Světový Den hamburgerů je 28. května

Reklama

Jedním z nejoblíbenějších jídel je maso v housce, tzv. hamburger, který změnil stravovací návyky lidí na celém světě.

V Čechách jeho rozmach spojujeme zejména s příchodem McDonald´s, jehož první pobočka byla v otevřena v pražské Vodičkově ulici před čtyřiadvaceti lety. Tou dobou již byly McDonald´s nejoblíbenější restaurace v USA a vznikal kultovní film Pulp Fiction, ze kterého se dozvěděl celý svět, že čtvrtlibráku se sýrem od McDonald´s (Quarter Pounder with cheese) říkají v Paříži Royale se sýrem (Royale with cheese).

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8147″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“356″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Máte jej radši samotný, se sýrem nebo se slaninou? Nebo s dvojitým masem? V dnešní době můžete ochutnat desítky různých variací. A kdy spatřil světlo světa vůbec první hamburger? K myšlence se hlásí Charles Nagreen z USA, který vložil dva osmažené kousky masa do housky. Ovšem velký trhák přišel až v roce 1948 s bratry McDonaldovými, kteří přestali svým zákazníkům servírovat pouze barbecue, ale začali se soustředit na hamburgery.  Úspěch přišel okamžitě a jejich podniku v Kalifornii se podařilo za dva roky prodat kolem milionu hamburgerů. Prodávali tenkrát pouze základní variantu s mletým hovězím masem. Možná se budete divit, ale propracovaný systém drive-through, tedy objednávku rovnou do auta, měli už tenkrát v padesátých letech.

Věděli jste také, že:
• V roce 1961 prodali bratři McDonaldové svůj byznys Ray Krocovi, jehož rodiče byli čeští emigranti, za 2,7 milionu dolarů. Dnešní hodnota společnost je xy dolarů.
• V roce 1962 se začal prodávat Filet-O-Fish, který byl určen pro katolické zákazníky v době půstu. Dát si ho můžeme i dnes.
• 1963 se narodil maskot Ronald McDonald, maskot největší sítě fastfoodů na světě.
• Big Mac spatřil světlo světa v roce 1968 jako nová vlajková loď pittsburské restaurace se dvěma zlatými obloučky. A evidentně to byl dobrý tah. 
• 1983 McDonald’s uvedl na americký trh Chicken McNuggets
• 1992 byla otevřena první pobočka McDonald´s v České republice ve Vodičkově ulici. Od té doby jich je téměř 93.
• V ČR je nejoblíbenější cheeseburger, hned za ním Big Mac
• Přestože by se mohlo zdát, že je hamburger velký dietní prohřešek, není to s ním tak strašné. Klasický hamburger u McDonald´s má 255 kcal, což spálíte asi za 20 minut rychlejší chůze.

Komentáře