Vykradli vás? Osm kroků, které je potřeba udělat!

Reklama

Vykradený byt či dům je noční můrou většiny lidí. Tato nemilá událost se bohužel může stát každému. Víte, jak se správně zachovat, když při příchodu domů uvidíte otevřené či vypáčené dveře?

Po prvotním šoku vás možná napadne vejít do bytu a začít zjišťovat, co se ztratilo a pak začít uklízet. Možná taky začnete vše zuřivě desinfikovat, protože pocit, že se nějaký zloděj povaloval na vaší sedačce, je šílený. A také se dostaví chuť co nejdřív začít vyšetřovat a snad ještě rychle chytit ty, kteří se vám vloupali do bytu. Ani na to nemusíte být prudká povaha. Jenže všechno to je špatně. Správný postup vypadá jinak.

Lupiči v roce 2016 vykradli o téměř 10 procent méně bytů, než v roce 2015, avšak pořád jich bylo 2800! To znamená každý den téměř osm vloupání. Průměrná škoda ovšem zaznamenala opačný trend, když se zvýšila o 7,1 procenta na 44 tisíc korun (celkem tedy 124 milionů).

Jak byste se tedy měli správně zachovat, pokud si zloději vyberou právě vaše obydlí?
1) Jakmile si při návratu všimnete, že jste byli vykradeni, nevstupujte dovnitř! Rozhodně ne sami. To proto, že by zloděj ještě mohl být uvnitř. Nejlepší je okamžitě zavolat policii a počkat na její příjezd před bytem. Druhým důvodem, proč je lepší do bytu nevstupovat, je možnost, že zničíte důležité stopy. Objasněnost vloupání byla loni sice jen 28 procent, ale pořád to je více než čtvrtinová šance, že policie lupiče chytí. Tak proč jí komplikovat práci.
2) Buďte policii k ruce. Upozorněte na to, co v bytě zanechal pachatel, na to, s čím zřejmě manipuloval, odpovídejte na její otázky.
3) Udělejte pečlivý soupis ukradených věcí. Dejte dohromady co nejvíc údajů, podle kterých se dají identifikovat. Ideální je mít poznamenaná výrobní čísla hodnotnějších věcí, případně jejich fotografie. Jestliže nic takového nemáte, udělejte náčrtky, věci co nejlépe popište, vybavte si všechny zvláštnosti, poškození, zkrátka vše, podle čeho se dá určit, že jde právě o věci ukradené vám.
4) Pokud máte vypáčený zámek, poškozené dveře nebo zárubně, musíte rychle vyřešit to, jak byt dočasně zavřete a zabezpečíte. Zavolejte si odborníky například z firmy SHERLOCK. Ti vám dle konkrétní situace navrhnou nejlepší možný způsob řešení, případně rovnou namontují provizorní dveře s novým zámkem a následně si u nich můžete nechat vyrobit kvalitní bezpečnostní dveře, aby se nepříjemný zážitek v budoucnu již neopakoval.
5) Jestliže jste přišli o kreditní karty, šekové či spořitelní knížky, neprodleně zablokujte konta, informujte banky. Pokud jste přišli o cenné papíry, informujte toho, kdo je vydal, obchoduje s nimi a tak dále.
6) V případě, že jste přišli o doklady (nejde jen o „občanku“, ale i o pas, řidičský průkaz, kartu zdravotní pojišťovny atd.), informujte neprodleně patřičné úřady.
7) Dostaňte se z toho! Kontaktujte Bílý kruh bezpečí, psychologa, pozvěte si kamarádku, zajděte s přáteli na pivo. Zkrátka se z traumatu, způsobeného zloději, vzpamatujte. Mluvte o tom, zbavte se toho. Vloupání je jedno z nejhrubějších narušení soukromí, intimního prostoru a řada lidí se s ním proto vyrovnává velmi špatně. Nestyďte se vyhledat odbornou pomoc!
8) Zajistěte byt lépe! Při novém zajištění bytu neopakujte staré chyby. Je to totiž to hlavní, co můžete proti dalšímu vloupání udělat. Spolu s bezpečnostním expertem FAB Janem Hrnčířem Vám přinášíme několik praktických tipů:

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29410″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Jak vybrat nový zámek? Váš původní zámek neodolal? Je potřeba pořídit nový a mnohem bezpečnější. Což zkusit elektronický, bezklíčový FAB ENTR? Jeho cylindrická vložka je certifikovaná na IV. třídu odolnosti. Tedy tu nejvyšší možnou. Sám se zamyká, pokud byste náhodou zapomněli. A odemknout ho můžete pomocí chytrého telefonu, nebo otisku prstů. V žádném případě by zámek vstupních dveří neměl mít nižší třídu odolnosti než III.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29408″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“384″}}]]

Pořiďte bezpečnostní dveře a myslete i na zárubně! Na stejných stránkách si můžete ověřit bezpečnostní certifikaci dveří. Opět vybírejte z dveří ve třetí či čtvrté třídě bezpečnosti. Ovšem sebeodolnější dveře vás nebudou dobře chránit bez odpovídajících zárubní neboli futer a odpovídajícího bezpečnostního kování. Dobrým tipem jsou například výrobky slovenské společnosti SHERLOCK, jež jsou na špičce technologického vývoje a dokáží zajistit bezpečnostní dveře a příslušenství včetně kompletní montáže.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29409″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Další nezbytné doplňky. Konzultujte s odborníky instalaci okenních skel s bezpečnostní fólií, pořiďte si uzamykatelné bezpečnostní kliky oken. Neulehčujte to zlodějům a myslete na vše! Jestliže bydlíte v rodinném domě a máte kůlnu či zahradní domek s nářadím, zvažte výměnu dveří a zámku i u něj. Proč? Protože tam obvykle bývá všelijaké nářadí využitelné pro vniknutí do domu. Nebo žebřík, po kterém se dá vylézt na balkón či k oknům v patře, kde si již se zabezpečením obvykle nikdo hlavu neláme. A když už jste u toho, zlepšete zajištění i v prvním patře.

Foto: ASSA Abloy

Komentáře