5 tipů, co přibalit na výlet

I malé výlety si zaslouží pečlivé plánování. Bohužel velká část z nás nevěnuje dost času přípravě. Dochází pak ke zbytečným stresovým až vyhroceným situacím a nehodám, kterým lze přitom vcelku lehce a především levně předcházet.

Ať už se rozhodnete vyrazit jen na odpolední výlet, nebo na třídenní přechod našich hor, projděte si několik inspirativních rad a doporučení, co si před odchodem do „divočiny“ určitě vzít s sebou.

Vyrazit s chutí
Svačina je základ. Bez ní nám připadá, že už zkrátka neujdeme ani krok navíc. Snad jen, kdyby na konci těch kroků čekala nějaká příjemná restaurace s oblíbeným pokrmem… Jenže často tomu tak není, a zkrátka musíte být připravení z domu. Samozřejmě není dobrý nápad pozřít cokoli. Když už jsme na čerstvém vzduchu, chce to něco aspoň trochu zdravého. Dobrý tip je třeba lehká a zdravá svačinka v podobě tuňákové pomazánky se zeleninou od Hamé. Spojení ryby a zeleniny zaručuje, že pochoutka příliš nezatíží, navíc je bez konzervantů a vhodná i pro děti. Zapomínat se nesmí ani na tekutiny. Bez nich nikam!

Dočerpání paliva
Od svačiny daleko a do oběda stejně tak? A síly docházejí? Tak to jsou výletníci v pěkném průšvihu. Ládovat se oplatky není nejlepší nápad, ideální je dostat do sebe energii v čisté formě. Výborný nápad je třeba sbalit s sebou sáček hroznového cukru Intact od Naturproduktu s příchutí třešně, černého rybízu, jahod a zeleného jablka. Na jazyku se pastilky rychle rozpustí a dodají potřebnou energii. Anebo snack v praktickém obalu Easy Fruit ze stoprocentního ovoce s obsahem vitaminu C, který je na cesty ideální.

Do pohodlí!
I když jsme sytí a máme energii, stejně nás něco může donutit pravidelně zastavovat. Třeba špatné boty. Nikdo nechce kvůli pár kilometrům zničit nohy a trpět s puchýři. Tady jsou pravidla jasná, do těžšího terénu boty s pevnou podrážkou, na pohodlnější výlety stačí obyčejné tenisky, případně sandály. Ale pozor, žádné žabky ani pantofle, ty jsou přísně zakázané. K obuvi také patří přiměřené oblečení přizpůsobené aktuální teplotě, ovšem nutné jsou také rezervy v případě nepřízně počasí. Například pláštěnka.

Co kdyby
Nikdo nevyráží na výlety s tím, že se má stát něco špatného. Je ale dobré být připravený. Na drobné oděrky, vymknutý kotník nebo namožený sval. Turistická lékárnička je tak základem každého batohu. Chybět by neměly tedy náplasti na oděrky, obvaz a gáza na otevřené rány. S tím souvisí další nezbytnost a tou je nějaký dezinfekční prostředek. Dobré je přibalit nějaké tablety proti bolesti hlavy. Pobyt v přírodě je také spojený s nebezpečnými klíšťaty. A tak se hodí i pinzeta. Speciální od německé firmy Nippes koupíte v lékárně. Je bezpečná, snadno se s ní manipuluje.

Věci nutné a ty, co potěší
Sbalit klíče, doklady, a třeba i mobil s navigací. Na to všechno se ideálně hodí nepromokavý obal, aby je nepřekvapila třeba nenadálá průtrž. Hodí se také drobnosti, kterým se říká krabička poslední záchrany. A taky kapesní nůž, využití se pro něj najde vždy. A hlavně chuť výletovat.

Foto: archiv firem

Komentáře