Odborník radí: Jak správně pečovat o okna

Reklama

Okna si i po montáži vyžadují pravidelnou údržbu a péči, aby skutečně byla správnou dlouhodobou investicí. Na co nesmíme zapomínat a jak se o okna nejlépe starat? Na paměti bychom měli mít péči o vnější i vnitřní rámy, kontrolu technických a mechanických částí a v neposlední řadě běžné čistění. 

Venkovní a vnitřní rámy
Prioritou pro každého domácího kutila a hospodyňku by měla být péče o rámy. „Po instalaci a umístění oken nesmíme zapomenout na odstranění ochranných pásek. Doporučuje se tyto pásky odstranit do třech měsíců od nasazení oken. Nesmíme zapomenout odstranit zbytky malty či lepidla, které ulpěly na rámech. Na ty venkovní myslete zejména kvůli zbytkům špíny, pylu a prachu. Mohly by totiž způsobit trvalé skvrny, jelikož jsou okenní rámy vystaveny slunečnímu záření a to skvrny jakoby „zapéká“ do plastu,“ radí Pavel Polášek ze společnosti RI Okna.

Těsnění, kování a otvory pro odvádění vody
Po důkladné péči o okenní rámy následuje kontrola technických a mechanických částí oken. Mezi ně patří například těsnění, které si žádá ošetření silikonovým olejem a očištění od prachu. „V případě, že se těsnění poškodí, je nutné jej vyměnit. Jednou ročně se doporučuje promazat kování olejem, abychom předešli jeho tuhnutí při otevírání a zavírání. Kontrolujeme i průchodnost otvorů, které slouží k odvádění vody, a v případě, že jsou zanesené, odstraníme z nich nečistoty,“ uvádí Pavel Polášek.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“7713″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Čistota musí být
Abychom okna pořádně vyčistili a předešli poškození, využíváme účinné a šetrné prostředky. Skvrny čistíme vždy na mokro, nikdy ne na sucho. „Vyhýbáme se hlavně abrazivním prostředkům, nitroředidlům a také používání písku, benzínu či drátěnky. Okna omývám čistou teplou vodou a materiály z měkké jelenice,“ říká Pavel Polášek.

Na závěr nesmíme zapomínat ani na pravidelné kontroly, při kterých zajistíme správnou funkčnost a utáhneme kliky a úchyty. Dostatečně svůj byt větráme, nejlépe několikrát denně, protože relativní vlhkost přesahující 60 % může vést k tvorbě plísní. Při dodržování těchto opatření budou vaše okna čistá, funkční a svůj účel splní na sto procent.

Komentáře