Muži, ženy a finance – jakou roli zastáváme, když dojde na rodinný rozpočet?

Reklama

Není žádný velký problém udržet si pořádek ve financích, když s nimi hospodaříte sami. Jakmile však začnete sdílet domácnost se svým partnerem či partnerkou, situace se může zkomplikovat.

Každý k penězům přistupuje trošku jinak a co někomu připadá úplně normální, může být pro někoho jiného zcela nepředstavitelné. A jelikož obvykle sdílíme domácnost právě s opačným pohlavím, dostáváme se v této souvislosti nejčastěji do konfliktu právě s naší drahou polovičkou.

Příroda ženy a muže záměrně stvořila jinak. Zatímco muži mají lepší orientaci v prostoru, dokážou se pohotově postavit k případným krizím a celkově působí více autoritativně, ženy jsou přemýšlivější a starostlivější. To se pochopitelně promítá i do toho, jak hospodaříme s našimi penězi a jak si rozdělujeme úkoly, které s rodinným rozpočtem souvisejí. Kdo zastává jaké role v českých domácnostech?

Běžné každodenní výdaje jsou ženskou doménou

Začněme u těch menších výdajů, se kterými jsme nuceni se potýkat každý den, jako jsou nákupy potravin, drogerie a dalších potřeb do domácnosti. Tyto povinnosti na sebe nejčastěji berou ženy, a tak není divu, že o cenách produktů pro domácnost mají mnohem větší přehled než muži. Častěji také využívají akčních letáků a nechají se zlákat na slevy, které se touto formou nabízejí. Jelikož mají obvykle na starosti vaření a úklid, mívají také přirozeně větší přehled o tom, co doma chybí.

Ženy bývají mnohem organizovanější, a to nejen co se týče každodenních povinností, ale také rodinného rozpočtu. Jestliže někdo v domácnosti vede písemnou evidenci o tom, kolik peněz přijde a kolik se naopak utratí za jednotlivé položky, bývají to většinou právě ženy. Snadněji se tak vyhýbají tomu, že by si musely sjednat úvěr jako náhradu finanční rezervy, jelikož si ji většinou aktivně tvoří.

Ženy dokonce své rezervy před muži často zatajují – podle průzkumu Equa bank z roku 2018 to dělá pětina českých žen. Nejsou to však pouze naspořené peníze, co ženy zatajují nebo přibarvují, ale také útrata za různé nákupy, zejména pro vlastní potřebu. Muži jsou také docela tajnůstkáři, ne však v souvislosti s úsporami, ale většinou s dluhy. Výsledky toho samého průzkumu ukázaly, že pohledávky u banky, kamarádů a nebankovních institucí před partnerkou tají každý pátý český muž.

Vypůjčit si na pokrytí nečekaných výdajů se může zdát jako dobrý nápad, ale bez řádného plánování a propočtů si však člověk může dosti přitížit. Pokud předem neuděláte srovnání půjček bez doložení příjmů či jiného typu úvěru, který se vám zalíbil, a nespočítáte si, kolik vám každý měsíc zbyde peněz na úhradu splátky, může se vám snadno snadno stát, že na splátku nebudete mít dost peněz.

Muži sjednávají velké závazky

Abychom mužům nekřivdili, musíme poznamenat, že co se týče velkých závazků, tak rozhodně přebírají štafetu. Když totiž dojde na hypotéky, nákup auta na leasing nebo jiné velké závazky, bývají to nejčastěji manželé a partneři, kdo se postará o vyjednávání s bankami nebo jinými úvěrovými společnostmi a rozhodne, u které si produkt sjednají. Ženy v takových situacích většinou shromažďují informace o jednotlivých možnostech, ze kterých pak muži následně vycházejí.

Důvodem, proč mívají muži na starosti spíše větší obnosy peněz, je především smysl pro zodpovědnost – tedy to, že jsou od přírody hlavou rodiny. Příčinou však může být také to, že do domácnosti většinou přinášejí více peněz. Podle statistik Evropské unie čeští muži totiž pobírají v průměru o 22 % vyšší plat než ženy. Přestože je nerovnoměrné odměňování trestné, stále neexistují dostatečně efektivní způsoby na to, aby jej úřady dokázaly prokázat. 

Komentáře