Psychologická poradna: Nesnesu se se svou tchyní…

Reklama

Dobrý den, mám ošemetný problém, který mi dost negativně ovlivňuje partnerský život. Absolutně se nesnesu s manželovou matkou. Bydlí sice daleko, ale když už k nám dorazí, je u nás minimálně týden, přece proto, že takovou dálku by nemělo cenu jezdit jen třeba na víkend. Neustále mi do všeho mluví, všechno ví nejlíp, nic, co uvařím, jí nechutná. Kdyby mi aspoň pomohla s domácností a dětmi, když už je u nás „nakvartýrovaná“, ale je to ve finále tak, že já musím obskakovat nejen svoji rodinu, ale navíc i ji.

Manžel ji bezmezně miluje a zastává se jí a já jsem ta špatná, když se ohradím nebo jsem z ní ve stresu. Když u nás tchyně je, necítím se zkrátka ve své kůži… Poradíte mi, jak se s takovou situací vypořádat? A předem upozorňuji, že kamarádkami asi nikdy nebudeme, takže je zbytečné radit mi, abych si k ní našla cestu nebo na ní hledala něco sympatického. Tyto snahy jsem měla a bylo to marné.

Děkuji,
Petra, 35 let

Milá Petro,
děkuji za Váš dotaz, který je v mé ordinaci celkem častý, a tak společné zamyšlení nad tímto tématem v Jo magazínu může být inspirací pro další ženy, které mají podobnou zkušenost, jakou zažíváte vy.

Je spousta mýtů o tom, jak by to mělo v rodině správně fungovat, a to se týká také vztahu mezi tchyní a snachou. Jedním z nich je přesvědčení, že správná cesta je, když snacha a tchyně mají kamarádský vztah. Tchyně a vy nikdy nemůžete být kamarádkami, protože jste každá ve vztahu k vašemu manželovi z jiné generace. Ona Vašeho muže porodila a vychovala, tím s ním má vztah mateřský, tedy vztah vertikální. Zatímco vy jste ho potkala jako muže-partnera, tím s ním máte vztah partnerský, tedy vztah horizontální. Kamarádský vztah předpokládá vztah horizontální. Osvědčuje se, když se toto pravidlo dodržuje a ke tchyni se snacha vztahuje ve vertikální linii s respektem a úctou a nemá aspirace na kamarádskou roli a vzdá se boje o to, která z nás dvou je lepší.

Pokud se toto pravidlo dodrží, může být snacha v určitém zdvořilém odstupu ke své tchyni a zachovat si svoji úctu a důstojnost. K matce svého muže pak pocítí vděčnost za to, že porodila syna a tím se vytvořila možnost, aby si ho snacha mohla vybrat za svého muže, většinou se tak děje z lásky. Kdyby se toto neudálo, pak vy nemáte svého současného manžela a s ním děti.

Ženy si většinou vybírají muže, protože se jim na něm líbí určité kvality. Tady mě, Petro, napadá, co se Vám na manželovi líbí, v čem si ho ceníte? Jak mu dáváte najevo Vaši lásku?  Nevím, jak nyní zareagujete. Ale někdy se setkávám s tím, že žena si nedovolí uvědomit nepříjemné momenty v partnerství, ale uvědomí si je zástupně ve vztahu ke tchyni nebo tchánovi. Rodiče partnera nestojí pocitově a fyzicky tak blízko, tím je zvědomění nepohodlných pocitů snadnější. Pokud toto víme, můžeme s celou situací naložit novým způsobem. Někdy to člověk zvládne sám, jindy musí vyhledat odbornou pomoc. Cílem je oddělit a zvědomit si nároky a přání, které směřují k partnerovi, od těch, které směřují ke tchyni, a podívat se realističtěji na to, co je a co není možné.

Terapeutickým oříškem bývá naučit se vzdát boje o to, která z Vás dvou je lepší žena. Za tím bývají nejrůznější „společenské hry“, jak už je popsal Erick Berne ve své knize „Jak si lidé hrají“.

Z Vašeho dopisu také není jasné, kolikrát za rok tato návštěva proběhne. Jiná situace bude, pokud tchyně přijíždí na návštěvu 1x do roka, jiným způsobem je vhodné naložit se situací, pokud se návštěva opakuje každý měsíc.

Plně chápu Vaše rozporuplné pocity a přeji na Vaší cestě hodně odvahy a trpělivosti. V těchto křehkých a citlivých situacích doporučuji raději vyhledat odborníka, než se spolehnout pouze na rady a zkušenosti kamarádek.

Přeji Vám hodně štěstí!
MUDr. Iva Švarcová

Lékařka – psychiatrička s psychosomatickým zamřením, psychoterapeutka, rodinná a systemická psychoterapeutka.
Od roku 2005 vede ambulantní psychosomatické pracoviště Isida v České Lípě, jehož součástí je i psychosomatický denní stacionář. Poskytuje léčbu a poradenství dospělým klientům s tělesnými i psychickými potížemi. Ráda pracuje se skupinou, rodinou, párem, týmem, kde využívá svých znalostí ze systemiky, rodinných konstelací, NLP a ericksonovské hypnózy. Ve své práci propojuje biologickou a psychoterapeutickou léčbu.

Kontakt: Isida centrum s.r.o., ČSA 1566, 47001 Česká Lípa, tel. 487522676, mob. 725881486, e-mail: isidacentrum@gmail.com
 

 

Komentáře