Zatočte s podzimní rozladěností a vyzrajte na podzimní splín!

Reklama

Podzim a sychravé počasí. Každý z nás se s příchodem tohoto období vypořádává jinak. Pravdou je, že slunečních paprsků je méně, tmy více a do léta je dlouhá doba. Máte pocit, že dobrou náladu pomalu střídá podzimní splín? Braňte se! Zařaďte do svého programu pravidelné návštěvy přírody, obklopte se barvami, přáteli a pozitivní energií, kterou získáte nejen z bylinek. Neklesejte na mysli a přesvědčte se, že pochmurný den lze změnit silou vašeho pozitivního přístupu. Naučte se radovat z maličkostí, vždyť oranžová – barva podzimu je symbolem optimismu, dobrodružství, radosti ze života a osvícení!

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29619″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zelená je dobrá
Naše babičky vědí moc dobře o kouzelném účinku bylinek. Nedají na ně dopustit a jsou pravidelnou součástí jejich jídelníčku. V dnešní době bylinky opět získávají své nezastupitelné místo, a kdo je nepěstuje, jako by nebyl. Vytvořte si doma relaxační zónu a vychutnejte si třeba heřmánkový čaj, který zahání psychické vypětí a úzkost. Bylinky nemusíte používat pouze do čajů. Smíchejte bazalku, mátu či tymián s panenským olejem a vytvořte si svůj domácí voňavý olej. Rostlinky lze míchat také s octem, solí nebo vazelínou pro přípravu nejrůznějších mastí. TIP: Pěstujte bylinky i v chladnějších měsících! Ta, která vám vyklíčí i za skromnějších podmínek se nazývá řeřicha. V této drobné rostlince se skrývá vitamínová nálož a k jejímu pěstování přitom potřebujete jen plochou nádobu, vatu, vodu a dostatek světla. Jak na to? Vyložte tácek silnější vrstvou vaty, vydatně zalijte a až se voda vsákne, vysejte semínka. Nenecháte-li je zaschnout a nádobku udržíte v teplotě nad dvacet stupňů, vyklíčí řeřicha už do druhého dne.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“29620″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“369″}}]]

Vždy po ruce
Cítíte na sobě, že si vaše tělo žádá nějakou sladkost? Buďte připraveni a mějte po ruce pytlík bonbónů HARIBO PICO-BALLA, který se vejde do každé kapsy či kabelky. Zažeňte neutišitelnou touhu na sladké hrstkou želatinových konfet a vybírejte z ovocných příchutí jablka, ostružiny a citronu, pomeranče, citronu a lesních plodů, nebo jahody, lesních plodů a pomeranče. Věděli jste, že v systému tradičního indického lékařství ajurvédě jsou emoce spojovány s chutěmi? Právě sladká chuť je spojena s pocitem radosti. Tak proč si občas nedopřát trošku té želatinové nebo čokoládové radosti!

Bojujte s přáteli
Myslíte si, že se před podzimní depkou schováte doma za zavřeným oknem? Omyl! Rozvrhněte si čas tak, abyste se každý den bavili. Obklopte se přáteli a vytvořte si společný program. Vyzkoušejte kurz vaření, lekci jógy, aromaterapii, nebo si vyjeďte na wellness pobyt. Kromě aktivního odpočinku budete mít navíc spoustu nových zážitků, nad kterými budete v budoucnu společně rozjímat.
Nejen psychologové se shodují na jedné důležité věci a to, že štěstí je otázkou rozhodnutí a úhlu pohledu, jak se na danou situaci díváte. Někteří lidé se na podzimní sychravé dny dokonce těší. Jedni se těší, že si zalezou s knížkou a teplým čajem do postele, jiní zase na cestování, protože na podzim jsou například jihoevropské metropole jako stvořené k návštěvě. Například v Římě nebo Barceloně je na podzim velmi příjemné počasí. Nejenže si rozšíříte obzory, ale navíc si prodloužíte léto.

Vybarvěte se
I barvy mají vliv na naši náladu. Týká se to nejen barev v prostředí, ve kterém se pohybujeme, ale i barev, do kterých se oblékáme. Například červená je barva energie a optimismu, žlutá je barva slunce a světla, která symbolizuje tvůrčí schopnost a moudrost nebo například zelená nás umí uklidnit. Možná proto se tak dobře cítíme v přírodě. Podzim je období plné barev. Nechte se jím inspirovat a popusťte uzdu své fantazii. Oblečte si bláznivé oblečení, které vám v šatníku zabírá místo jen proto, že je vám líto ho vyhodit a pusťte si oblíbenou hudbu tak hlasitě, jak sousedi snesou. Do ruky vezměte štětec a projevte svou osobnost na malířském plátně. Zvěčněte temperami svou aktuální náladu, pohled z okna nebo libovolnou abstrakci. Přestaňte se na chvíli brát vážně a užijte si chvíli, kdy můžete být sami sebou.  

Méně je někdy více
Už jste slyšeli o spánkové hygieně? Každý z nás asi ví, jak nejlépe se ke svému tělu chovat, aby bylo připravené na kvalitní spánek, ale přiznejte si – skutečně ta pravidla dodržujete? Aby vám bylo tělo schopné dodávat energii, musíte mu také něco dopřát. Dobrý spánek úzce souvisí se stravovacími návyky, proto dbejte na to, abyste těsně před spaním nekonzumovali kávu, zelený čaj, alkohol ani těžká jídla. Dobrý spánek však neznamená celý den v posteli, omezte ho na nezbytně dlouhou dobu. Zatímco novorozenci spí až 18 hodin, dospělým stačí maximálně osm hodin. TIP: Vyzkoušejte Feng-šuej a vytvořte si z obývacího pokoje prostor nabitý energií! Sedací nábytek umístěte tak, abyste neseděli zády ke dveřím a jednotlivé kusy nábytku rozložte do osmiúhelníku nebo kruhu. Neukládejte nic do středu místnosti, kde se nachází zóna štěstí, jež potřebuje volný prostor na proudění energií.

Foto: Haribo

Komentáře