Znáte léčivé houby na podzimní chmury?

Se začínající houbařskou sezónou se opět vracíme do lesů. V Česku oblíbený sport, houbaření, je prospěšný nejen tím, že strávíme dopoledne v přírodě, ale také následným obědem z čerstvého úlovku. O houbách se dlouhá léta tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.

Imunita je z hlediska tradiční čínské medicíny chápána jako vnitřní harmonie. Té ale není tak jednoduché dosáhnout, obzvlášť ne ve světě plném stresu a spěchu. „Je tak nutné si občas dopomoct přírodní cestou. Tak můžeme v našem těle nastolit klid a dovolit energii čchi volně proudit. A tomu dokážou pomoct medicinální houby. Jde o léčivé houby, které díky účinným látkám napomáhají léčení neduhů. Medicinální houby jsou lidmi využívané po staletí a dnes na jejich blahodárné účinky opět přicházíme“, radí PharmDr. Tomáš Arndt.

A které houby jsou ty nejprospěšnější? Podívejme se zblízka hned na několik používaných v tradičním léčitelství.

Housenice čínská
Cizopasná houba žijící částečně symbioticky, částečně paraziticky na hmyzu má výrazné posilující účinky na imunitu. Působí proti zánětům a infekcím a je tak označována za přírodní antibiotikum. Pomáhá snižovat stres a podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému. Mimo vitamíny a minerály obsahuje látku kordycepin, u které se předpokládají cytostatické účinky.

Korálovec ježatý
Houba připomínající mořský korál má blahodárný vliv na záněty v oblasti zažívacího ústrojí. Používá se i zevně na kožní onemocnění jako jsou ekzémy či alergie nebo na regeneraci tkání při omrzlinách či popáleninách. Zlepšuje revmatické problémy kloubů a zabraňuje vypadávání vlasů.

Trstnatec lupenitý – Maitake
Neboli česky sírovec či původním japonským názvem Maitake vyniká obsahem minerálů a vitamínů B2, B3 a D2. PharmDr. Tomáš Arndt, poradce portálu Prozdravi.cz o sírovci říká: „Vzhledem k obsahu betaglukanů posiluje Maitake imunitní systém a tím podporuje obranyschopnost organismu. Dala by se zařadit i mezi adaptogeny, látky, které posilují náš organismus v období, kdy jsou na něj kladeny zvýšené nároky a hrozí oslabení imunity. Má pozitivní účinek na cévy, pomáhá snižovat cholesterol i krevní cukr, dále snižuje krevní tlak a pomáhá i při léčbě hemoroidů.“

Rezavec šikmý – Chaga
Většinou označován ruským jménem Chaga je cizopasná houba patřící mezi choroše. V ruském lidovém léčitelství má velmi významné postavení. Tento choroš je totiž plný antioxidantů, které náš organismus chrání před vlivem škodlivých volných radikálů. Dalšími významnými látkami, které Chaga obsahuje, jsou triterpen. Jde o skupinu biologicky aktivních látek s možným protinádorovým působením.

Hlíva ústřičná
Poslední dobou velmi oblíbená domácí léčivá houba. Je významná svým obsahem statinů a terpenů, přičemž nejvýznačnější z nich je pleurotin – ten má účinky připomínající antibiotika a v literatuře najdeme i zmínky o jeho antitrombické aktivitě (tedy zabraňuje tvorbě krevních sraženin). „Přírodní látky obsažené v hlívě ústřičné dále podporují zlepšení metabolismu, přirozenou regeneraci buněk, obranyschopnost organismu, snižují hladinu cholesterolu, pomáhají odstraňovat únavu a stres,“ říká Arndt.

Reishi
Houba tradičně doporučována při problémech s pamětí. Mimo vitamínů, aminokyselin a polysacharidů obsahuje také velké množství vzácného prvku germania. Jeho přítomnost spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem.

Společnou vlastností většiny léčivých hub je podpora imunitního systému. Toho využijeme nejen v době nachlazení, ale i při vysoké fyzické či psychické námaze jako je stres z práce či těžká nemoc. Jsou tak mimořádně vhodné v době ochlazení, tedy podzimu, ale jako prevenci je možné užívání po celý rok. Nejvhodnější je brát houby jako doplněk stravy v kuse po dobu 2 – 3 měsíců, poté si minimálně na měsíc udělat přestávku a pak se k nim opět můžeme vrátit.

Jsou obavy z plísní na houbách správné?
„Plísně (což jsou vlastně parazitické houby) často napadají některé druhy léčivých hub, to se nedá nikdy vyloučit. Nicméně obávat se nemusíme. V naprosté většině je totiž vcelku snadno lze odhalit při sběru, napadené plísně už vidíme na jejím povrchu. Rovněž tak to určitě dodržuje každý solidní výrobce doplňků stravy a dodavatel sušených extraktů z léčivých hub pro tyto výrobce“, říká Tomáš Arndt.

Zdroj:  www.Prozdravi.cz

Komentáře