Svatý Martin přijede dnes i do Botanické zahrady. Dopřejte si gurmánský zážitek s výhledem na Prahu!

Ani v tomto roce si nenechte ujít v pořadí už třináctý slavnostní Svatomartinský přípitek na vinici sv. Kláry. Právě dnes, přesně v 11:11, se zde poprvé otevřou lahve s letošními Svatomartinskými a mladými víny od předních českých i moravských vinařů. Okusíte tradiční koláče, husí speciality i nabídku místních vín a pálenek. Zaposloucháte  se do tónů jazzu a swingu a vychutnáte si pravý gurmánský zážitek s jedinečným výhledem na Prahu. Vinice sv. Kláry se uzavře v 17 hodin. Na akci platí běžné vstupné do venkovních expozic Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Otevírací doba v listopadu:
Skleník Fata Morgana:
od 9.00 do 16.00 (út–ne, svátek)

Venkovní expozice:
od 9.00 do 16.00

Vinotéka sv. Klára:
od 13.00 do 17.00 (po–pá)
od 11.00 do 17.00 (so, ne, svátek)

I letos si na vinici sv. Kláry přesně v 11 hodin a 11 minut připijete nejlepšími mladými i Svatomartinskými víny z nabídky českých i moravských vinařství. „Na vinici sv. Kláry vzhledem k její malé rozloze mladá  ani Svatomartinská vína nevyrábíme. Přesto jsme o tuto tradici naše návštěvníky nechtěli ochudit, a tak i v tomto roce, už potřinácté, nabídneme to nejlepší ze sortimentu českých a moravských vinařů,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na vinici sv. Kláry za husou, lahodnou sklenkou i tancem
„Pro naše zákazníky vína každoročně pečlivě vybíráme. Díky tomu u nás ochutnají opravdu  to nejlepší, co ročník nabízí. Letos se mohou těšit na vína z vinařství Lahofer, Kovacs, Kraus, Hort a dalších. Zastoupena jsou vína bílá, růžová, červená i klaret. Ve vinotéce budou k dispozici pouze do vyprodání zásob,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Klára. Ke svátku sv. Martina, a k mladým vínům obzvláště se nejlépe hodí pečená husa, kaldoun a další podobné delikatesy. Ani ty nebudou v neděli 11. listopadu na vinici sv. Kláry chybět. Milovníci sladkostí by si neměli nechat ujít skvělé koláče ze Zámecké pekárny.

Aby byl zážitek z dobrého jídla i vína dokonalý, bude i tentokrát vinicí znít hudba. Odpoledne zpříjemní tóny jazzu a odvážní si mohou zatančit swing. K tanci i poslechu bude od půl dvanácté hrát kapela Bee Band. „Pro pobavení návštěvníků jsme tentokrát připravili i zábavné aktivity. Svou obratnost si vyzkouší v hodu korkem na cíl a milou vzpomínkou jistě bude  mi fotografie s naším svatomartinským běloušem,“ zve na akci Zuzana Červenková Havrdová, jedna z organizátorek. Pro zájemce jsou připraveny bezplatné prodlídky vyrobny vína.

Za příznivého počasí bude možno posedět na jedné z teras viničního domku. Pokud by ale svatý Martin v den svého svátku do Prahy přijel v mrazivém hávu a na bílém koni, budou k dispozici venkovní přímotopy a deky nebo bude hřát hořící krb uvnitř vinotéky.

Dvě novinky v nabídce pálenek
Od října jsou v nabídce Vinotéky sv. Klára dvě nové pálenky: Matolinový destilát a Neronet. Obě byly vyrobeny v Pěstitelské pálenici a lihovaru Střední vinařské školy Valtice. Lahve mají objem 0,5 litru a obsahují 45 % alkoholu. Rozhodli jsme se o doplnění sortimentu pálenek, které si návštěvníci oblíbili. Zároveň jsme chtěli vyzkoušet rozdíl mezi tím, když se destilát vyrobí z matolin, nebo když se vypálí z hotového vína,“ vysvětluje Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Matolinový destilát je vyroben z matoliny ze starších ročníků vín z vinice sv. Kláry. Vyrobeno bylo 352 lahví. Neronet je matolinový destilát ze starších ročníků vína odrůdy Neronet. Tohoto destilátu se nabízí 216 lahví.

Foto Botanická zahrada

Komentáře