Výstava fotografií Lenky Hatašové už nyní předznamenává před Rudolfinem galavečer Českého lva

Reklama

Česká filmová a televizní akademie vyhlásí po sedmadvacáté nositele výročních cen Český lev již příští sobotu 7. března v pražském Rudolfinu. Od dnešního dne si mohou nejen filmoví a televizní fanoušci připomenout loňský ročník prostřednictvím unikátní kolekce snímků přední české fotografky Lenky Hatašové. Originální portréty všech oceněných za rok 2018 nyní zdobí prostranství před budovou Rudolfina na pražském Palachově náměstí.

Autorka, v minulosti známá pracemi z válečných bojišť na Balkáně, ale také z elitního sportovního a společenského prostředí, svoji kolekci portrétů vytvořila za ne zcela typických podmínek. Portréty byly pořizovány bezprostředně po převzetí ceny a vzhledem k napjatému časovému plánu měla fotografka v salónku hned za pódiem na každého čerstvého držitele Českého lva jen tři minuty. „Ten krátký časový prostor se může zdát jako nevýhoda, já to ale zase tak dramaticky nevidím. Kdysi jsem fotografovala tenisové grandslamy, díky kterým jsem se naučila rychlosti a pohotovosti, což můžu právě při takovýchto příležitostech zúročit,“ vysvětluje autorka. Výsledkem této vpravdě adrenalinové fotografické mise jsou portréty, ve kterých emocionální sílu mimořádného okamžiku podtrhuje skvělá práce se světlem a stínem. „Při Českých lvech jde o mimořádnou situaci, kdy se emoce střídají jako na běžícím pásu. Napětí a nervozitu střídají radost, štěstí či euforie a na oceněných je to ohromně vidět,“ popisuje Lenka Hatašová a dodává: „Před můj objektiv vstupují bezprostředně po vyhlášení svého triumfu, takže jsou navíc ještě v šoku – je to moc zajímavé a zcela výjimečné. V ateliéru tohle nezažijete.“ Lenka Hatašová svoji práci pro ČFTA během Českých lvů bere jako poctu své práci a těší se na letošní ročník, kdy bude opět v zákulisí kouzlit během pár chvil se světlem a stínem ve tvářích předních českých filmových a televizních tvůrců.

Galavečer 27. Českého lva budou moci 7. března zhlédnout i televizní diváci v přímém přenosu České televize od 20 hodin na ČT1. Z kandidátů na České lvy za rok 2019 nejvíce akademiky zaujala tragikomedie o mikrosvětě spolumajitelů domu Vlastníci režiséra Jiřího Havelky s 12 nominacemi, těsně následována Nabarveným ptáčetem Václava Marhoula, fascinujícím příběhem o hrůze a krutosti, ale i nevinnosti a lásce, s 11 nominacemi. 10 nominací získali Staříci, kteří v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka vyprávějí příběh o pomstě dvou starých přátel za dávné křivdy. Úspěšně si vedla také Amnestie Jonáše Karáska, emotivní thriller o manipulaci, násilí a zradě, nebo film Na střeše Jiřího Mádla, příběh o setkání mladého vietnamského emigranta a starého muže, nesnášejícího moderní svět. Obě díla získala shodně 7 nominací. Skleněný pokoj Julia Ševčíka obdržel od akademiků 6 nominací.

Slavnostní předávání 27. výročních cen České filmové a televizní akademie bude v pražském Rudolfinu moderovat již podruhé herec Václav Kopta. O hudební doprovod se postará legendární kapela Tata Bojs. Kreativní supervize večera se ujal renomovaný režisér Marek Najbrt, zatímco z režisérské židle bude průběh slavnostního večera řídit jeho neméně zkušený kolega Michael Čech. Scéna bude dílem Martina Chocholouška.

Ve spolupráci s DaFilms.cz připravuje ČFTA tradiční přehlídku nominovaných filmů aktuálního ročníku Českých lvů. Vybrané filmy bude možné zhlédnout on-line na www.ceskylev.cz od 25. února do 15. března. Přehlídka vybraných snímků nominovaných na Českého lva proběhne i v multikinech sítě CineStar v týdnu od 5. do 11. března. Pražské kino Edison pak nabídne od 24. února do 7. března všechny nominované filmy.

Komentáře