Zloději využívají dovolených, sociálních sítí, vysokých teplot i začátku školního roku

Letní měsíce, zejména období letních prázdnin v červenci a srpnu, jsou pro zloděje každoročně zdaleka nejúspěšnějším obdobím. Počet vloupání je v těchto měsících o poznání vyšší, jen v Praze v minulém roce stoupl v průměru o více než 20 %. Zlodějům zkrátka hrají do karet všechny dostupné trumfy. Jak zabezpečit v létě svůj domov a na co si dávat pozor?

První důvod, proč jsou letní měsíce pro zloděje opravdové žně, je nasnadě. Červenec a srpen jsou nejčastější dobou letních dovolených a množství bytů i domů je tak na delší dobu zcela opuštěných. Pokud je jejich majitelé navíc nechávají zcela nezabezpečené, pro zloděje tak představují ideální příležitost v klidu, nerušeně a s dostatkem času prohledat byt a najít i sebelépe schované cennosti. Nevyplatí se přitom spoléhat ani na sousedy. Podle průzkumu mezi bývalými kriminálníky, kterou provedla pojišťovna More Than z Velké Británie, 28 % zlodějů uvedlo, že sousedé podle jejich zkušenosti nechtějí kvůli vlastnímu pohodlí volat policii.

Začátek školního roku je pro zloděje každoročně bohatým obdobím. Využívají skutečnosti, že po prázdninách jdou děti do škol, rodiče jsou v zaměstnání a byty i domy tak zůstávají po většinu dne prázdné. „Jen za září minulého roku si tak zloději v České republice přišli díky tisícům vloupání na více než 115 miliónů korun,“ prozrazuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení domácností ze společnosti NEXT a dodává „poměrně často však lidé sami zlodějům nahrávají svým chováním, kdy své byty a domy mají špatně zabezpečené, nezamykají a jsou nevšímaví k tomu, co se kolem nich děje.“

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10522″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Ivan Pavlíček

K tomu se přidává i nebezpečí fenoménu moderní doby, sociálních sítí. „Spolu s tím, jak se rozšiřuje počet uživatelů nejrůznějších sociálních sítí, zároveň roste i míra dobrovolného sdílení osobních informací, a zvyšuje se tak i nebezpečí jejich zneužití. Ať už jde o Facebook či Instagram, pro zloděje není nic snazšího než využít informaci ze sociálních sítí o odjezdu na dovolenou jako pozvání ke vstupu bez jakéhokoli rizika,“ říká Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT. Díky lokalizační funkci některých sociálních sítí o sobě uživatelé navíc také často nevědomky sdělují svou přesnou adresu či lokalitu.

Častou příčinou vyloupení jsou možná poněkud překvapivě i vlny veder. Lidé, kterým jsou tyto vysoké teploty nepříjemné a nejsou na ně zvyklí, na ně často reagují takřka nepřetržitým neopatrným větráním, a to i v době, kdy nejsou doma. Cesta pro zloděje je pak značně usnadněná a zárukou nemusí být ani okno několik metrů nad zemí, šikovný zloděj si může přinést žebřík či vyšplhat po hromosvodu.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10523″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“426″}}]]

Odborníci na zabezpečení domácností tedy doporučují zejména v letních měsících zvýšenou opatrnost a dodržování bezpečnostních opatření. „Doporučujeme nesdílet o sobě veřejně na sociálních sítích žádné osobní informace a případně vypnout lokalizační funkci vašeho telefonu. Stejně tak, zejména v letních měsících, doporučujeme vyhnout se nepřetržitému větrání a eventuálně okna doplnit o bezpečnostní mříže,“ doporučuje Ivan Pavlíček. „Jediným skutečně účinným způsobem ochrany vašeho bezpečí a majetku totiž nadále zůstávají pouze kvalitní bezpečnostní opatření, ideálně v podobě certifikovaných bezpečnostních dveří minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním alespoň ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné.“

Praha kraluje statistikám vloupání
Dlouhodobě se ve statistikách zločinnosti umísťuje na prvním místě z krajů právě hlavní město Praha a stejně tomu tak je i v případě vloupání. Jen za září roku 2015 se jich v Praze událo téměř dvanáctkrát více než například v celém Karlovarském kraji a škody se vyšplhaly na více než 51 milionů korun. Na dalších místech pomyslné tabulky se pak s odstupem umístily Středočeský a Moravskoslezský kraj.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“10524″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Zloději jsou drzí a nenápadní
Drzost a sebevědomí zlodějů zaměřených na byty a domy navíc stále roste. Využívají čím dál chytřejší metody, ale také se nedají odradit přítomností obyvatel v domech či bytech, často se ani nenechají vyrušit při „práci“. Velké panelové domy jim navíc poskytují toužebnou anonymitu, pomáhá jim také nevšímavost sousedů.

„Jestliže máte na běžných dveřích zámkové vložky starší více než deset let, je vysoce pravděpodobné, že zloději neodolají. Nepomůže vám ani dílčí výměna vložky za kvalitnější. Jednoduché základní pravidlo říká, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejném standardu jako dveře samotné.“ doplňuje Ivan Pavlíček, NEXT.

Zlodějům přitom hraje do karet také anonymita a nevšímavost obyvatel k okolnímu dění. V panelových domech se pohybuje velké množství lidí, často se mění nájemníci, takže obyvatelé netuší, kdo bydlí nad nimi. Zloděje tak mohou považovat za běžného nájemníka či návštěvu, protože často klamou i tím, že slušně pozdraví, jsou oblečeni v nejmodernějším značkovém oblečení, takže souseda ani nenapadne, že mají tu čest s recidivistou. 

Komentáře