Vyběhnete se správným cílem!

S příchodem teplých dnů se na polních cestách a cyklostezkách obvykle vyrojí mnoho začínajících nebo svátečních běžců. Než se však pustíme do nabíhání desítek kilometrů, je potřeba se zamyslet, co od běhání očekáváme.

Chci zhubnout, vyčistit si hlavu od přehnaného stresu v práci nebo pomýšlím na nějaké závody či výkony ne jednotlivých vzdálenostech?

Michal Burian, trenér Hervis Sports Clubu si pro nás připravil několik jednoduchých, za to účinných rad, které vám usnadní cestu k vašemu cíli.

Hubnutí
V případě, že jste rozhodnutá zhubnout, je potřeba běhat alespoň 40 minut, ideálně 3 x týdně v nižších tepových frekvencích. Pokud i ráda cvičíte a zajímáte se o sport hlouběji, můžete si pořídit tepové hodinky, které budou hlídat váš výkon. Není ale podmínkou, stačí k tomu tzv. povídavé tempo.

Pročištění hlavy
Určitě to také znáte? Občas si v hlavě nesete více než potřebujete. Skvělým a zdravým pomocníkem je právě fyzický výkon. Běh v přírodě je dočista balzám na duši. Zde není potřeba nijak řešit tepovou frekvenci, běháme v tempu, které nás baví a ve kterém se cítíme komfortně. Není potřeba se stresovat ještě výkonem.

Závody, zlepšování se
Pokud se chceme posouvat a zlepšovat, je třeba si vytyčit nějaký cíl. Například vzdálenost, ideální čas, případně si naplánovat závody. Při tréninku na čas nebo vzdálenost obvykle nestačí jen běhat ve stejném tempu nebo vzdálenostech. Trénink by měl být pestrý a měly by se do něj zařazovat krátké i dlouhé běhy v různém tempu, případně různorodé tipy intervalových tréninků rychlosti. Celková naběhaná vzdálenost na týden nebo měsíc se pak opět liší v závislosti na očekáváném výkonu.

„Ať už běháte pro radost nebo s nějakým vyšším cílem, je dobré vždy vyhledat rady odborníka, který vás naučí správné pohyby, či naplánuje trénink, tak jak je potřeba právě pro vás. Někdy opravdu špatný pohyb může přinést zdravotní problémy, proto dbejte vždy na správnou techniku a vhodné vybavení,“ dodává Michal Burian, trenér Hervis Sports Clubu. 

Nová kolekce Benger exklusivně v prodejnách Hervis Sports!

Komentáře