Co dělat proti pocení v horkém létě? Pomozte tělu s ochlazením!

V létě nás to k vodě táhne, ať už do bazénu, k rybníku nebo moři. Základem však zůstává voda v našem těle. Právě ta je v horkých dnech důležitá například v souvislosti s pocením. Pot má v našem těle řadu důležitých funkcí a jednou z nich je regulace tělesné teploty. V horkých dnech s ním tedy musíme počítat více než kdy jindy – ať se nám to líbí, nebo ne. Chcete-li míru pocení udržet pod kontrolou, zkuste tělu pomoci s ochlazením.

Chvála stínu

První rada se zdá být vcelku banální, přesto se jí řada z nás neřídí. Základem je co možná nejvíce se vyhnout vedrům. Vyhledávejte stín a chladné místnosti. Vedro si do domovů či kanceláří nepouštějte ani větráním v době, kdy je venku nejtepleji. V takových chvílích je totiž k udržení příjemné teploty v místnosti ideální odpustit si výhled na letní den, zavřít okna a zatáhnout rolety či závěsy. Fyzicky náročnou práci i sport si, pokud možno, naplánujte na ranní či večerní hodiny, kdy už venkovní teploty bývají příznivější.

Tekuté osvěžení

Pocení úzce souvisí s hospodařením těla s vodou, a tomu je třeba přizpůsobit pitný režim. Cílem je nejen doplnit tekutiny i minerální látky a vitamíny, o které tělo spolu s potem přichází, ale zároveň také pomoci organismu se ochladit. Rozhodně přitom neplatí, že čím studenější nápoj, tím lépe. Okamžitý efekt hodně vychlazených nápojů může být příjemný, pro udržení stabilní teploty našeho těla je ale lepší nápoj vychlazený přibližně na 16 °C. Čaje a teplé nápoje je lepší konzumovat v teplotě blížící se naší tělesné, tedy kolem 37 °C. „Mírně ochlazující účinky jsou připisovány zelenému čaji, který se hodí k popíjení během celého dne. Pokud se potíte i v noci, zkuste si večer připravit čaj ze šalvěje lékařské. Ta kromě udržení normální míry pocení podporuje i hormonální rovnováhu a uvítají ji tak třeba ženy v období menopauzy. Naopak pro těhotné a kojící ženy vhodná není. Pro přípravu čaje použijte 1 lžičku sušených listů šalvěje a přelijte ji čtvrt litrem vroucí vody. Nechte odstát 10 minut a sceďte,“ říká bylinkářka Hana Jánská.

VĚDĚLI JSTE, ŽE…

…šalvěj je skvělá i k dochucení pokrmů z masa? Příjemnou vůni i chuť dodá například skopovému, zvěřině nebo rybám. „Málo se to ví, ale při grilování ji můžete uplatnit i jako přírodní odpuzovač hmyzu, který vůni šalvěje rozhodně nemiluje. Chcete-li si tedy dlouhé letní večery užít bez otravného bzučení, mějte při sobě svazeček této bylinky. Snadno si ji můžete sami vypěstovat. Nejlépe se jí daří na zahrádce, a to na chráněném slunném stanovišti. Vyhovuje jí sušší hlinitopísčitá propustná půda. Šalvěj lze pěstovat i v květináči na balkóně,“ radí Hana Jánská. 

Letní menu

K ochlazení je jako stvořený meloun, ale i salátová okurka. Ta je skvělá i jako alternativa pečiva pod domácí pomazánky. Vaše tělo ocení i další kousky čerstvého ovoce či zeleniny, které jsou zdrojem vitamínů. Báječně osvěží například letní jablka, meruňky, broskve, jahody, maliny nebo rybíz, ideálním zástupcem zeleniny jsou rajčata. S teplým jídlem je v horkých letních dnech lepší počkat až na večer, kdy teplota venku klesá na únosnou mez. Přes den dejte přednost salátu nebo třeba polévkám typu gazpacho, které se konzumují studené. Bojujete-li s potem, zkuste se přitom vyhnout tzv. zahřívacímu koření, k němuž patří čili papričky, zázvor nebo skořice.

Svěží na cestách

Míra pocení často roste v rozpálených městech nebo při cestování hromadnou dopravou, kde bývá kromě vedra ještě vydýchaný vzduch. Příjemné osvěžení na cestách představuje bylinková voda v rozprašovači tak jemném, že neohrozí ani váš make-up. Kromě tváře ji můžete nastříkat i do dekoltu, za krk nebo na ruce. „Příprava bylinkové vody je snadná. Potřebovat budete 1 lžíci sušených bylin nebo 2 lžic čerstvých bylin. Ty zalijete 100 ml horké vody a necháte 10 minut louhovat. Poté scedíte
a necháte vychladnout. Pro osvěžení se hodí máta, levandule, meduňka, měsíček nebo květy růže,“
radí Hana Jánská.

NÁŠ TIP: Liftea Šalvěj+yzop

K udržení normální míry pocení pomáhá šalvěj lékařská. Bylinka, která podpoří i hormonální rovnováhu a komfort žen v období menopauzy. Výtažky šalvěje obsahuje doplněk stravy Liftea Šalvěj+yzop, kde její účinky doplňuje méně známý yzop lékařský. Ten má příznivý vliv například na správnou funkci dýchacího systému nebo stav kostí a kloubů.

Doplněk stravy Liftea Šalvěj+yzop můžete zakoupit v lékárnách, prodejnách dm a dalších vybraných drogeriích, ale také přímo na e-shopu www.liftea.cz. Doporučená maloobchodní cena je 149 Kč za balení obsahující 30 tobolek. Více informací najdete na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

 

Komentáře