XINDL X získal ocenění nejúspěšnější textař roku

Reklama

Ondřej Ládek, XINDL X, před pár týdny uvedl úplně nový singl Mýval, ve kterém si hraje se slovy a názvy českých a moravských měst, převzal minulý týden prestižní ocenění Nejúspěšnější textař roku 12. ročníku výročních cen OSA.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23282″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“321″}}]]

Xindl X zažívá velmi úspěšné období, počty zhlédnutí jeho klipů se pohybují v řádech milionů, letos byl také nominován Akademií populární hudby v kategorii zpěvák za album Kvadratura záchranného kruhu, z něhož pochází i zmiňovaná novinka Mýval.

Všichni, kterým utekla Xindlova vystoupení jeho dosud největší koncertní šňůry na jaře, ho mohou vidět na pódiích vybraných open air akcí, např.: Votvírák, České hrady, Vysmáté léto, Vysočina Fest, Sázavafest a další.

ROZHOVOR S XINDLEM X
Na jaře jsi absolvoval velmi úspěšné turné, na co dalšího se v těchto dnech připravuješ?
Dovolil jsem si vzít menší dovolenou a užít si rodinu, na kterou jsem v uplynulém období neměl kvůli turné moc času. Takže teď odpočívám a dávám si v hlavě dohromady plány na příští rok. Čeká mne totiž 10. výročí existence Xindla X… Kromě toho, že bych rád udělal Best of turné, mělo by mi vyjít i album s největšími hity a také několika novými skladbami, na kterých teď pracuji.
 
Mýval je v pořadí již třetí skladbou z tvého posledního studiového alba Kvadratura záchranného kruhu (září 2016) – mimochodem už zlatého – ke které jsi udělal klip. Proč zrovna Mýval?
K Mývalovi mám hodně srdeční vztah. Tenhle text jsem na koncertě hrál už před osmi lety na melodii americké lidové písně se stejným tématem. Během let se pak nashromáždilo hodně slok o hodně městech a pak mne jednoho dne napadla i úplně nová melodie. Je to písnička, co mě na koncertech udržuje ve střehu, protože se pokaždé snažím město, kde zrovna hrajeme do ní zakomponovat. A občas se stává, že si to zapomenu připravit dopředu a rým začínám vymýšlet, až během toho, co už Mývala hrajeme. Takže bylo jasné, že z písně musí být singl, aby nám v repertoáru vydržela co nejdéle a já byl tím pádem neustále ve střehu.
 
Jak klip vznikal a kdo všechno se na něm podílel?
Stejně jako posledních šest klipů (Barbína, V blbým věku, Čecháček a totáček, Cudzinka v tvojej zemi, na vodě a Popelka) jej vytvořil výtvarník a můj dobrý kamarád Ondřej Pfeiffer. Je sice taky animovaný, ale zase úplně jiný, než předchozí klipy – tentokrát v komiksovém stylu.
 
Tvoje klipy jsou vždy výjimečné, podstatně se liší od všech ostatních, o čemž svědčí i ohromující počet jejich zhlédnutí. Když se sečtou, pohybuje se finální číslo sto dvacet miliónů. Kam na nápady chodíš? Kdo či co tě inspiruje a necháváš se spolutvůrci ovlivnit nebo máš jasnou a přesnou vlastní představu?
Coby vystudovaný scenárista si videoklipy samozřejmě doháním absťák z nedostatku filmařské činnosti, takže do toho tvůrcům mluvím vždy a to víc než hodně. S Ondrou Pfeifferem je to super, protože jsme na stejné vlně. Takže málokdy jednoho z nás napadne něco, co by se tomu druhému příčilo. Psaní scénářů nám jde spolu až podezřele snadno. Prostě taková bezproblémová spolupráce, kde scénář za dvě, tři hodinky spolu vymyslíme…a Ondra to pak půl roku animuje a proklíná mě, na co mi to zase kejvnul:-)
 
Čekají tě letní open air akce. Co tě na nich baví? A na co se mohou jejich návštěvníci těšit?
Léto je moje nejoblíbenější část roku a na letní akce se vždycky těším jako malej. Letos se těším ještě dvojnásob, protože do letní sezóny nastupujeme s novou sestavou kapely. Myslím, že nám to skvěle šlape a po sedmi letech máme opět v sestavě saxofon. A se ságem je prostě život vždycky veselejší! 

Rozhovor vedla: Johana Turner

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23285″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Xindla X můžete slyšet pravidelně v jeho sobotním rádiovém pořadu Xindloviny na všech stanicích sítě HIT rádií, https://www.youtube.com/user/Xindloviny.

Zdroj: www.xindlx.cz

Komentáře