Za plastiku prsou se již ženy nestydí jako dříve

Asi každá žena někdy zatoužila po dokonalejším poprsí. Dříve společenské tabu je dnes již bezprostředně probírané téma. V minulosti byl znak bujného poprsí spojen s pornografickým průmyslem a vyvolával kontroverzní reakce. Nejen že v dnešní době se netýká pouze slavných celebrit, ale plastika prsou nabrala kromě estetického pohledu na věc také zdravotní důvody.

Stále se však kolem plastické úpravy točí spousta nepravdivých informací, které mohou působit jako zastrašování či utvrzovat pocit sociální odlišnosti. Jaké změny toto odvětví zasáhly za posledních 10 let?

Existuje „perfektní dekolt“?
Dokonalé poprsí má jen malé procento žen. Navíc zde vyvstává otázka, co je vlastně dokonalé poprsí. Pro každou ženu (a samozřejmě i muže) je představa, podobně jako u všech ideálů krásy, odlišná a nelze ji objektivizovat. Ženy však mnohdy touží po jiném poprsí a ve velkém procentu případů nemusí jít nutně o zvětšení. „Každý to vnímá jinak, někdo chce prsa výrazně zvětšit, někdo pouze zpevnit povolená prsa nebo mírně doplnit objem, někdo naopak zmenšit. Některé pacientky jsou se sebou spokojené dokonce i po odstranění prsu z důvodu rakoviny a rekonstrukci prsu jednoduše odmítají. Vše tedy záleží na dané osobě a situaci. Rozhodně by neměla jít na plastiku prsů jen proto, že jí k tomu nutí okolí“ říká MUDr. Dušan Záruba, primář oddělení plastické chirurgie Ústavu estetické medicíny.

Český průkopník a historie plastiky
Plastická operace prsou neboli augmentace rozhodně není novodobým trendem. Obor estetické medicíny a plastické chirurgie v České republice je neodmyslitelně spjat s osobností akademika Prof. MUDr. Františka Buriana. Ten se zapsal do historie jakožto zakladatel a průkopník plastické chirurgie, která byla v České republice uznána v roce 1939 samostatným oborem, což bylo dříve než v ostatních zemích světa. „Byla to větší a systematická péče o chirurgickou léčbu poranění, úrazů a také vrozených vad tak, aby se pacienti mohli co možno nejvíce vrátit a zapojit do běžného života. Proto nejen prosadil a obhájil plastickou chirurgii jako samostatný obor, ale dokázal tomuto oboru dát systém a koncepci, díky které se česká plastická chirurgie dostala na světovou špičku, a vycházelo se z ní ještě mnoho let.“ vzpomíná MUDr. Dušan Záruba.

Výmysl nebo potřeba
Úprava poprsí tedy rozhodně není pouze rozmarem. Důkazem tomu je i změna klientely v posledních letech. Plastika se dnes považuje jako změna, která ženě napomůže nejen po psychické stránce, ale také zdravotní. „Postupně se přidaly i ženy, které řeší povolená prsa po těhotenství nebo i ženy, které řeší vzhled a velikost svých prsů i v pozdnějším věku, tedy 5. a 6. věkové dekádě. Operace prsů jako jsou modelace nebo zmenšení prsů jsou dnes určitě pro řadu žen operací, kterou považují za běžnou a která jim mnohdy i zdravotně pomůže, zejména u velkých prsů, kdy jsou časté problémy s páteří a držením těla.“ Uvádí MUDr. Dušan Záruba.

Jaké jsou dnešní vymoženosti?
Za posledních padesát let se zdokonalily hlavně materiály implantátů. „Technika operací se v podstatě zásadním způsobem nemění. Co se mění a co je velice výhodné pro pacientky, jsou materiály. Ty jdou hlavně směrem k urychlujícímu se hojení a rekonvalescenci.“ dodává MUDr. Dušan Záruba. V dnešní době se takřka výhradně uchyluje ke gelovým silikonovým implantátům, které mají různé tvary i rozměry, rozdíl je i v typu a hustotě použitého gelu. Čekají nás i odlehčené implantáty, doživotní trvanlivost se však ukáže až v budoucnu.

Vyvrácení mýtů a možná rizika
Jakkoliv se plastická operace zdá být jednoduchá, stále se jedná o mnohdy rozsáhlý operační zákrok. Proto je nutné počítat i s riziky jako u každé jiné operace. Konkrétně u augmentace to ale může být např. reakce žlázy nebo zánětlivá reakce šířící se ze žlázy. V takovém případě se žena neobejde bez vyjmutí implantátu a musí čekat zhruba 3 měsíce, než se žláza zklidní a je možné implantát vložit zpět. „Některé pacientky se také poměrně dost bojí toho, že jim implantát praskne. To se může stát po extrémním nárazu nebo zhmoždění prsu a implantátu, nebo po zeslabení pouzdra u dlouhodobě uložených implantátů (15–20 let). V podstatě to ale není žádná tragédie, pokud byly aplikovány kvalitní gelové implantáty a pokud je to zjištěno včas. Gel si totiž umí relativně udržet tvar, pacientce tak implantát vyjmeme a voperujeme nový.“ uklidňuje MUDr. Dušan Záruba.

Nebát se a rozhodnout se
Není však důvod bát se poničení implantátů. Jsou vyráběny tak, aby vydržely to samé, co lidská tkáň. Prochází zátěžovými testy a jsou připraveny do všech situací. Proto není potřeba obav ze spaní na břiše nebo létání v letadle, jak se nepravdivě šíří mezi lidmi. „Řeči o tom, že by kvůli létání a potápění praskaly či pískaly, jsou naprostý mýtus. A ani při dalších činnostech by neměly vadit. Je možné, že si na implantáty bude muset žena chvilku zvykat, ale to je naprosto přirozené.“ říká MUDr. Dušan Záruba. Dalším mýtem je i to, že na operaci nesmí ženy, dokud nekojily. I s implantáty je samozřejmě možné kojit, jelikož se vkládají pod sval nebo mléčnou žlázu, která zůstane funkční. Přesto není doporučováno chodit na operaci před plánovaným těhotenstvím, a to z důvodu změny objemu a tvaru prsu. Je pak často po skončení kojení potřeba různých úprav a korekcí, mnohdy i celé výměny implantátů.

Pokud jste na vážkách a toužíte po krásnějším poprsí, nemělo by vám nic bránit ve vašem rozhodnutí. Jestli je to právě to, co chcete a budete se cítit lépe, udělejte to pro sebe.

Komentáře