Wellness a saunování mají svá pravidla

Rozhovor s Martinem Hákem (39) z lázní U Hastrmana z Panského Dvora, který má 17letou praxi v masírování.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13632″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“253″}}]]

Martine, saunování je v České republice už velmi rozšířené, stejně jako celkově wellness a péče o tělo i ducha. Nicméně stále můžeme vidět v saunách lidi v plavkách, neumyjí se po sauně a skočí přímo do chladícího bazénku, jaké jsou zásady pro saunování a wellness z hlediska hygieny?
Martin: Z hlediska hygieny je několik zásad. Hlavní zásadou je, aby se host při příchodu do wellness osprchoval. Tiché chování, které nikoho nenarušuje při relaxaci, je samozřejmostí. Do sauny se chodí zásadně bez plavek, host dostane na dnes již na každé recepci osušku a prostěradlo. Prostěradlo si rozprostře pod sebou, aby pot nekapal na dřevěné lavice. Před vstupem do ochlazovacího bazénku je z hlediska hygieny velmi důležité jít nejdřív do sprchy, aby byl smyl pot ze sauny.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13633″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jak často je dobré navštěvovat saunu a jaké teploty?
Martin: Saunu je dobré navštěvovat aspoň jednou týdně a nejlépe klasickou finskou saunu s 90 stupni. Tato sauna má nejlepší vliv na imunitní systém.

Má sauna a pára stejný účinek pro lidský organismus?
Martin: Nemají. V klasické finské sauně je 90 stupňů a minimální vlhkost a jak jsem již řekl, má naprosto dokonalý účinek na celkovou lidskou imunitu, zatímco v páře je kolem 45 stupňů a 100% vlhkost, což má zase velmi dobrý vliv na horní cesty dýchací.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13634″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jaké masáže nabízí Panský Dvůr? Máte nějaké speciality?
Martin: Máme široký výběr masáží od klasických rekondičních až po krásné rituály od firmy Pure Fiji. Nabízíme aroma masáže, klasické rekondiční masáže, lávové kameny, havajské masáže, ajurvédské masáže, indickou antistresovou masáž hlavy, čokoládové masáže, Fiji rituál, cukrový vánek z ráje a mnoho dalších. Za sebe se specializuji na masáže, kde používám body z reflexní terapie k uvolnění zad a krční páteře.

Doporučil byste k detoxikačním masážím i vnitřní detoxikaci? Je dobré provádět pravidelně celkovou detoxikaci?
Martin: Já osobně tu dělám Ajurvédskou masáž. Je to masáž úplně celého těla od hlavy až ke konečkům prstů u nohou. Je to hodně detoxikační masáž. Pokud se u této masáže ještě dodržuje pitný režim, který je podpořen ajurvédským  detoxikačním čajem, potom je účinek vynikající.  Určitě je velmi dobré pro organismus toto provádět pravidelně, stačí aspoň jednou za tři měsíce.

  [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13635″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Pivní lázně zažívají boom, v čem jsou tak unikátní a blahodárné pro člověka?
Martin: Pivní lázně patří k jednomu z neoblíbenějších druhů lázní, protože jsou využívány přírodní suroviny ve formě chmele, kvasnic a dalších přírodních látek, které se používají nejen při výrobě piva, ale i formou koupelí v pivních lázních působí blahodárně na vaše tělo. Pivní koupel očišťuje a pročišťuje organismus přes póry pokožky

Pravidelné masáže – co všechno mohou v těle napravit? A pro co všechno mohou být prevencí?
Martin: Pravidelné masáže vám pomohou jak na těle, tak na duši. Pomohou vám od svalových bolestí, zlepší se vám krevní oběh lymfatický systém a mojí obrovsky pozitivní vliv na celý organismus. Pravidelná masáž a zdravý životní styl je nejlepší prevence proti stárnutí.

Naopak čemu se rozhodně vyhnout při domácí masáži?
Martin: Myslím, že nejhorší varianta je, pokud se člověk snaží sám pomoci třeba při zablokované krční páteři a snaží se sám „prokřupnout“, to je velmi nebezpečné.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13639″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Orgány v lidském těle jsou napojeny na chodidla, nabízíte speciální masáže nohou? Lze si takovou masáž dělat i dma, třeba jako automasáž pro klidný spánek?
Martin: Klasickou reflexologii nohou nenabízíme, ale sám využívám při masážích těchto bodu a pomáhám si s nimi k uvolnění určitých svalových partii. Pokud si dva partneři navzájem masírují a promačkávají chodidla, je to velmi zdravé a příjemné a vřele to doporučuji.

Ingredience do koupele: jaké bylinky doporučujete na jaké potíže při domácí koupeli? (heřmánek, levandule atd.)
Martin:  Všechny koupele jsou příjemné a pomáhají. Třeba levandule je výborná po náročném dni, kdy přispívá k uvolnění stresu, napětí, vyčerpání a v období nachlazení. Jalovec zase detoxikuje, je vhodný při celulitidě, zklidňuje při nervozitě a stresu. Rozmarýn napomáhá koncentraci, má silně stimulující a harmonizující účinky, je vhodný při revmatismu a svalových bolestech.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13636″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“253″}}]]

Komentáře