Václav Marhoul dotočil Nabarvené ptáče

Reklama

5.7.2018 nad ránem na mostě u vesnice Kácov na Sázevě padla poslední klapka nového celovečerního filmu Václava Marhoula s názvem Nabarvené ptáče podle stejnojmenného světového bestseleru spisovatele Jerzy Kosińského. Tomuto okamžiku nicméně předcházelo osm let příprav, které zahrnovaly dvouletou snahu o získání práv ke zfilmování, sedmnáct verzí scénáře, ktéré vznikaly v průběhu tří let a další roky pak nakonec úspěšné úsilí vedoucí k zafinancování celého projektu.

Natáčení probíhalo průběžně po dobu šestnácti (16) měsíců na Ukrajině, Slovensku, Polsku a Česku, na celkem čtyřicetitřech (43) lokacích, obnášelo přesně sto (100) filmovacích dnů s realizací dvěstěšedesátitří (263) scénářových obrazů s tisícipětistydvaceti (1520) záběry, na jejichž obsahové naplnění padlo celkem třitisícepětsettřicetjedna (3 531) klapek.

V Nabarveném ptáčeti se vedle hlavní role, kterou ztvárnil nyní už jedenáctiletý Petr Kotlár z Českého Krumlova, tak objeví celé mezinárodní herecké obsazení, v první řadě se světovými hvězdami jakými jsou Harvey Keitel a Stellan Skarsgaard, vedle nich pak Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z německých herců se pak na plátně objeví Tim Kalkhof, z ukrajinských Alla Sokolova, z ruských Aleksej Kravčenko, z polských se představí Lech Dyblik, ze slovenských Júlia Valentová a Martin Nahálka a z českých pak hlavně Míša Doležalová, Zděněk Pecha, Jitka Čvančarová, Radim Fiala a Petr Vaněk.

„Mé pocity po posledním záběru? Bylo jich vskutku hodně… Ale jeden snad stojí za zmínku…. Měl jsem pocit, že jsem si před rokem a půl sedl na zdivočelého koně, a oba jsme pak svorně běželi do dálek… Rychle… Strašně rychle to natáčení uběhlo…“, svěřil se těsně po skončení natáčení režisér, scenárista a producent Václav Marhoul.

Film, který byl jinak realizován kameramanem Vladimírem Smutným na černobílý 35 mm negativ ve formátu Cinemascope, nyní vstupuje do fáze celé obrazové a zvukové postprodukce, s tím že její dokončení je plánováno na konec února příštího roku, světová premiéra je pak zamýšlena na květen a jeho uvedení do filmové distribuce pak v září roku 2019.

Nabarvené ptáče
Ve snaze uchránit své dítě před masovým vyhlazováním Židů, rodiče posílají syna k příbuzné na venkov kdesi ve východní Evropě. Chlapcova teta však nečekaně umírá a tak je dítě nuceno vydat se na cestu a protloukat se úplně samo divokým a nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Jeho snahu o doslovné fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Boj, kterého si ani není vědom, boj sama se sebou, boj o svou duši, o svojí budoucnost…

Jerzy Kosiński (1933 Lodž – 1991 New York) čerpal inspiraci pro svůj první román částečně z vlastních zkušeností a traumat – kvůli židovskému původu se během války skrýval na polském venkově. Název „Nabarvené ptáče“ si Kosiński vypůjčil z lidového prostředí, protože toto sousloví označuje kdysi oblíbený vesnický zvyk, kdy lidé chytali ptáky, kterým posléze barvili peří těmi nejkřiklavějšími barvami. Takto obarveného ptáčka potom vypustili zpátky mezi jeho druhy. Hejno však nabarvené ptáče už mezi sebe nepřijalo, vždy ho uklovalo v domnění, že se jedná o nepřítele, o cizorodý prvek v jejich hejnu. Stejně se cítí i hlavní hrdina románu, který se vždy a všude, díky své zjevné odlišnosti, setkává jen se strachem, opovržením a krutostí. Hlavním hrdinou románu je malý chlapec, který je NABARVENÝM PTÁČETEM.

Václav Marhoul
Nabarvené ptáče je třetím celovečerním filmem, pod kterým je Václav Marhoul (1960, Praha) podepsán coby scenárista, producent a režisér. Předcházející filmy Mazaný Filip (2003) a především Tobruk (2008) získaly četná domácí i mezinárodní ocenění, včetně Českých lvů. Produkčně se podílel na snímcích Pražská pětka (1989) a Kouř (1990), jako producent pak na filmu Postel (1998). Václav Marhoul je absolventem FAMU, obor produkce, postupně pracoval pro Českou televizi, Krátký film, ve Filmovém Studiu AB Barrandov začínal jako asistent produkce, aby se pak v letech 1990–1997 stal jeho generálním ředitelem. V roce 1997 založil vlastní společnost Silver Screen s.r.o., jejíž náplní je především výroba celovečerních filmů a organizování akcí v oblasti divadla a výtvarného umění.

Komentáře