Jak nepodlehnout vánočnímu běsnění? Radí psychiatrička MUDr. Iva Švarcová

Reklama

Každý rok si říkám, že se nenechám strhnout vánočním šílenstvím. Uděláme rodinnou dohodu, že si dáme jen po jednom dárku, na cukroví chci zapomenout, jen se těším, že si „vymazlím“ vánočku.

Ale pak stačí jedna návštěva obchoďáku a hned šílím. V tu ránu bych měla nejradši uklizeno na dvě stě procent, výzdoba musí být dokonalá, kupuji tomu to a tomu zase tamto, mám pocit, že mám pro všechny málo a jedu v tom zase… Letos bych ale skutečně ráda prožila svátky klidu a míru přesně tak, jak se jim říká – v naprosté pohodě.

Poradíte mi, jak se vyvarovat každoročnímu běsnění?
Jana, 34

 

Milá Jano,

krásně popisujete příznaky jednoho typicky „ženského onemocnění“, přicházejícího každoročně v předvánočním čase, tzv. „předvánoční horečku“, která se může vystupňovat až v „předvánoční běsnění“.

Muži těmito příznaky stonají jen výjimečně. V konečné fázi může vést k naprostému vyčerpání a pocitu selhání.

A jak říká moje kolegyně Irena, když spolu povídáme u šálku voňavé kávy: „Bod číslo jedna zní: Ošetři si své hranice.“ S její radou často v praxi pracuji a pomohla již mnoha klientům.

Pojďme se společně podívat na Vaši situaci a vezměme do hry „Vaše hranice“. Tak, jak situaci popisujete, se zdá, že Vy sama víte, jakou podobu by měl mít Váš předvánoční čas, kde by byla naprostá pohoda.

Dokonce dokážete udělat rodinnou dohodu a vytvořit předvánoční plán, což je velmi cenné a ukazuje na rodinnou soudržnost. Nejste na situaci sama! Přípravu zvládáte excelentně.

Kritickým bodem je návštěva obchoďáku, což je spouštěcí moment Vašeho okamžitého šílení. Tento bod je třeba „ošetřit“. Tady mě napadá spousta otázek.

Jak se rozhodujete, že půjdete do obchoďáku? Chodíte tam sama nebo se to stane v přítomnosti jiné konkrétní osoby či osob? Bylo by to jiné, kdyby s Vámi šel nakupovat někdo Vám blízký, s kým se cítíte klidně?

Můžete se v prosinci vyhnout těmto rizikovým místům, podobně jako se radí osobám závislým na nějakém návykovém chování? Nákup by třeba mohli zajistit další členové rodiny.

Můžete opět svolat rodinu a poradit se, jak by Vám mohla pomoci s tímto konkrétním bodem. Existují ještě další spouštěče, které je třeba ošetřit?

Pokud si představíte, že tento kritický bod (můžeme si ho znázornit jako zastávku tramvaje, kde se v prosinci jednoduše nebude vystupovat) úspěšně obejdete, může se před Vámi objevit obraz Vánočního času, kde jste v klidu a míru se svou rodinou.

Pokud se přesto stane, že se v obchoďáku ocitnete a propadnete „předvánočnímu šílení“, doporučuji co nejdříve kontaktovat chápající kamarádku a co nejrychleji rizikové prostředí opustit. Následně v bezpečném prostředí tuto situaci probrat, ono se to ve dvou lépe táhne, a většinou tento stav do několika hodin odezní.

Předvánoční i vánoční čas celkem rychle uplyne a v lednu bude nový čas, kde již nehrozí tolik „ vánoční šílenství“, je možné si odpočinout a obchoďák si užít dokonce s výprodejovými cenami.
Držím pěsti!
Iva

MUDr. Iva Švarcová
Lékařka – psychiatrička s psychosomatickým zamřením, psychoterapeutka, rodinná a systemická psychoterapeutka.
Od roku 2005 vede ambulantní psychosomatické pracoviště Isida v České Lípě, jehož součástí je i psychosomatický denní stacionář. Poskytuje léčbu a poradenství dospělým klientům s tělesnými i psychickými potížemi. Ráda pracuje se skupinou, rodinou, párem, týmem, kde využívá svých znalostí ze systemiky, rodinných konstelací, NLP a ericksonovské hypnózy. Ve své práci propojuje biologickou a psychoterapeutickou léčbu.

Kontakt: Isida centrum s.r.o., ČSA 1566, 47001 Česká Lípa, tel. 487522676, mob. 725881486, e-mail: isidacentrum@gmail.com

Komentáře