Za bolesti v kříži můžete mít od ledna 2018 nárok na odškodnění

Chronické bolesti bederní páteře by mohly být od ledna 2018 nemocí z povolání. Sdělil to Petr Sulek, mluvčí ministerstva práce, které doplnění seznamu nemocí z povolání navrhuje. Úřad počítá, že by bolesti zad jako nemoc z povolání mohly být uznané přibližně 25 lidem ročně. Půjde zejména o akutní případy, které vznikly na pracovišti. V prvních třech čtvrtletích loňského roku byly nemoci páteře příčinnou téměř každé šesté ukončené pracovní neschopnosti.

„Bolest bederní páteře bývá sezonní nemocí, která přichází nejčastěji na jaře a na podzim. Když člověka bolí záda opakovaně a není to spojené s žádnou manipulací s těžkým břemenem, nemůžeme to jako nemoc z povolání uznat,“ uvedl šéf Centra zdravého sezení Adam Zaydlar.

Bederní páteř se přetěžuje při těžké manuální práci a při zvedání břemen. Podmínkou uznání nemoci z povolání není jen diagnóza, hygienická služba musí také potvrdit, že zdravotní problémy souvisejí s podmínkami na pracovišti. Pracovník s nemocí z povolání má nárok na odškodnění a náhradu za ztrátu výdělku, bolest, ztížení uplatnění i náklady za léčbu. Náhrada za ztrátu výdělků představuje rozdíl mezi průměrným výdělkem před onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku a také případný invalidní důchod. Náhrady se pravidelně valorizují stejně jako penze.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23279″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“215″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Podle statistické ročenky v roce 2015 přiznala Česká správa sociálního zabezpečení invalidní důchod kvůli nemocem svalové a kosterní soustavy 8600 lidem. Minulý rok od ledna do konce září evidovala 156.000 ukončených nemocenských kvůli nemocem páteře. Pracovní neschopnost v těchto případech trvala v průměru 62,65 dne. Podle Zaydlara opakovanými bolestmi zad trpí až 80 procent dospělých Čechů. Problémy mají nejčastěji lidé se sedavým zaměstnáním, u nich se ale bolest páteře jako choroba z povolání uznat nedá. „Těm doporučuji, aby neseděli u počítače nepřetržitě osm hodin, ale aby si dělali občas přestávky, prošli se, zacvičili si, protože nejhorší je dlouhodobá pasivní strnulá poloha,“ dodala.

Bílým límečkům pojišťovna nepomůže, chraňte si svoje záda sami
Podle zdravotních statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) bolesti zad byli v roce 2012 příčinou jedné ze sedmi pracovních neschopenek. Problémy s páteří a se zády jsou civilizační chorobou č. 1, opakovanými nebo trvalými bolestmi zad během života trpí až 80 % dospělé české populace. Problémy mají nejčastěji lidé se sedavým zaměstnáním. U těch se ale bolest v kříži jako choroba z povolání uznat nedá. „Těm doporučuji, aby neseděli u počítače nepřetržitě osm hodin, ale aby si dělali občas přestávky, prošli se, zacvičili si, protože nejhorší je dlouhodobá pasivní strnulá poloha,“ uvedla přednostka. Podle jejího názoru by mnoho problémů se zády odpadlo, kdyby zaměstnavatelé zajistili zdravotní židle nebo preventivní rehabilitační programy pro své zaměstnance. V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení. „Dlouhodobé pasivní sezení způsobuje nejen trvalé bolesti zad, krční páteře, hlavy, ale i nemoci oběhové soustavy, nadměrné ukládání tuku, a dokonce i cukrovku.“, varuje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení. Proto si zaměstnání v kanceláři vysloužilo titul nejnebezpečnější práce na světě. Nejdůležitější je tedy prevence: pravidelný pohyb a zdravé sezení.

Bolesti zad trápí čím dál více Čechů. Pomoc rehabilitační a manuální medicíny potřebuje podle dat pojišťoven už celá čtvrtina z nás. Přímé náklady zdravotnického systému jdou do miliard. Pouze za rehabilitaci dají pojišťovny ročně kolem šesti miliard korun. Mohlo by to ale být mnohem více, uvádí www.tyden.cz v článku „Česko, národ mrzáků? Nové trendy v léčbě bolavých zad“. Podle dat Českého statistického úřadu totiž ve skutečnosti bolesti zad trpí více než osmdesát procent z nás. Řada lidí ale nevyhledá lékařskou pomoc a spoléhá na tišící léky.

Týdenní test zdarma pro zdravá záda
Dejte svým zádům šanci a na týden zdarma vyzkoušejte židle SpinaliS s výkyvným sedákem, které jsou certifikované v ČR i v zahraničí jako zdravotní židle. Patentovaný pohyblivý sedák na pružině podporuje celodenní aktivní sezení, posiluje zádové, břišní i hluboké stabilizační svaly, ulevuje trapézům i krční páteři a napomáhá správnému krevnímu i lymfatickému oběhu. Bolestem zad nejen předchází, ale dokonce je i léčí. S výběrem správného typu, velikosti a nastavení židle poradí odborníci z Centra zdravého sezení. První dva dny vás možná budou bolet namožené svaly, neuvyklé na celodenní „cvičení“, po několika dnech však ucítíte jasnou úlevu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“23278″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“330″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Graf zátěže na páteř a meziobratlové ploténky vleže, vsedě a ve stoje  

Čísla, u kterých je lépe stát
* 80 procent dospělé populace v ČR trpí během života bolestí zad
* u 1 z 5 pracovních neschopenek je jako důvod uvedena bolest zad
* 120 milionů lidí na světě trpí bolestí zad
* 250 000 000 000 eur dosahují v EU roční náklady na léčbu bolestí zad
* o 50 procent zvyšuje sezení výskyt rakoviny plic
* 8–12 hodin sezení denně devadesátiprocentně zvyšuje nebezpečí onemocněním cukrovky druhého typu
* 12 a více hodin sezení denně znamená o 147 procent vyšší riziko kardiovaskulární příhody

Zdroj: časopis Týden, „Dvacet minut a vztyk!“, 29.5.2017

Zdravotní židle SpinaliS na pružině pomáhá:
• Držet Vaše tělo vzpřímeně.
• Uvolňuje tlak na meziobratlové ploténky.
• Bez námahy posiluje zádové svalstvo.
• Eliminuje bolesti zad. Příznivě ovlivňuje vaší kondici.

Zdroj: Centrum zdravého sezení

Komentáře