Kreativní tipy pro dokonalou zimní fotku

Reklama

Nejen zimní sporty jsou možnou variantou pro trávení volného času na čerstvém vzduchu během chladných měsíců. Můžete se také vydat do přírody s fotoaparátem a využít zasněžené krajiny, která poskytuje mnohem více atraktivních kontrastů než ostatní části roku v našem klimatickém pásu. Profesionální fotograf a lektor Nikon školy Michael Jurák pro vás připravil několik kreativních tipů, které vám pomohou dosáhnout co nejlepších výsledků.

Pusťte se do toho a uvidíte, že sníh, déšť, mráz nebo mlha vytvářejí mnoho příležitostí pro tvůrčí činnost, zatímce rychle se měnící světelné podmínky mohou být pořádnou výzvou a udělají z focení dobrodružství. Krátké zimní dny totiž mohou znamenat, že můžete mít jen několik cenných hodin, kdy je možné s přirozeným světlem pracovat.

1) Mlhavá a chladná rána
Nejlepší příležitost pro zachycení mlhy máte ráno, předtím, než ji rozpustí sluneční paprsky. Abyste nevstávali zbytečně, je dobré sledovat den předem předpověď počasí. Ale i tak jsou jeho změny v zimě nevyzpytatelné, proto je fajn si zvyknout mít foťák často u sebe, abyste mohli rychle reagovat. Využívejte teleobjektiv pro zdůraznění perspektivy a zredukování objektů do jednoduchých tvarů. Chcete-li zachovat bledé, mlhavé tóny, využijte kompenzaci expozice – začněte na hodnotě + 0,7EV a citlivě můžete hodnotu zvyšovat v případě potřeby. Bez využití kompenzace expozice se mohou takové tóny zvrtnout do nehezkých „špinavých“ odstínů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13815″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“397″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

2) Východy a západy slunce
Ať už se chystáte na podvečerní jogging nebo ranní venčení psa, vemte s sebou určitě i foťák. Západy mohou být v zimě oproti zbytku roku trochu zklamání, za to ty východy plné růžových a rudých tónů… Určitě ale buďte rychlí, protože zimní východ slunce je otázka minut. Pokud můžete plánovat, zjistěte si v předpovědi čas východu, předem si zvolte místo a buďte na něm připraveni pár minut napřed.

3) Azuro a sníh
Kontrast mezi bílou a sytým odstínem jiné barvy může být opravdu působivý – důkazem jsou právě bezmračné dny v zasněžené krajině. Vybírejte jednoduché kompozice a opatrně volte expozici (EV). Použijte kladné hodnoty kompenzace, aby sníh vyšel bílý a ne šedý.

4) Zamračená zimní obloha
Berte oblohu vždy jako nedílnou součást kompozice, ne jen jako prázdný prostor. I tvary mraků jsou kompozičním prvkem a to, do jaké míry oblohu v expozici ztmavíte nebo naopak přepálíte, vždy ovlivní celkovou barevnou vyváženost fotky.
Doslova pravým požehnáním pro fotografa zimní krajiny je inverze. Fotografie sluncem ozářených vrcholků hor, které jako ostrovy vystupují z údolích zalitých „mořem“ mraků má neopakovatelnou atmosféru.

5) Zimní sporty
Je na místě si uvědomit, že sportovní fotografie je sice docela náročný žánr, ovšem není vyhrazen jen profíkům. S trochou cviku můžete dosáhnout dobrých výsledků také s amatérskou výbavou. Předpokladem pro akční fotografii je rychlost – ať už se to týká zaostřování, reakce spouště, a také sériového snímání. Samotné tělo přístroje však nestačí: je potřeba mít i optimální objektiv. Při snímání sportu nejvíce využijete teleobjektivy, protože většinou fotografujete z větší vzdálenosti. Například NIKKOR AF-S DX 55–200 mm f/4–5,6G ED VR je základní, nejlevnější model, vhodný pro začátečníky. Samozřejmě ale záleží na druhu sportu a jak blízko se k fotografovanému objektu dostanete. Proto jsou vhodné objektivy všech ohniskových délek, od rybího oka až po teleobjektiv. S dobrým objektivem pak nemusíte do těla zrcadlovky investovat velké desetitisíce. Například nový Nikon D3400 pořídíte za 15 490 Kč a získáte v něm kromě výborných obrazových parametrů také možnost snadného sdílení fotografií pomocí bluetooth spojení s chytrým telefonem.

 [[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“13816″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“397″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

6) Blýskejte
Na kratší vzdálenosti je vhodné používat externí blesk, a to nejen ve špatných světelných podmínkách, ale také při snímání v protisvětle nebo na prosvětlení stínů. Vhodnou volbou je Nikon Speedlight SB-500, který má výhodu malých rozměrů a nízké hmotnosti, proto se vylmi pohodlně přenáší.

Tip na fotoparát – Nikon D3400:
Pořizujte brilantní snímky a ihned je sdílejte s pomocí fotoaparátu D3400. S fotoaparátem D3400 je fotografování a sdílení snímků v kvalitě digitálních jednookých zrcadlovek hračkou. Funkce Nikon SnapBridge udržujte spojení mezi fotoaparátem a chytrým zařízením prostřednictvím technologie Bluetooth®, takže máte snímky plně synchronizovány již během fotografování. Stačí jen uchopit telefon a snímky jsou zde, připravené na sdílení: bez starostí, bez čekání. A nejde o ledajaké snímky. Velký obrazový snímač formátu DX s 24,2 milionu pixelů poskytuje vynikající výsledky za nízké hladiny osvětlení a společně s objektivem NIKKOR dosahuje tvůrčím způsobem rozmazaného pozadí. K dispozici je Režim průvodce, který pomáhá s rozvíjením fotografických zkušeností, zatímco baterie s vysokou kapacitou zaručuje, že je fotoaparát D3400 vždy připraven k plnému provozu. Cena: 15 490 Kč vč. DPH

Komentáře