Zvládněte rekonstrukci bydlení bez hádek

Reklama

Plánujete si zařídit hnízdečko lásky, ale nevíte co dřív? Oslovte odborníky.

V životě je plno situací, kterým musíte s partnerem společně čelit. Jedním z takových momentů, které prověří partnerský vztah, je i rekonstrukce bydlení, což potvrzuje také manželský poradce a psycholog Petr Šmolka: „Dnešní mladí dospělí jsou po čase jednou z prvních generací, která má možnost řešit otázku společného bydlení. Donedávna bylo běžné, že šlo jen o volbu ze dvou variant – zda bydlet s rodiči ženy nebo muže. Poslední dobou se vše paradoxně zkomplikovalo tím, že se otevírá více možností. Už v době seznámení mívají někdy oba vlastní bydlení a licitují, které budou považovat za společné. Čímž se už na počátku společného soužití vytváří nerovnováha. Jeden má pak pomyslnou „výhodu domácího hřiště“, zatímco druhý se tam může i po letech cítit jako na návštěvě.“ Než riskovat partnerské neshody je lepší zajít za profesionálem. Neřešte všechno svépomocí a nechte si poradit. Na koho se v takových chvílích obrátit?

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“17426″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Osobní bankéř/finanční specialista
Na začátku každého snu je nutné mít jasnou materiální i finanční představu. Chcete se pustit do rozsáhlé rekonstrukce, ale nemáte na to dost peněz? Nedejte pouze na rady příbuzných, zajděte za odborníkem. Své plány můžete probrat s někým, kdo vám bude od začátku pomáhat s plánem financování. „Podle typu a rozsahu rekonstrukce specialista navrhne nejvhodnější typ úvěru. Potvrzuje se nám, že pro financování rekonstrukcí lidé často využívají úvěry ze stavebního spoření,“ říká Lenka Molnárová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Projektant a projektová dokumentace
Projektová dokumentace je základním „stavebním kamenem“ při stavbě domu, ale je vhodné vyžádat si její návrh i pro rekonstrukci. Slouží totiž stavebnímu úřadu jako podklad pro rozhodnutí, zda rekonstrukce podléhá pouze ohlašovací povinnosti, nebo už stavebnímu povolení. Nechat si vypracovat projektovou dokumentaci usnadní kontrolu i vám, je to lepší než dohady nad hotovým dílem včetně překročení rozpočtu, o dodatečných kontrolách ze strany úřadu nemluvě.

Bytový architekt
Formálně se jedná o absolventa vysoké školy s architektonickým zaměřením. Jeho práce spočívá ve zpracování komplexního řešení. Vytvoří vám návrh interiéru včetně tipů na stavební úpravy, to se týká i technického vybavení, od možností vestavěného nábytku až po osvětlení a vzduchotechniku. Bytový architekt má na starosti stavební úpravy většího rozsahu. Jeho schopnosti jsou nepochybně podmíněny zkušenostmi. Spolupráce s architektem bude vůbec nejvýhodnější ve chvíli, kdy vaše bydlení teprve vzniká. „V praxi se setkávám s různými názory. Někteří lidé trendům současné architektury nepodléhají, anebo jim nechtějí rozumět. Rádi si ale nechají poradit. V poslední době vedou energeticky úsporné stavby,“ říká architekt Lukáš Rudolf a dodává: „Osobně se mi nejvíc líbí práce s přírodními materiály, se dřevem se dá čarovat, a to nejen v interiéru.“

Interiérový designér
Pole působnosti interiérového designéra je sice užší než u bytového architekta a fakticky se jím může stát kdokoliv, ačkoliv existují už i speciální kurzy, které se na interiérový design zaměřují. Výhodou těchto odborníků je, že mají skvělý přehled o trendech a nejlepších výrobcích na trhu. Interiérový designér navrhne nábytek, osvětlení, povrch stěn i podlah. Někde je jeho um stejný jako u bytového architekta, například u vestavěného nábytku. Pokud plánujete pouze doplnění či oživení stávajícího interiéru, je pro vás vhodnější interiérový designér, pro kterého je tato činnost denním chlebem.

Bytový dekoratér
Způsob, jak předejít žabomyším válkám, je obrátit se s prosbou na bytového dekoratéra, jeho úkolem je byt zútulnit. Zaměřuje se právě na výběr a koupi doplňků. V případě, že se partnerské názory v tomto směru rozcházejí, a potřebujete dát druhému najevo, jak bytostně nesouhlasíte s jeho názorem, bytový designér vám pomůže najít správný kompromis. Je to takový recept na uraženou mužskou i ženskou ješitnost, když se každému líbí něco jiného.

Zdroj: Raiffeisen stavební spořitelna

 

Komentáře