Jak bojovat se snížením sexuální touhy v menopauze?

Reklama

Snížení sexuální touhy se nevyhýbá ani můžům, ale jedná se hlavně o problém většiny žen. V menopauze ovlivňuje sexuální apetenci hladina hormonů. Jak se s tím můžeme vyrovnat a jak se liší u můžu a žen nám poradí gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan.

Dlouhodobý nedostatek estrogenu vysušuje vaginální sliznici
Změny doprovázející klimakterium se na ženské sexuální apetenci mohou projevovat různě, jak ve smyslu pozitivním, tak i ve smyslu negativním. Tyto změny mohou, zvláště po poslední menstruaci v životě, přinášet například relativní nadbytek androgenů. To vede k tomu, že se sexuální apetence může dokonce zlepšit. Žena se navíc již nemusí obávat otěhotnění, což má na prožívání sexuality příznivý vliv. V praxi se setkáváme také s částí žen, u nichž zůstává sexuální apetence i v přechodu beze změny. U většiny žen ovšem sexuální touha s příchodem klimakteria klesá. Kolísání hormonálních hladin v počátku přechodu, zvláště před poslední menstruací v životě, může apetenci snižovat. Důvodem může být již to, že se žena necítí příliš dobře, pokud ji sužují návaly horka a potu, změny nálad, nervozita a podobně. Ale i v období, kdy se tyto výkyvy relativně stabilizují, přetrvává dlouhodobý nedostatek estrogenu, což má za následek změny na vaginální sliznici. Ta je tenčí, sušší a zranitelnější. Sex se tak pro ženu stává bolestivou a nepříjemnou záležitostí. Snížená sexuální touha je zde však většinou sekundárním projevem, spíše v důsledku vyhýbání se těmto nepříjemným pocitům.

Mužský přechod doprovází častěji pokles vzrušivosti
Mnoho žen má apetenci nižší i v důsledku nemocí, kterými určitá část populace s přibývajícím věkem trpí. Může se jednat například o onemocnění srdce a cév, štítné žlázy, depresi a jiné. Někdy může být apetence snížená i vlivem nasazené léčby, jak je tomu například při užívání některých antidepresiv. Změny v prožívání sexuality ovšem nejsou pouze ženskou záležitostí, od určitého věku se nevyhýbají ani mužům. Základní a zvláště počáteční projevy andropauzy neboli mužského přechodu jsou velice podobné ženskému klimakteriu. U mužů ovšem častěji způsobují pokles vzrušivosti či nedostatečnou schopnost dosáhnout erekce. Sexuální apetence bývá u většiny mužů zachovaná, přesto se však lze s určitým poklesem setkat i u nich.

Obtíže lze zmírnit doplňováním hormonů
Některé projevy související se snížením sexuální touhy přetrvávají i po ukončení menopauzy. Zvláště snížení poševní lubrikace a suchost doprovázejí život ženy i nadále. Tyto obtíže je ale možné poměrně jednoduše vyřešit například použitím lubrikantu nebo mastí či čípků s kyselinou hyaluronovou. Variantou je též klasická hormonální substituční terapie estrogeny. V mnoha případech však postačí užívání fytoestrogenů ze sóji a jetele, například obsažených v doplňcích stravy typu Sarapis soja. Nedostatek testosteronu u mužů můžeme řešit rovněž hormonální substituční terapií. Někdy jej lze podpořit užíváním melatoninu, ženšenu, maky či doplňky stravy s látkami na jeho podporu, například Sarapis pro muže.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“8154″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“346″}}]]

MUDr. Pavel Turčan
Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan vystudoval obor všeobecné lékařství na lékařské fakultě Univerzity Karlovy Hradec Králové. Po studiu složil atestaci v oboru gynekologie a porodnictví prvního i druhého stupně a následně rovněž v oboru sexuologie. Dnes je zároveň členem mnoha odborných organizací, například Sexuologické společnosti, České společnosti pro menopausu a andropausu, České gynekologické a porodnické společnosti či Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu.

Komentáře