1000 mezinárodních atletů a amatérů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27959″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“323″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Je sice ještě podzim, ale v Livignu se na roční období nedívají. K nastolenému trendu se můžete přidat i vy.

Zdroj: www.livigno.eu

Komentáře