Bankovní vymoženosti, které usnadní život a ušetří čas

Reklama

Jak se mění formy placení a jaké formy naleznete nyní v České republice?

Dávno pryč jsou doby, kdy bylo možné platit jen bankovkami a mincemi. První platební karta spatřila světlo světa před více než padesáti lety. Bylo to v USA a od té doby se nezměnila jen její původně papírová podoba, ale i to, kde všude můžeme kartou zaplatit. Jednou z nových zajímavých možností je například bezkontaktní placení za jízdné v MHD. A tím to nekončí, podívejte se na několik posledních technických vymožeností, která nám pomáhají, šetří čas i usnadňují život.

1. Bezkontaktní placení ve veřejné dopravě
V bezkontaktních platbách patří Češi k evropské špičce. Pohodlné a rychlé placení pomocí jednoho pípnutí už skoro všichni známe, ale hitem jsou také bezkontaktní nálepky, které si můžete nalepit kamkoli, třeba na telefon. A pak není ani doma zapomenutá peněženka žádnou překážkou proto dojít si s kolegy na oběd, cestou domů si nakoupit a v budoucnu už ani nebude problém si bezkontaktně koupit jízdenku přímo v autobuse. V Brně a v Liberci už je to nyní možné na vybraných linkách MHD, v Plzni bezkontaktní placení funguje dokonce ve všech vozech MHD.  A v září přišla ČSOB s řešením, které umožňuje cestujícím poprvé v historii platit bezhotovostně i na pražské příměstské lince 381 z Prahy do Kutné Hory. 

2. Biometrické podpisy ušetří kdeco
Myslíte za životní prostředí a nechápete, proč v době moderních technologií potřebuje většina institucí stále papírové smlouvy dokumenty? Možná tomu již brzy odzvoní. Era totiž jako první testuje biometrické podpisy. Můžete si tak otevřít účet a zařídit další produkty bez jediného papíru. Celý proces – včetně podpisu – probíhá elektronicky, papír plně nahrazuje obrazovka tabletu. Tedy žádné tisknutí smluv, žádná archivace papírů. Dokumenty opatřené biometrickým podpisem jsou pak dostupné v internetovém bankovnictví, tudíž se vám už nikdy nemohou ztratit. Během prvních dvou měsíců pilotního provozu bylo touto formou podepsáno přes 2 000 dokumentů, což mimo jiné představuje úsporu přibližně 25 kilogramů papíru, především úspora více než 30 hodin času klientů.

3. Se Smart klíčem potvrzujte platby obrázkem
Zase ten autorizační SMS kód, který musíte přepisovat z telefonu do počítače, když se chcete přihlásit do internetového bankovnictví nebo potvrdit platbu. S tím už je konec. I banky si uvědomují, že přepisování a automaticky generované kódy jejich klienty obtěžují a tak přicházejí s aplikacemi, které vše výrazně ulehčí a přitom zachovají vysokou bezpečnost realizovaných transakcí. Jednou z takových aplikací je například ČSOB Smart klíč. Po přihlášení nebo po každé transakci v internetovém bankovnictví stačí v chytrém telefonu či tabletu váš úkon potvrdit vlastním pětimístným PIN kódem a toto potvrzení se automaticky přenese do InternetBankingu, kde pokračujete v práci. A navíc PIN nemusí být už jen číselný, vybírat si může i z obrázků. Platbu tedy můžete potvrdit třeba sluníčky, hvězdičkami nebo domečkem. Ve fantazii se přece meze nekladou.

4. Peníze v obálce už budou přežitek
Nevíte si rady s dárkem, ale nechce dávat obálku s bankovkami, protože ta je absolutně bez nápadu? Tuto zapeklitou situaci, kterou vám pomůže vyřešit inovativní produkt na bankovním trhu, který nabízí ČSOB a Era – předplacená dobíjitelná COOL karta. Tato platební karta není vázaná na žádný bankovní účet, ale dobíjí se jednoduše online kartou či klasickým platebním příkazem. Obdarovaný si pak může koupit v obchodě či na internetu to, co si nejvíce přeje. A pokud přeci jen bude chtít peníze, může si je prostě vybrat v bankomatu.

 

Komentáře