Koktejly, které se nesou v duchu slavných i neznámých jmen

Už se znáte s Tomem Collinsem? Tak přesně touto větou se v 19. století bavili štamgasti, kterým se žert o drinku Tom Collins postaral  o zábavu a nespočet napálených. Ačkoliv se může zdát, že se léto chýlí ke svému závěru, neznamená to, že se musíte vzdát skvělých rumových koktejlů. Přivítejte podzimní sezónu stylově a připravte si oblíbené daiquiri Ernesta Hemingwaye, nebo zažertujte s Tomem Collinsem. Návod jak na to, naleznete níže.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26124″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“425″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jahodové daiquiri: oblíbený drink Ernesta Hemingwaye
Míchaný drink nemusí být bezpodmínečně dámskou záležitostí. Své o tom věděli i mužské ikony jako Ernest Hemingway, nebo John F. Kennedy. Za vznikem míchaného nápoje Daiquiri stojí rovněž muž – Jenning Cox, jenž jeho název odvodil od kubánské pláže. Ač se opak může zdát pravdou, tento koktejl je snadný i na domácí přípravu. Inspirujte se jeho jednoduchým receptem a nechte pány podlehnout kouzlu jahodového pokušení.

Všeobecná popularita rumu se výrazně zvedla ve 40. letech minulého století, kdy se zvýšily ceny whisky a vodky. Vzhledem k dobrým vztahům prezidenta Roosvelta s Latinskou Amerikou, se tak oblíbeným a dobře dostupným alkoholickým nápojem stal rum. Za propagátora rumového koktejlu Daiquiri je považován spisovatel Ernest Hemingway, jenž si ovšem vymyslel vlastní variantu, ve které cukr nahradil větším množstvím rumu a přidal grepovou šťávu s likérem maraschino.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26125″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“360″}}]]

„Daiquiri je barmanská klasika. Spolu s drinky Sidecar, Old Fashioned, Martini, Manhattan a Jack Rose patří do takzvané koktejlové šestky, tedy mezi šest základních míchaných drinků, které ve své kultovní knize, barmanské bibli, A Fine Art of Mixing Drinks v roce 1948 popsal David A. Embury,“ říká Brand manažerka značky Captain Morgan Karolína Kubátová.

Zařaďte jahodové daiquiri na seznam drinků na party a oslňte ženy i muže osvěžujícím nápojem. Koktejl si umíchejte z bílého rumu Captain Morgan, jenž je ideální pro přípravu míchaných drinků. Smíchejte ho s čerstvými jahodami, sirupem, limetovou šťávou a drceným ledem a mixujte!     

Na jeden drink budete potřebovat:
40 ml Captain Morgan White Rum
10 ml čerstvé limetové šťávy
15 ml cukrového nebo jahodového sirupu
5-7 ks čerstvých jahod
Jahody a limeta na ozdobení
drcený led

Postup:
Všechny suroviny nadávkujte do mixéru, přidejte drcený led a mixujte, dokud nevznikne hladká směs. Přelijte do sklenice a ozdobte čerstvými jahodami a limetkou.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“26126″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“450″}}]]

Cranberry Kiss: Zaflirtujte si s brusinkami
Letní sezóna se sice pomalu chýlí ke konci, to však není důvod pro konec experimentování s originálními koktejly. Míchaný drink Cranberry Kiss vás zaujme nejen svou osvěžující chutí, ale také, jak již jeho název napovídá, jemným brusinkovým aroma. Seznamte se s tímto koktejlem a s jeho dlouhou historií, která v sobě zračí i vtip časů dávno minulých.

„Už se znáš s Tomem Collinsem?“ To je věta, která v 19. století zazněla v nejednom baru. Jedná se ale o žert spočívající v tom, že se vtipálek zeptal nic netušícího přítele, jestli už zná Toma Collinse, který o něm vypráví nepravdivé historky. Napálený o nikom takovém samozřejmě nikdy neslyšel, a jakmile se začal po dotyčném v baru ptát, umíchal mu barman stejnojmenný drink.

Kdo tento koktejl poprvé namíchal zůstává tajemstvím, ale jeho první písemný popis se objevil již v roce 1876 v barmanské příručce Jerryho Thomase. Základ tohoto drinku s dlouhou historií je také součástí koktejlu Cranberry Kiss, který je ideální volbou pro osvěžení. Nápoj si namíchejte z rumu Captain Morgan, jenž jej skvěle podtrhne. Příprava je snadná, stačí ho spolu s brusinkovým džusem přidat do koktejlu Tom Collins. Servírujte ve vysoké sklenici ozdobené plátkem citronu a vychutnejte si přítomnost fiktivní postavy.

Na jednu porci budete potřebovat:
25ml Captain Morgan Original Spiced
70ml koktejlu Tom Collins – smíchejte 3,5 cl ginu, 2 cl čerstvé citronové šťávy a 1,5 cl cukrového sirupu
70 ml brusinkového džusu
1 plátek citronu
Led

Postup:
Všechny připravené tekuté přísady přelijte do míchací sklenice naplněné ledem a pořádně promíchejte. Nalijte do vyšší skleničky a ozdobte plátkem citronu.

Tip:
Cukrový sirup si hravě připravíte i doma. Stačí smíchat vodu a krystalový cukr (na 0,5 litru 600 g cukru) a na mírném plamenu nechat rozpustit. Poté zvyšte teplotu a za občasného míchání vařte 5 až 8 minut. Po celou dobu sbírejte pěnu tvořící se na povrchu. Nechte vychladnout.

 

Komentáře