Projekt Žena v zenu

Reklama

Dne 21. 1. 2021 se spustil projekt Žena v zenu, v rámci kterého známé i méně známé ženy sdílejí své zkušenosti s překážkami, předsudky či odmítnutími okolí, které je potkaly, když se začaly pohybovat ve veřejném prostoru.

Každá žena, která se v životě odvážila realizovat své vlastní sny a ambice nebo začala být vidět – ať už skrze své názory, umělecká díla, projekty či zastávané hodnoty – se nutně setkala s různorodými reakcemi okolí. Pozitivní a podpůrné reakce jako uznání či konstruktivní kritika na jedné straně, ad hominem kritika, verbální agrese či odmítání na straně druhé.

Negativní odezvy mohou lidskou motivaci a sebedůvěru rychle pošramotit, ať už za nimi stojí závist, frustrace nebo jen odlišné vnímání nebo hodnoty. Často se stávají i důvodem ukončení snažení a umlknutí. Jak se naše „ženy v zenu“ dokázaly vyrovnat se specifickými nástrahami v podobě genderových stereotypů, záštiplných pomluv v médiích nebo s obyčejné negací okolí?

Chceme ukázat, že nástrahy, které před ženy klade dnešní svět, se dají překonat. Chceme motivovat a inspirovat ženy, aby odložily strach nebo pocit, že jsou v tom samy, a využily naplno svůj potenciál,“ říká Lilia Khousnoudtinová, ambasadorka projektu, která jeho cíle přibližuje ve videu na tomto odkazu.

Nyní zveřejňujeme prvních dvanáct videí – zhruba dvacetiminutových rozhovorů – s našimi „ženami v zenu“. Ty sdílejí nejen svoje zkušenosti s překážkami, ale zároveň i jejich vlastní způsoby, jak se
s nimi vyrovnávat. V první sérii promluvily:

Magdalena Davis, politička, spolupředsedkyně strany Zelených
Nina Špitálníková, koreanistka, manažerka v hudebním průmyslu
Barbara Nesvadbová, spisovatelka, zakladatelka charit. organizace
Vlastina Svátková, herečka, publicistka a návrhářka šperků
Lenny Trčková, moderátorka, koučka
Pavlína Louženská, marketingová manažerka, zakladatelka skupiny Holky z Marketingu

Petra Kubálková, podnikatelka, zakladatelka Cats2cats
Lilia Khousnoudtinová, historička, publicistka a ambasadorka projektu
Petra Schwarz Koutská, analytička, PR manažerka a koordinátorka projektu Žena v zenu

Michaela Efrati, průvodkyně
Jarmila Johnová, chartistka, zakladatelka neziskové organizace Pražské matky
Kateřina Písačková, PR manažerka Pražské tržnice, bývalá tisková mluvčí Prahy 1

 

Tenhle projekt založený na podpůrném sdílení žen je feministický v tom nejlepším slova smyslu, protože zahrnuje ženy různorodých odvětví i sociálních zázemí – matky samoživitelky, bývalou disidentku, průvodkyni, mladé herečky, vědkyně i političky – ženy veřejně známé i neznámé. Jejich rozdílné příběhy mají mnohé společné jmenovatele,“ říká Petra Schwarz Koutská, koordinátorka projektu.

V následujících týdnech zveřejníme příběhy dalších žen, každý týden jeden až do konce roku 2021, a to např. senátorky Adély Šípové, hereček Kristýny Leichtové nebo Anety Krejčíkové, Lenky Formánkové ze Sociologického ústavu Akademie věd, autorky Martiny Brandové, moderátorky Gabriely Partyšové a mnohých dalších.

Kompletní rozhovory (i se samostatnou audiostopou) naleznete na Youtube a na našem webu ženavzenu.cz.

#NemlčetiZlato #ŽenaVZenu

 

 

Komentáře