Zajímavosti, kuriozity a tabu v plastické chirurgii

Reklama

Věděli jste, že po plastické operaci břicha nemusíte mít zachovaný pupík? Že ženy mohou bez problémů kojit i se silikonovými implantáty? Že poměrně vysoké množství potenciálních klientů musí plastičtí chirurgové odmítnout kvůli nereálným požadavkům? 

A že v poslední době se nechává „vylepšovat“ stále více „obyčejných“ pacientů a pacientek, například prodavačky, úřednice či učitelky? V následujícím textu přinášíme s lékařskými odborníky zajímavosti, kuriozity i tabu z estetické plastické chirurgie.

Estetická plastická chirurgie se stává běžnou součástí životů, resp. už zdaleka není doménou pouze celebrit a modelek. Ty tvoří v posledních letech jen malé procento klientů. Do ordinací začínají chodit lidé mnoha profesí a sociálního statutu. Řada lidí je ochotna si na operaci dlouho šetřit nebo si odepřít i dovolenou.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29517″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

MUDr. Roman Kufa

Břicho bez pupíku a tetované bradavky
Při abdominoplastice (operace břicha) může například dojít k tomu, že lékaři odstraní pacientovi pupík. MUDr. Roman Kufa, vedoucí lékař Perfect Clinic vysvětluje, v jakých případech a proč plastičtí chirurgové někdy pupík ženám odstraní: „Při operaci pupík znovu netvoříme, jen ho na stopce přeneseme, což ale někdy nebývá, zvláště u starších nebo obézních lidí, žádoucí. Hluboko posazený pupík je totiž problém z hlediska hygieny, tak proč ho recyklovat. Vše je ale na rozhodnutí pacienta.“  Po rekonstrukci prsu zase ženy nemají bradavku. Té se dočkají až při případné další plastické operaci a pokud ji touží barevně sladit s druhým prsem, přijde na řadu ještě tetování. Naopak jizvám se pacienti v plastické chirurgie zcela nevyhnou. Díky stále dokonalejším postupům a zkušenostem lékařů se je sice daří provádět nenápadně, ale odstranit je beze zbytku nelze. Jizvy se ukrývají do vlasů, ušních záhybů, podprsních rýh, vnitřních stran stehen či paží, ale i do sliznic a pigmentovaných částí těla nebo alespoň intimních zón skrytých prádlem.

Chci vypadat jak Justin Bieber
„Jednou za mnou přišel pacient s fotkou zpěváka Justina Biebera a s požadavkem, že by chtěl vypadat jako on. Jen dodávám, že zatímco Justinovi je kolem dvaceti let, tomuto pánovi bylo zhruba 50 let. Pochopitelně jsem ho musel odmítnout,“ vzpomíná plastický chirurg MUDr. Lukáš Frajer. Lidí s nereálnými požadavky je prý v ordinacích lékařů poměrně dost. „Odhaduji to na 15 %. Obvykle se nám jim v rámci konzultace podaří jejich požadavky vymluvit. Ve většině případů jde totiž o lidi, kteří jsou celkově nespokojení se svým životem a ani sebelepší plastická operace by jim nepomohla. Spíš jim doporučuji začít změnou v přístupu k životu,“ konstatuje Frajer a dodává, že se může jednat i o dysmorfofobický syndrom, což je porucha z okruhu neuróz, která vyjadřuje nespokojenost až nenávist k vlastním tělesným proporcím.

Praskne silikon v letadle?
Asi nejvíce mýtů a pověr stále koluje okolo prsou zvětšených silikonovými implantáty. Nepískají v letadle, lze se s nimi potápět i chodit do sauny ( infrasauna se nedoporučuje). Ani rozsáhlými studiemi nebyla prokázána souvislost mezi umělými vnadami a zvýšeným výskytem rakoviny prsu. Silikony bez vady po výrobní stránce samy o sobě prasknout nemohou, jejich poškození může mít na svědomí jen velmi silný náraz např. autonehoda nebo průnik ostrého předmětu. S implantáty mohou ženy dokonce i kojit. „Jiná situace ovšem nastává, jestliže lékaři provádí i modelaci prsou. Pokud se současně poprsí i zmenšuje, redukuje se také část mléčné žlázy, a i když mlékovody jsou povětšinou zachovány, jisté riziko, že v budoucnu žena nebude moci kojit, zde je,“ upřesňuje MUDr. Zdeněk Pros.

Jak je to s úpravou velikosti penisu?
Mnoho mužů také touží po větší velikosti svého penisu a rozhodnou se pro jeho chirurgické zvětšení. „Tento zákrok provádí jen některá pracoviště, ale naše klinika ho v nabídce nemá, protože výsledky nejsou vždy co do funkčnosti přesvědčivé.  Ano, zvětšování této intimní partie je možné, avšak s velkými riziky, která byla studiemi prokázány až u 70 % případů. Penis je totiž zavěšen na stydké kosti vazem, který ho fixuje v oblasti hráze, kde je část penisu skryta. Přetnutím tohoto vazu při operaci dojde k malému předsunutí penisu směrem dopředu a k jeho optickému zvětšení v té části, která vyčnívá v oblasti stydkého pahorku. Takto dojde ke zvětšení cca o 2-3 cm. Bohužel však tímto ztrácí penis svůj pevný opěrný bod a mohou pak vznikat poruchy erekce a penis se při styku může poranit při tzv. hypermobilitě, která vzniká z přetnutí vazu. Naštěstí prý většina mužů sama od operace ustoupí poté, co se seznámí s jejími riziky,“ říká MUDr. Lukáš Frajer z Perfect Clinic. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29518″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

MUDr. Lukáš Frajer

Zdroj: Perfect Clinic

Komentáře