Vhodný čas na změnu práce nebo podzimní brigádu

Reklama

Plánuje změnu v pracovním životě, nyní je nevhodnější čas.

Jak mohou zaměstnanci těžit z nízké nezaměstnanosti: Nadešel vhodný moment pro zvýšení mzdy, více benefitů či změnu práce? V Česku „nejsou lidi“, což nahrává těm, u nichž nepanuje v práci úplná spokojenost. Měli by si říct o vyšší plat, požádat o více benefitů nebo si rovnou hledat lepší zaměstnání? A jak na vzniklou situaci reagují firmy?

„Zaměstnanci mohou mít nyní pocit, že jsou ve vztahu k zaměstnavateli ve výhodě. Mají částečně pravdu. Pro vyjednávání o lepších podmínkách si však musí připravit racionální a konkrétní argumenty, kterými vysvětlí, proč si navýšení mzdy nebo benefitů zaslouží. Chybou by bylo zdůvodňovat nárok o vyšší plat externími faktory, jako je nezaměstnanost,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Pokud někomu jeho práce vyloženě nevyhovuje, má nyní více šancí na změnu než před pár lety. Pracovních nabídek je v současné situaci hodně, a kvalitních uchazečů málo. „Změna práce je však závažný krok. Je dobré si opravdu dobře promyslet všechny klady a zápory takové změny. Jak se říká, sousedova tráva vždy vypadá zelenější, ale realita může být jiná,“ upozorňuje Tomáš Surka.

Doba také nahrává tak zvaným job hopperům, kteří mění zaměstnání několikrát po sobě i v průběhu několika málo měsíců, díky čemuž si mohou výrazně platově polepšit. Až však nastanou na trhu práce horší časy a příležitostí nebude tolik jako nyní, může takové chování job hopperům spíše uškodit.

Zaměstnavatelé už na nízkou nezaměstnanost reagují a svých zaměstnanců si v řadě firem hledí více než dříve. „Určitě je vidět podstatně větší zájem firem o služby, jako je benchmarking platů a benefitů. Takovým srovnáváním s konkurencí firmy zjišťují, jak jsou na tom ostatní společnosti. Opět se ve velkém vrací do personalistiky témata jako štěstí v práci a work-life balance. Firmy vědí, že je pro ně nezbytné udržet si kvalitní lidi,“ uvádí Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.

Především u nedostatkových profesí rostou v současné době mzdy. V některých regionech se jedná o dělnické pozice, platy rostly i o desítky procent. Více si vydělají také pracovníci v logistice, strojírenství a také v oboru FMCG.

V době nízké nezaměstnanosti se také ve velké míře otevírá otázka, jak dostat do práce ty, kterým se moc pracovat nechce a dávají přednost pohodlí, které jim skýtají různé sociální dávky. „Stát by měl lépe motivovat lidi k tomu, aby pracovali, než aby žili jen z dávek. Zároveň by se měla otevřít cesta pro pracovníky z Ukrajiny, jejichž jednoduššímu zaměstnávání brání platná legislativa,“ míní Tomáš Surka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12454″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“235″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Tomáš Surka

Firmy už rozjíždějí sezonní nábory, shánějí brigádníky na vánoční prodeje od začátku října. Alespoň v těch, které se chystají na sezonní nárůst prodejů. „Pro řadu firem jsou Vánoce doslova za dveřmi. Týká se to potravinářské výroby, tiskáren a dále především logistiky a rychloobrátkového spotřebního zboží. Požadavky na brigádníky v těchto firmách rostou ruku v ruce s blížícím se termínem vánočních svátků,“ říká Tomáš Surka, ředitel personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
 
Firmy nabírají sezonní brigádníky i díky neustále rostoucímu zájmu o nákupy v e-shopech. Zákazníci si nakupování z domova online přes počítač oblíbili kvůli nízkým cenám, pohodlí a úspoře času. O sezonní brigády se ucházejí studenti, ale také lidé, kteří nemají zájem o dlouhodobou práci a chodí jen na brigády. „Předvánoční brigádu vyhledávají i ti, kteří ji mají jako doplněk ke své stálé práci. Další uchazeči vnímají tyto pozice jako příležitost ukázat se zaměstnavateli a získat trvalou práci,“ uvádí Tomáš Surka.
 
Letošní předvánoční sezona se však nese ve znamení nízké nezaměstnanosti a s ní spojeného nedostatku pracovníků. „Uchazečů o práci je nyní rekordně málo, proto se snažíme vyjít maximálně vstříc všem zájemcům,“ říká Tomáš Surka. Týká se to například studentů, kteří mohou pracovat jen v některé dny, ale také těch, kteří mají zájem o co nejvíce odpracovaných hodin i formou přesčasů. Brigádníci se mohou letos těšit na vyšší výdělky než v předchozích letech. V Praze si je možné i s bonusy vydělat více než 150 korun za hodinu. 
 
Sezona podzimních brigád se v posledních letech prodlužuje, což jí mezi zájemci o práci přidává na atraktivitě „Oblíbené jsou vánoční dárky v podobě poukazů na odběr zboží, častým dárkem jsou hotové peníze, které obdarovaní přemění ve zboží až po Vánocích. Firmy proto musí řešit reklamace a výměny zboží, a proto se sezona brigád často protahuje až do února,“ uzavírá Tomáš Surka.

Komentáře