Zneužili zcizené doklady i platební karty

Reklama

Vloupání do bytu či domu je pro jejich majitele vždy velkou psychickou zátěží. Přidá-li se k tomu navíc zcizení a zneužití dokladů, stává se z vloupání opravdu nepříjemná záležitost, která neutichá velmi dlouho. Že není radno podceňovat krádež dokladů, dokazuje také nedávné vloupání do bytu na Praze 4, kdy byla majitelce letos v červnu z bytu ukradena značková kabelka společně osobními věcmi a doklady.

Zloději následně zneužili nejen platební karty majitelky v několika obchodech, ale také její osobní doklady ke sjednání půjčky. Při platbě zcizenou kartou v jednom z obchodů zachytila bezpečnostní kamera dvě ženy, po jejich totožnosti policie stále pátrá.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27929″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“341″}}]]

Případ tak potvrzuje trend vloupání poslední doby, kdy cennou kořistí jsou především doklady či data. „V nedůkladně zabezpečených bytech a domech dnešní zloděje nezajímá plazmová televize či obraz, ale často menší a nenápadný lup. Oblíbené jsou laptopy, tablety a další malá elektronika, hotovost, ale také různé dokumenty či doklady, které umožní zlodějům jejich následné zneužití, například pro poskytnutí úvěru, půjčky či nenávratné vypůjčení drahé věci, kterou následně obratem zpeněží,“ varuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se zabývá zabezpečením domácností. „Stále častěji se také setkáváme se skutečností, že lupiči cíleně ve vykrádaných bytech hledají data. Z mnoha nezabezpečených notebooků nebo chytrých zařízení se totiž snadno mohou dostat k velmi citlivým a zneužitelným informacím nebo třeba do internetového bankovnictví. A pokud se jim podaří zcizit zároveň i telefon, mají pak elegantní přístup i k autorizaci transakcí,“ dodává odborník z Nextu.

Okamžité ohlášení krádeže dokladů či dat je často problematické, zejména v případě vykradení, kdy majitelé většinou zjišťují škody postupně a může zde vzniknout delší časová prodleva. To platí také, pokud zjistí krádež až po několika dnech, například při návratu z dovolené. Vyplatí se tedy svoji domácnost důkladně zabezpečit. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře. Důležité je také neopomíjet zamykat, a to nejen při odchodu, ale také v době, kdy jsme doma. Zloději rádi loupí právě v době, kdy jsou majitelé doma, protože se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného lupu drobností, kabelky, dokladů, hotovosti či klíčků od auta a podobně.

Tip redakce:
Zabezpečovací high-tech systémy. Digitální kukátko, motorizovaná vložka a čtečka otisků prstů

Metody zlodějů, kteří každoročně vyloupí tisíce bytů a domů a napáchají škody za více než miliardu korun, jdou rychle dopředu. Používají modernější vybavení, sociální sítě i nové triky. Stejně tak jdou s dobou i výrobci zabezpečení. Mezi moderní zabezpečovací systémy, kterými stojí za to doplnit certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve třetí bezpečnostní třídě, patří digitální kukátko, motorizovaná vložka či čtečka otisků prstů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27930″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Digitální kukátko
V momentě, kdy zazvoní návštěva, přenese kamera dveřního kukátka obraz osoby stojící za dveřmi na malý LCD monitor, který máte připevněný na zdi. Výhodou kukátka je, že kamera pracuje s úhlem rybího oka 170°. Díky tomu monitoruje prostor v opravdu širokém záběru a zajišťuje zobrazení celého prostoru. Obraz z kukátka si můžete nechat přenášet také na vaši televizi nebo počítač, ať už se nacházíte kdekoli. Dveřní kukátko je praktické z hlediska ochrany zejména dětí a seniorů. „Potenciální zloděj může na dítě či seniora vyvíjet psychický nátlak. S informacemi typu „nesu mamince dárek“ nebo „jsem opravář a potřebuji odjistit uzávěr vody ve vašem bytě,“ si nemusí dotyčný správně poradit. Obraz z dveřního kukátka může být přenesen na váš mobil a vy můžete osobě doma pomoci adekvátně reagovat,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti Next a odborník na komplexní zabezpečení domů a bytů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27932″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“275″}}]]

Motorizovaná vložka
Speciální vložku lze ovládat klíčem i elektronicky. Skládá se z řídící jednotky a cylindrické vložky s vestavěným motorem. Motor zamyká nebo odemyká na základě elektronického impulsu, kterým může být čtečka magnetických karet, kódová klávesnice, tlačítkový spínač. Vložku lze namontovat do libovolných zámků či závor a umožňuje zamykat na libovolný počet západů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“27931″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Čtečka otisků prstů
Čtečka otisků prstů umožňuje, ve spojení s elektromotorickou vložkou nebo zámkem, odemknout dveře bez použití klíče, stačí pouze přiložit prst. „Čtečka ve standardním zápustném provedení se instaluje přímo na křídle dveří. Lze však použít i verzi skrytou v madle dveří. Systém má paměť až na 99 otisků prstů,“ říká Ivan Pavlíček, Next. Výhodou čtečky je, že již nikdy nebudete muset řešit problém se ztracenými klíči. Vyhnete se zároveň riziku, že vám někdo okopíruje klíče nepatentovaných profilů.

Zdroj: Next

Komentáře