Virtuální realita podle Björk

Reklama

Islandská zpěvačka Björk, která je známá svým experimentálním přístupem k hudební tvorbě, bude jednou z hvězd letošního 18. ročníku Red Bull Music Academy, která se koná v kanadském Montrealu. Na akci, na niž se sjelo na 70 producentů, zpěváků, beat tvůrců, instrumentalistů a DJs z 38 zemí, bude od 15. 10. do 12. 11. v DHC/ART Nadaci moderního umění nainstalována její výstava s příhodným názvem Björk Digital.

Pořadatelé akademie chtěli navázat na podobné instalace, jaké byly k vidění v newyorském MoMA, Vivid Sidney, Tokio Miraikan či londýnském Somerset House. Björk tak přiveze svých pět unikátních VR videí s kolektivním názvem Vulnicura, které budou ojedinělou fúzí přírody a techniky pod taktovkou extravagantní umělkyně. Společně s těmito videi zažije v Montrealu premiéru jedno z brusu nové s názvem Vulnicura for „Family“. Účastníci akademie budou moci v centru zhlédnout také interaktivní aplikaci Biofilia app a projekci jejího nenapodobitelného díla hudebního videa.

Björk v roce 2011 přišla se zcela ojedinělým a průkopnickým projektem, který do té doby neměl v hudebním průmyslu konkurenci. Její v pořadí sedmé album Biofilia vyšlo jako historicky první „app-album“. Jednalo se o multimediální nosič, který spojoval umělecký a estetický zážitek s vzdělávacími funkcemi propojenými s aplikacemi pro iPhony a iPady. Vizuálními instalacemi podíl Björk na RBMA nekončí. Po několik jdoucích nocí totiž vystoupí jako DJ akademie, což slibuje nezapomenutelný zážitek. Kompletní přehled o koncertech, přehlídkách a výstavách sledujte na redbullmusicacademy.com.

Komentáře