Zloději kradou v domácnostech vedle peněz a cenností také data

Při vloupáních do bytů a domů se objevuje nový fenomén. Lupiči v posledních letech stále více vyhledávají mimo tradičního artiklu – hotovosti, šperků, dokladů nebo klíčků od auta – také data. Stále lukrativnějším lupem se tedy stávají notebooky, tablety nebo smartphony, ale i externí disky. Často totiž obsahují informace, které lupič může zpeněžit nebo jinak zneužít.

„Stále častěji se setkáváme se skutečností, že lupiči cíleně ve vykrádaných bytech hledají data. Z mnoha nezabezpečených notebooků nebo chytrých zařízení se totiž snadno mohou dostat k velmi citlivým a zneužitelným informacím nebo třeba do internetového bankovnictví. A pokud se jim podaří zcizit zároveň i telefon, mají pak elegantní přístup i k autorizaci transakcí,“ říká Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24112″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“426″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

„Vedle kvalitního zabezpečení domácnosti bezpečnostními dveřmi minimálně ve třetí bezpečnostní třídě také doporučujeme využívat alespoň základní zabezpečení nosičů a digitálních zařízení. Zámek vstupu do počítače nebo smartphonu by měl být samozřejmostí a lidé by se měli naučit také zamykat či šifrovat i externí disky, pokud na nich mají citlivé údaje,“ doporučuje Pavlíček z Nextu.

Většinou si ani neuvědomujeme, kolik zajímavých dat v počítači, telefonu nebo na datovém disku shromažďujeme. Podle průzkumu společnosti Kaspersky Lab naprostá většina české populace (89 %) uchovává důvěrné informace ve svých chytrých telefonech. Zhruba třetina dotázaných dokáže využít doplňky, které nabízejí samotná zařízení, jako je vzdálené zablokování přístroje nebo jeho vyhledání. Studie uvádí, že až čtvrtině lidí se ztraceným nebo odcizeným telefonem byly zneužity jejich osobní údaje.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24113″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“514″}}]]

Bezpečnostní dveře v novostavbách jsou již standardem
Mezi rozhodující faktory při koupi bytu patří vedle lokality a ceny také úroveň a kvalita vybavení, stejně jako design. Například bezpečnostní dveře dnes již zákazníci běžně požadují v základní nabídce. Kupce buď zaujme byt na první pohled, nebo si jej postupně získává svými jednotlivými vlastnostmi. Lidé nejprve samozřejmě posuzují nabídky podle toho, jak jim vyhovuje lokalita, občanská vybavenost místa a cena. V dalším uvažování se však dostávají do hry i jiné konkurenční výhody jednotlivých nabídek. Zabezpečení se řadí mezi základní prvky, které lidé považují za důležité u svého nového bytu.

„Naši zákazníci se při výběru nového bydlení zaměřují zejména na lokalitu a dispoziční řešení bytu. Jakmile mají v těchto ohledech jasno, zajímají se o vybavení bytu, kde je pro ně jedním z klíčových kritérií i bezpečnost jejich nového domova,“ řekla tisková mluvčí společnosti Central Group Marcela Fialková.

„Tento trend můžeme jen potvrdit. Pokud si lidé koupí byt bez bezpečnostních dveří, velmi často si je nechávají ještě před nastěhováním vyrobit a instalovat,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel firmy Next.

Mezi další faktory, podle kterých se lidé rozhodují o koupi bytu, patří například zdravotní aspekt použitých materiálů či řešení a design. Rozhodující tak může být například použití nadstandardně ekologických materiálů, vybavení centrálním vysavačem, rekuperací nebo originální architektonické pojetí budovy i interiéru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“24114″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]
 
Zdroj: Next

Komentáře