5 zásadních otázek o slunečních brýlích. Víte, jak je vybírat? Radí odborník!

K letnímu období neodmyslitelně patří sluneční brýle. Jak a podle čeho je vybírat a na co si dát pozor? To vám poradí odborníci z obchodu Optika Slavíková.

Podle čeho by se měly vybírat sluneční brýle?

Sluneční brýle by měly především dobře sedět na obličeji a mít kvalitní UV filtr. Měly by sloužit jako ochrana zraku před slunečním zářením. Pak už záleží na nás, za jakým účelem si je pořizujeme. Jestli je to módní doplněk, nebo jde o brýle na sport, do auta, na hory, na vodní sporty, na rybaření …

Mají všechny brýle UV? A co to vlastně je?

UV je zkratka pro ultrafialové záření, které je okem neviditelné. Rozdělujeme je na UVA, UVB, UVC. Nás zajímají většinou filtry UVA. Sluneční brýle, které mají kvalitní UV filtr se označují symbolem UV400. Ten bývá většinou na stranici slunečních brýlí společně se symbolem CE, který označuje splnění evropských norem. Jestli chceme mít jistotu, pak je samozřejmě lepší koupit si brýle ve specializovaných obchodech: oční optice, sportu, občas prodávají lékárny. Všechny brýle nějaký UV filtr mají, otázkou je jaký. Dá se to změřit v optikách přístrojem, který se jmenuje spektrometr.

Jsou lepší brýle s tmavými skly?

Tmavé brýle bez dobrého UV filtru mohou zraku uškodit více, než kdybychom žádné brýle neměli. Dojde k rozšíření zornice a UV proniká přímo do oka a v daleko větším množství. Poškození zraku, například šedý zákal a poškození sítnice jsou nevratné, ale i zánět spojivky je dost nepříjemný.

Není to trik, v drogeriích a u neautorizovaných prodejců se dají brýle s dobrým UV filtrem pořídit také?

To je pravda a jsou mnohem levnější. V asijské tržnici je jich hodně a vypadají všechny dost podobně a trendy, ale tam asi moc velkou záruku kvality nedostanete. Většinou jsou to levné napodobeniny. U levných brýlí je velké riziko toho, že v nich nejsou kvalitní sluneční skla, ty se po nějakém čase deformují a začnou projevovat různá dioptrická zkreslení. Když si s takovými slunečními brýlemi pak sednete za volant, může to být dost nebezpečné.

Proč jsou v optice brýle (dioptrické i sluneční) dražší než v obchodě s módou nebo drogerii?

Protože mají vyšší kvalitu obrouček, nesrovnatelně vyšší kvalitu skel, zdravotně nezávadné materiály, kvalitní zpracování, jsou přizpůsobené přímo na vaší hlavu/obličej/nos – takže nepadají, netlačí a perfektně se nosí,  při dobrém zacházení vydrží několik let. Sluneční skla jsou vždy se 100% UV filtrem a perfektně opticky vybroušené a proto nezkreslují obraz.

http://www.optikaslavikova.cz/

Článek je součástí červnového čísla časopisu Fashion Trend Magazin. 

Komentáře