Od pátku 11.11. můžete ochutnat svatomartinská vína

Všichni vyznavači svatomartinského slaví, letošní ročník je vydařený. Legend o svatém Martinovi a o tom, jak proklel husy je mnoho. Fanoušci vína v jeho souvislosti slaví zejména ryze českou tradici příchodu prvních vín letošní odrůdy, tzv. svatomartinských.

Tato svěží a ovocitá vína nového ročníku jsou letos výjimečná. Podepsal se pod tím rok, plný na slunce i vláhu. „Letošní svatomartinská vína jsou komplexní, co se týče barvy i plnosti, nechybělo jim totiž ani slunce ani vláha,“ komentuje za největší vinařskou obec Velké Bílovice Stanislav Hrabal.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13702″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Svatomartinské víno je originální český produkt, jež musí splňovat kritéria stanovená Vinařským fondem. „Ve Velkých Bílovicích svatomartinské naleznete asi ve 30 % vinařství, celkově mladá vína tak produkuje asi polovina místních vinařů,“ uvádí ze spolku Velkobílovických vinařů Stanislav Hrabal. Je to výhrada odrůd Müller Thargau, Muškát moravský, Modrý Portugal a Zweigeltrebe rosé. Každého určitě napadne, která odrůda se nejlépe hodí ve svatomartinské huse. „Já bych doporučil Modrý Portugal. Je to lehčí a vyvážená varianta klasických plných červených vín,“ dodává Hrabal.
Svatomartinská vína se pijí nejvíce v týdnu po svátku sv. Martina, pak průběžně do Vánoc. Vydrží ale i déle. Každé Svatomartinské víno musí být schváleno Vinařských fondem a obdržet potřebnou známku.

Komentáře