Zacvičte se stresem

Reklama

Odpočiňte si aktivním cvičením.

V naší kultuře je vysoce ceněna práce, výkonnost a přehnaná priorita je vkládána do času. Život s takto nabitým programem vytváří vysoký tlak, důsledkem čehož je pak napětí, stres, úzkost. Po aktivním dnu potřebujeme dopřát si osvěžujícího a regeneračního spánku, avšak i ten je často po tak náročném dni neklidný, bezesný, neboť se nedokážeme uvolnit.

V důsledku těchto negativních emocí, starostí, stresu vznikají v našem těle k nepatrným svalovým kontrakcím, které vedou k omezení proudu životní energie, její stagnaci či zablokování v určitých oblastech. Vyčerpávají naší energii a tělo zůstává v permanentním napětí.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17503″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“301″}}]]

„Za pouhý víkend jste schopni naučit se antistresovou sestavu, která vám pomůže se stresem bojovat. Jednoduše ji pak můžete praktikovat kdekoliv a kdykoliv,“ říká Jana Černotová, terapeutka a cvičitelka Hormonální jógové terapie (HJT). Účinky pocítíte již po víkendovém kurzu. Sestavu pak stačí cvičit třikrát týdně, ovšem jak říká terapeutka, čím častěji cvičíte, tím lepší výsledky samozřejmě pocítíte. Časem si tělo řekne, jak často máte cvičit.

Hormonální jógová terapie přináší řadu technik relaxace a jóganidry (jógového spánku), technik, které představují možnost kvalitního uvolnění a jsou vhodnou přípravou naši rozrušenou mysl na hluboký osvěžující a klidný spánek. Velcí jógová mistři dobře vědí, že 20 min hluboké relaxace vydá za 2 hodiny spánku. V HJT používáme speciální orientální cvičení, která působí na hlubších úrovních. „Jedná se o techniky relaxace s vizualizací, dechové techniky a techniky harmonizující naše energetické tělo, naše emoce,“ říká Jana Černotová a vysvětluje: „Dochází tak k uvolnění všech svalových struktur včetně hlubokých, dochází ke zklidnění dechu, normalizaci srdečního rytmu a krevního oběhu, zklidnění mysli. Vzniká tak prostor pro obnovení a udržení ztracené energie, dochází k tělesné i duševní regeneraci. Dále v rámci terapie požíváme velmi mocnou techniku jóganidry, kdy setrváváme v hladině alfa. V tomto stavu, který se vyznačuje mozkovými vlnami nižší frekvence a větší silou mysli, se daří ovlivňovat vegetativní nervový systém, což využíváme k terapeutickým účelům.“

Ucelenou a do detailu propracovanou sestavu je potřeba cvičit v celku, v daném pořadí pouhých 30 minut. Jedině tak je zaručena její účinnost na hormonální systém. „Terapeutické účinky jsou opravdu velmi silné, techniky vyžadují znalou instruktáž a odborné vedení, proto si vybírejte pouze lektorku certifikovanou Dinah Rodriguez, zakladatelka hormonální jógové terapie, která se praxí zabývá přes 50 let,“ radí s výběrem terapeuta Jana Černotová.

Přerůstají vám však povinnosti přes hlavu právě teď? Ideálním řešením jsou Bachovy zklidňující pastilky s osvědčenou kombinací květů, které mají skvělé zklidňující a harmonizační účinky na tělo i mysl. Obsahují esenciální oleje (např. z červené mandarinky a sladkého pomeranče), které na psychiku působí velmi jemně. „Odbourávají stres, pomáhají k uklidnění ve vypjatých situací, zmírňují vzrušení i podrážděnost a podporují zdravý klidný spánek,“ říká Romana Kotěrová, terapeutka využívající Bachovu terapii. Proč se během chvilky nenaladit na pozitivní vlnu?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17504″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Solnička představuje koncentraci, koordinaci a pročištění. Účinně rozpouští negativní emoce, pocity, které vycházejí z manipuara čakry a anaháta čakry. Zlepšuje náladu, odstraňuje obavy, starosti a nejistotu. Cvičit můžeme v sedu s rovnými zády anebo ve stoje. Pokrčte levou paži, dlaň obrácenou vzhůru umístěte přímo pod sluneční pleteň (solar plexus), nedotýkejte se této oblasti. Pokrčte pravou paži a mějte ruku v následující mudře: rozevřete dlaň, pokrčte všechny čtyři prsty, ale nedotýkejte se dlaně, palec směřuje vzhůru. Dýchejte zhluboka a pohybujte pravým předloktím jako byste pravým palcem sypali sůl na levou dlaň. Opakujte alespoň po dobu 10 dechových cyklů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17505″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Zklidňující antistresová technika – mantra SÓ HAM. Sedíme na patách s rovnými zády (nebo v tureckém sedu, popř. na židli). Na obou rukách vytvoříme džňána mudru, tzn. nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené. Dlaně směřují vzhůru a paže jsou natažené a opřené o stehna. Jednu paži zvednete nahoru asi na 45° a zazpíváte “SO” bez pohybu. V průběhu dlouhého zpívání “HAM” se paže pohybují – obě paže vymění své pozice. Zpěv a pohyb provádíme synchronně, začínají a končí současně. Na závěr cvičení necháme horní ruku klesnout. Vnímáme, jek energie prostupuje skrze naše paže. Mantra, která znamená „esence Bohu (nejvyššího principu) je ve mně“, by měla znít pěkně sytě. Opakujte podle chuti.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17506″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Budhistická technika Klid mysli. Sedneme si na paty (pokud to není možné, zvolíme turecký sed nebo sed na židli), rovná záda. Prsty propleťte za zády, paže protáhněte. Oči mějte přivřené. Začnete počítat nádech y výdechy: 1 při nádechu předkloníte hrudník a zvednete spojené ruce za zády; 2 při výdechu napřímíte trup a paže klesnou dolů. Opakujete, až napočítáte do 10, dech je přitom přirozený, klidný a dlouhý. Nyní provedete další sadu, stejný počet nádechů a výdechů, ale tentokrát bez pohybu trupu. Pokračujete dál a střídáte počítání s pohybem a počítání bez pohybu. Pokud se ztratíte, začnete znovu od 1. Cvik je možné opakovat libovolně dlouho, podle pocitů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17507″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Nádí Šódhana neboli střídavé dýchání, které je zaměřeno na harmonizování neurovegetativního systému. Příjemný rovný sed, levá ruka odpočívá na levém koleni v džňána mudře (nehet ukazováčku se dotýká kořene palce, ostatní prsty jsou u sebe a natažené). Ukazováček a prostředníček pravé ruky pokrčte, palec a prsteníček pak budou jako pinzeta střídavě uzavírat pravou a levou nosní dírku. Začnete tím, že zlehka stisknete pravou nosní dírku, nadechnete se levou, pak uzavřete prsteníčkem levou, uvolníte pravou a vydechnete pravou nosní dírkou. Poté se nadechnete stejnou pravou nosní dírkou, uzavřete ji, uvolníte levou a vydechnete atd. Platí zásada, že začínáme nadechovat levou dírkou a cvičení ukončujeme výdechem  taktéž levou nosní dírkou. Opakujte libovolně dlouho a často.

Komentáře