Vánoční svátky a Silvestr jsou štědré období také pro zloděje

Období vánočních svátků a oslav příchodu nového roku se každoročně těší mezi zloději velké popularitě. Ti se nerozpakují loupit ani na Štědrý den či na Silvestra. Jsou k tomu totiž vhodné podmínky. Lidé se houfně navštěvují a nikomu není podezřelá přítomnost cizích lidí v domě nebo okolí. Tento fakt potvrzují dlouhodobé statistiky vloupání, kdy v tomto období v určitých lokalitách roste počet vloupání i o desítky procent.

Zloději využívají toho, že lidé navštěvují mezi svátky své známé a příbuzné a opouštějí domovy nebo vyspávají po nočních oslavách. Jsou pak schopni se pomocí osvědčených metod velmi tiše dostat do bytu a zde si vzít, co potřebují. „Interval mezi půlnocí a druhou hodinou ranní pak bývá z hlediska možného vloupání nejrizikovější. Až 90 % vniknutí do bytů se uskutečňuje přes obyčejné vstupní dveře, v nižších podlažích pak i okny a balkony,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností z firmy Next.

„Řada zlodějů chce rychle získat předměty, jako je elektronika, šperky, hotovost a nejrůznější hi-tech hračky. Spoléhají na sváteční období, kdy lidé hojně nakupují a doma toho mívají více než v jinou část roku. Zlodějům nahrává i fakt, že jsou lidé během svátků velmi neopatrní a nepozorní. Navíc v důsledku častějších návštěv příbuzných pak již ani dříve pozorní sousedé nerozlišují, kdo je návštěva a kdo přišel na lup,“ říká Ivan Pavlíček, Next.

Přeplněné popelnice a dárky jako ve výloze
Opatrní by měli být především majitelé či nájemníci domů. Jeden z nejjednodušších způsobů, jak nalákat zloděje, aby zjistili, co jste si nadělili pod stromeček, jsou prázdné krabice po dárcích v popelnici před domem. Takovému pozvání zloději jen těžko odolají. Pokud jste si pořídili například nový televizor nebo počítač a zbavujete se obalů, rozdělte krabice na malé kusy a teprve pak vyhoďte. „Další chybou, kterou majitelé domů dělají je, že své dárky vystaví pod vánočním stromkem, který stojí přímo pod okny. To je samozřejmě vidět z ulice a potenciální zloději se nemusejí ani moc namáhat,“ varuje Ivan Pavlíček.

Hrozba na sítích
Majitelé bytů či domů, kteří na svátky opouští své domovy, ať už cestují do zahraničí nebo na chalupu, by měli být opatrní při používání sociálních sítí. Především zveřejňování příspěvků s časovými údaji, kdy zůstane byt či dům prázdný, typu „pozdravy všem doma, vrátíme se příští týden“ jsou pro zloděje dobrým vodítkem. Nikdy nezveřejňujte, kdy odjíždíte a kdy se vracíte. „Nezabezpečené profily na sociálních sítích společně s neuvážlivým obsahem mohou zlodějům velmi usnadnit práci, odpadá tak práce tipařům. A pokud majitelé nemají dostatečně zabezpečený ani svůj byt či dům, mohou být následky fatální,“ říká Ivan Pavlíček.

Jak zabezpečit dům během Vánoc? Rozsviťte dům i jeho okolí
Chytrým krokem je instalovat venkovní světla napojená na detektor pohybu, který se spustí kdykoli, když někdo přistupuje v noci k domu. Můžete také nastavit časovač vnitřních světel, pokud budete delší dobu mimo dům. Je to dobrý odstrašující prostředek. „Řada zlodějů páchajících krádeže během vánočního období nepatří mezi typické profesionály, ale jsou to většinou amatéři, kteří chtějí rychle získat předměty, jako je elektronika, šperky, hotovost a nejrůznější hi-tech hračky. Spoléhají na sváteční období, kdy lidé hojně nakupují a doma toho mívají více než v jinou část roku. Zlodějům nahrává i fakt, že jsou lidé během svátků velmi neopatrní a nepozorní,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností firmy Next, a přináší několik tipů, jak chránit svůj domov.

Rada na závěr
To, že jsou Vánoce mimo jiné svátky dobrých skutků, bohužel neznamená, že se tím všichni budou řídit a chovat se stejně dobře a poctivě. Pamatujte proto na kvalitní zabezpečení svého bytu či domu. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.

Zdroj: Next

Komentáře