Odborník radí: Jak pít víno?

Máte rádi víno, ale nejste odborníci? Máme pro vás 7 tipů, jak uděláte dojem.

Ochutnávejte
Víno se nepije, ale ochutnává.  Také večerní ochutnávky při filmu anebo s partou přátel mohou být velmi příjemné. Máme pro vás pár tipů, které je při „ochutnávaní“ vhodné dodržovat.

Držte se etikety
Znáte ten zvuk, když se korek oddělí od lahve? Přemýšlíte nad chutí právě otevřeného vína? Pro jeho zdůraznění vyberte správnou skleničku a nechejte vyvětrat. Teplota bílého vína by se měla pohybovat v rozmezí mezi 10 – 14 °C, červené víno vyžaduje vyšší teplotu na škále 16 – 18 °C. Pohár se drží za stopku, aby se víno při dotyku teplé dlaně neohřálo. Nezapomínejte, že se lahodný mok dolévá len do dvou třetin sklenice, což je odhadem jeho nejširší část.

Jezte
Rodiče nám vždy před akcí spojenou s alkoholem doporučovali: „Hlavně se najez!“ a samozřejmě měli pravdu. Vaše tělo nebude zajímat, že na základ do žaludku v průběhu dne nebyl čas. Připravte si k vínu malé občerstvení k zakousnutí v podobě sýru, bílé bagety anebo oliv.

Nemíchejte
Kombinace dobrého vína a tvrdého alkoholu nikdy není dobrý nápad. Zůstaňte jen u vína. Pokud chcete zkusit více druhů, vždy začínejte lehčím a mladším pokračujte k těžšímu a staršímu vínu. Vy večer oceníte chuť vína a druhý den ráno vaše hlava i žaludek ocení vyzrálost a zodpovědnost, se kterou jste k degustaci přistupovali.

Vždy s vodou
Tento bod se částečně vztahuje k předcházejícímu. Když víno proložíte vodou, druhý den vstanete čilí, odpočinutí a s příjemnými vzpomínkami na večer. Alkohol dehydratuje organismus, proto je zapotřebí vodu neustále doplňovat. Pokud si nechcete kazit požitek z vína, vyberte si kvalitní čistou vodu. Příkladem může být Toma Natura, která díky svému ideálnímu složení bez jakýchkoliv úprav nijak neovlivňuje chuť vína. Může se připíjet, nebo jí víno můžete naředit.

Ráno moudřejší večera
Po více sklenkách alkoholu se může zdát, že znáte odpověď na všechny otázky světa. Větší sebevědomí bohužel způsobuje, že si chcete vyříkávat staré křivdy, připomenout se bývalému partnerovi či partnerce, anebo vysvětlit tomu současnému, že vůbec nejste opilí.

Bavte se
Tyto tipy mohou pomoci k hladkému průběhu degustační akce, jejímž smyslem je pobavit se a užít si chvilku bez stresu. Proto nezoufejte, pokud nenajdete vhodnou velikost skleničky a improvizujte. Přátelé jistě ocení vaši kreativitu.

Komentáře