Vědci a umělci chtějí oživit Zjevení dionýské staré 400 let

Reklama

Ve dnech 4.-5. února 2017 se na HAMU a Pražském hradě bude konat mezinárodní konference Phasma Dionysiacum Pragense / Pražské zjevení dionýské 1617 – 2017. Vědci ruku v ruce s umělci  budou hledat cesty, jak oživit originální divadelní představení z roku 1617.

„Význam tohoto zpívaného baletu, uspořádaného českými stavy pro císaře Matyáše, a výročí jeho konání přímo volají po tom, aby se po letech opět dostalo do ohniska zájmu nejen odborníků, ale i širší veřejnosti. Konference otevře dveře obnovené premiéře, kterou chystáme na červenec 2017,“ říká Miloslav Študent, muzikolog, hudebník, jeden z hlavních organizátorů konference.

Za konferenční stůl zasedne známý skladatel a hudební vědec Miloš Štědroň, významný český historik Petr Maťa, tanečnice a choreografka Eva Kröschlová společně s desítkou dalších odborníků z oblasti histo¬rické, literárně-jazykové, hudební, divadelní, výtvarné a taneční. Diskutovat s nimi bude např. dirigent Marek Štryncl či italský režisér Lorenzo Charoy, kteří 4. července 2017 na HAMU přivedou inscenaci opět k životu.

Program konference nabídne v sobotu 4. února diskuse v češtině a angličtině o bouřlivém kontextu doby vzniku díla  v předvečer třicetileté války a navázání na evropskou kulturu pozdně renesanční epochy. V neděli 5. února se hosté vydají s historikem umění Ivanem P. Muchkou z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR, v.v.i. přímo do prostor Starého královského paláce Pražského hradu, kde se Pražské zjevení dionýské na den přesně před 400 lety odehrálo.

Konferenci pořádá HAMU, Ústav dějin umění AV ČR, v.v.i., Musica Florea, z.s., Chorea Historica, z.s. a In Cordis, z.s.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“16227″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“477″}}]]

Nejstarší hudebně taneční představení mimo Itálii:
4. 2. 2017 – mezioborová vědecká konference (Praha)
5. 2. 2017 – prohlídka prostor původního konání (Pražský hrad)
4. 7. 2017 – premiéra rekonstrukce představení (Praha)
červenec 2017 – první repríza představení (Valtice) – v jednání

Vše o konferenci a připravovaném představení lze nalézt na webových stránkách www.phasma-dionysiacum.cz.

Komentáře