Změny na trhu práce: Konec intervencí a nástup nových informačních systémů

Česká národní banka ukončila devizové intervence a čeká se, jakou měrou posílí česká koruna vůči euru. „Pro tuzemský trh práce platí, že mu výraznější posílení koruny spíše prospěje,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu. Dobré vyhlídky spojené se silnější korunou se týkají všech možných pozic – od dělnických profesí až po specializované činnosti.

„U dělnických profesí v poslední době probíhá někdy i výrazné navyšování mezd. Když se k tomu přidá silnější koruna, zvýší se atraktivita zaměstnání v Česku pro dělníky z Bulharka či Rumunska, které zdejší trh potřebuje,“ uvádí Tomáš Surka. Pokud dojde k výraznějšímu posílení koruny, může se práce v Česku také stát opět atraktivní pro Slováky. Východní sousedé v poslední době začali dávat přednost práci ve své zemi. Důvodem byly vyšší výdělky v eurech na Slovensku.

Zároveň ubude českých pracovníků pendlujících za prací na Slovensko. „Například na Jižní Moravě se lidé začnou vracet na pracovní místa ve svém okolí, protože vyjíždět za prací na Slovensko se jim přestane vyplácet,“ míní Tomáš Surka.

Silnější koruna nepřinese atraktivnější výdělky jen pracovníkům v dělnických profesích. Z nového kursu vůči euru mohou například profitovat také pracovníci v IT, kterých se na tuzemském trhu dlouhodobě nedostává. „Do Prahy míří řada odborníků na informační technologie z celého světa. Nyní pro ně bude výdělek v korunách atraktivnější než v dobách intervence České národní banky. Jelikož se v případě „ajťáků“ jedná o poměrně vysoké mzdy, i malé posílení koruny může přinést podstatně zajímavější pracovní příležitosti v tomto oboru,“ uzavírá Tomáš Surka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“19382″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“235″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Osobní přístup je při výběru kandidáta nadále nejdůležitější, roste význam informačních systémů
Informační systémy ulehčují práci napříč obory. Jak je to v personalistice? „Moderní personalista se bez sociálních sítí a různých databází neobejde. Přesto zůstává nedílnou součástí naší práce osobní pohovor,“ říká výkonný ředitel.

Především malá personální oddělení ve firmách mohla v posledních letech nástup informačních technologií tak trochu zaspat. Které systémy a další moderní nástroje nesmí chybět ve výbavě moderního personalisty?

Stále více personalistů si uvědomuje důležitost analýzy dat při náboru nových lidí, a proto začínají používat sofistikovanější systémy. Jedná se o databázové systémy známé pod zkratkou CRM, různé další online databáze a sociální sítě. „Většina personalistů se už zorientovala alespoň v základních funkcionalitách sítě LinkedIn, v oblasti náboru je možné efektivně používat také Facebook, na německy hovořící kandidáty je zaměřená sociální síť Xing,“ vyjmenovává Tomáš Surka.

Sociální sítě i databáze slouží personalistům k vytipování vhodných uchazečů. I v Česku se pro tuto část práce personalisty zabydlel anglický pojem sourcing. „Když si takové kandidáty vytipujete, musíte je kontaktovat a vzbudit u nich zájem. A to je v dnešní době, kdy je na trhu volných lidí málo, docela oříšek,“ říká Surka.

Přes veškerý technologický pokrok je i nadále při práci s uchazeči nezastupitelná role personalisty neboli recruitera a především osobního kontaktu se zájemci o práci. Vybírat a nacházet lidi čistě elektronicky a bez osobního kontaktu není možné. „Pokud personalista dělá svou práci kvalitně, nemůže úspěšně nacházet vhodné zaměstnance bez osobního kontaktu ani na ty nejjednodušší pozice. Vždy je nutný alespoň telefonní pohovor, aby si bylo možné ověřit přinejmenším základní údaje a zájem uchazeče. Ještě lepší je však v každém případě osobní setkání,“ uzavírá Tomáš Surka.

Komentáře