6 tipů, jak mít hustý zelený trávník nejen v létě

Reklama

Mít okolo domu nebo chalupy heboučký zelený koberec, jako na golfovém hřišti, musíte trávě obětovat trochu péče. Máme pro Vás 6 tipů, jak na to.

1. Nakupte travní semeno

Ať už se snažíte vypěstovat trávník na holé ploše, nebo chcete dosít prořídlé místo, investujte do kvalitních travních semen. Sledujte především složení směsi. Trávníky se zakládají buď na podzim, (nastávající období je ideální) nebo na jaře.

2. Zalévejte

Tráva potřebuje přibližně 10 až 15 litrů vody na m2 třikrát týdně. Když neprší, musíte zalévat. V prvních 5 až 8 týdnech po vysazení byste měli dávku na zálivku rozložit tak, aby vycházela na frekvenci zhruba 4x denně. Jinak semena vyschnou a nevyklíčí.

3. Zkraťte o 1/3

Poprvé sekejte, když se začnou vršky listů ohýbat. Zkraťte ho na 7 cm. A pak týden po týdnu postupně zkracujte. Každému druhu trávy vyhovuje jiná výška, ale žádnému nevyhovuje sečení až k zemi. Vždy kraťte nejvíce o 1/3 výšky. Navíc, čím nižší bude mít tráva střih, tím rychleji poroste.

4. Provzdušňujte

Na vzrostlý trávník vždy na jaře a na podzim použijte vertikutátor. Trávník tím zbavíte travní plsti a mechu, které trávu dusí. K proříznutým kořenům mohou živiny, vláha a teplo a trávník se může rozrůst a zahustit. Stroj ale používejte vždy jen na suchém, ale ne přeschlém trávníku, zhruba dva dny po sečení.

5. Hnojte

Tráva potřebuje živiny. Nutný je zejména dusík, fosfor a draslík Na jaře chce tráva více dusíku, aby rychle rostla a na podzim více draslíku, aby byla odolná proti houbám kvůli přezimování.

6. Sekejte

Nejlepší volbou pro vytvoření a údržbu hustého trávníku je vřetenová sekačka, která na rozdíl od jiných strojů trávu neseká, ale stříhá pomocí vřetene s břity. Ustřižené konečky trávy nezasychají a porost je svěží a vitální.

Více informaci a nejlepší výběr sekaček najdete na:

Alza .cz Vřetenové sekačky

Komentáře