Naskočte do rozjeté grilovací sezóny

Reklama

To, že se již rozběhla grilovací sezona na plné pecky, poznáte jednoduše. Ze zahrad a teras se line neodolatelná vůně pečeného masa, nákupní košíky v supermarketech i e-shopech se plní produkty a ingrediencemi potřebnými ke grilování. Že vás tento trend ještě nelapil? Nevadí, zkuste to s našimi tipy a nápady právě teď.

Klíčovou zásadou je vybírat jen čerstvé a kvalitní suroviny, s jasným původem. Tou nejrozšířenější na grilování je jednoznačně maso a masné výrobky jakou jsou klobásky, párečky, špekáčky apod. Z hovězího masa používáme zejména pravou svíčkovou, nízký roštěnec nebo roštěnec s kostí. Maso nikdy neklepeme, jen rozetřeme dlaní. Z vepřového masa se hodí především maso z kýty – jednoznačně panenka, kotlety s kostí i bez kosti, žebírka nebo plátkovaný libový bok. Z kuřecího masa lze připravit všechny části, s kůží i bez ní. Naporcovanou drůbež pokládáme na gril nejdříve stranou s kůží. Až když se dostatečně opeče dozlatova, porce otočíme a krátce dopečeme. Stejným způsobem můžeme připravovat i krůtí maso. Chcete vyzkoušet něco neobvyklého? Vsaďte na zvěřinu či pštrosí maso. Jestli nechcete ztrácet čas běháním po obchodech nebo trávíte dovolenou na chalupě, dá se využít nákup na internetu. Např. e-shop Nakupzfarmy.cz nabízí potraviny od českých farmářů s dodáním do druhého dne od objednání. Postup přípravy grilovaných dobrot je zcela jednoduchý – maso vždy nejdříve omyjeme a osušíme papírovou utěrkou, pak marinujeme. Nebo jen stačí maso potřít kvalitním olejem a přidat nasekané čerstvé bylinky, ale pozor nesolíme, to až na úplný závěr.

Hlavně jednoduše
A jaké že bylinky ladí nejlépe s daným masem tak, aby si užily chuťové pohárky a vy se tak stali mistry kuchyně? Na kuřecí či krůtí maso zkuste použít rozmarýn, šalvěj, oregano či tymián. Pro odvážné se pak nabízí orientální bylinka koriandr. Vepřové se dobře snoubí s estragonem, petrželí, mátou, majoránkou či pažitkou. Estragon pasuje i na hovězí maso. Je to proslulá bylinka francouzské kuchyně, která dodá masu pikantní pepřový podtón a nasládlou chuť. Je zkrátka ideálním kořením na steak. Pokud bylinky nepěstuje na zahradě nebo za oknem, nezoufejte, na on-line farmářském tržišti www.nakupzfarmy.cz je dodává polabská farma Petra Hanky a dostanou se k vám rovnou z pole, bez dlouhé přepravy, velkoobchodních překládek a skladování. Stejný přístup je uplatňován i na zeleninu, na gril zkuste cuketu, brambory či dýni Hokkaido.

Kapka něco ostřejšího
Maso i zelenina jsou ugrilované, voní do všech stran, hostitelka nandává na talíře. Ale než se pustíme do jídla, na stole se musí objevit výborný dip či přílohová omáčka. Nejvíce samozřejmě chutná ta domácí, kterou si každý připraví dle svých chutí a preferencí. Za ochutnání stojí i hotové omáčky Otma v praktickém balení. Sladší švestková je typická svou nasládlou chutí a vůní po zralých švestkách a hodí se k vepřovým žebírkům či na masové špízy. Pikantní brusinková s chilli nebo čertovská dodá pokrmu neopakovatelný říz.

Foto: redakce

 

Komentáře