Ptáme se bylinkářky: Jaké bylinky se hodí na podzimní dny?

I když je letos dlouho teplo, chladné dny se blíží a my pro vás máme tip: neomezujte letos svou podzimní výbavu jen na šatník, ale zásobte se také bylinkami. K čemu se vám budou hodit a jak s nimi pracovat? Zeptali jsme se bylinkářky Hany Jánské.

Očistná kúra
Na podzim máme obvykle tendenci vytvářet si zásoby na zimu, nebo tím alespoň omlouvat dietní prohřešky, když máme chuť na něco „pořádného“. „Zvlášť v období, kdy více konzumujeme tučné a těžké jídlo, je dobré dopřát tělu i očistnou kúru, při které se může zbavit odpadních látek. Snáze se pak připraví na zimu a získá více energie, takže se možná lépe vypořádá i s proslulou podzimní únavou,“ vysvětluje Hana Jánská, která se zabývá přírodní medicínou a pěstováním bylin. Zkuste tedy i na podzim na pár dní odlehčit svůj jídelníček a dopřát si větší množství ovoce či zeleniny, ideálně syrové nebo dušené. Z příloh volte především brambory či rýži, v případě masa sáhněte spíše po rybách nebo kuřecích prsou. Nezapomínejte na pitný režim, přičemž při očistné kúře můžete příjem tekutin postupně zvýšit. Měli byste si také vyčlenit čas na relaxaci a odpočinek – i tomu byste měli uzpůsobit načasování očistné kúry, jejíž začátek směřujte nejlépe na některý z podzimních víkendů.

Vyzkoušejte bylinky, které právě dozrávají v přírodě
Očistnou kúru i celý podzim si můžete zpříjemnit hned několika bylinkami, jejichž plody právě dozrávají. Patří k nim rakytník řešetlákový, který má příznivý vliv nejen na správné trávení, ale také na přirozenou obranyschopnost organismu. Současně podporuje normální činnost kardiovaskulární soustavy. Jeho plody, oranžové až načervenalé peckovice, zrají od srpna do září a vydrží dlouho do zimy. Vynikající je také černý bez, jehož malé černé plody dozrávají již od srpna. Bez je antioxidant, jemuž je připisován blahodárný vliv na vylučování a čištění organismu, ale také na kontrolu tělesné hmotnosti. Sbírání bylin můžete spojit s procházkou. Bobulky pak můžete užívat celou zimu. Stačí je nasušit a uskladnit na suchém
a tmavém místě. Hodí se třeba pro přípravu čaje.

„Na čaj budete potřebovat jednu polévkovou lžíci bobulí na čtvrt litru vody. Přiveďte k varu, vařte zhruba 5 minut a dalších 10-15 minut nechte pod pokličkou odstát. Poté sceďte. Aby vás čaj dobře prohřál a byl krásně voňavý, přidejte ještě skořici a hřebíček. Dosladit můžete například medem od včelaře,“ radí bylinkářka Hana Jánská.

Spolehněte se na domácí zásoby
Příznivý vliv na správnou činnost jater a pročištění má také ženšen pětilistý, který podporuje i udržení správné hladiny tuků a cukru v krvi. Snadno si ho můžete vypěstovat sami doma. „Rychle se rozroste, když ho dáte na poličku v blízkosti okna. Vytvoří krásné převisy, navíc ho často využijete. Zelenými listy ženšenu můžete ozdobit pokrmy či salát. Nať se dá také nasušit na čaj, který je velice lahodný,“ radí Hana Jánská. Zásoby můžete mít i na vlastní zahradě. Známým antioxidantem je totiž také aronie černá, známá též jako jeřáb černý, která se často pěstuje jako ozdobný keř nebo součást volně rostoucích živých plotů. Šťávu z plodů aronie černé obsahuje spolu se šťávou ze švestek a extraktu z řady bylin tekutý doplněk stravy Liftea Metabolik, který je báječným pomocníkem při očistné kúře.

Zútulněte si hnízdečko na zimu

S poklesem teplot větráme stále méně. Navíc začíná topná sezóna, kdy vzduch v našich obydlích může být vysušený, což často nelibě nesou naše dýchací cesty. V takovém případě se hodí doplnit zásobu doma pěstovaných bylin. „Rostlinku se složitým názvem Plectranthus argentatus – známou jako molice, ale také rýmovník – sice tolik neuplatníte v kuchyni, své místo si u vás ale určitě najde. Silice se z ní uvolňují dotykem, a tak stačí list zlomit nebo promnout a přičichnout k němu. Uvidíte, že se vám i ve vyhřátém bytě bude lépe dýchat. Pár lístků můžete také dát do vody a umístit je přes noc na topení. Vzduch se tak navíc příjemně zvlhčí,“ vysvětluje bylinkářka Hana Jánská. Takzvaný rýmovník se pěstuje v pokojích, nemusíte se ho přitom bát umístit ani do ložnice.  Velmi rychle se rozrůstá a nepotřebuje náročnější péči. Pozor dejte jen na přílišnou zálivku, která mu nesvědčí. Signalizují ji černající listy.

 

 

 

 

 

 

Prohřejte tělo

V létě jsme se vyhřívali venku na sluníčku, na podzim a v zimě musíme tělo prohřát jinak. Pro milovníky koupelí je tip jasný: dopřejte si koupel z přesličky rolní. Hana Jánská radí: „Na dva litry vody potřebujete asi 180 až 200 g přesličky. Nechte ji 10 minut povařit a 15 minut odstát. Potom sceďte do vany s teplou vodou. Koupel by měla trvat přibližně 20 minut.“

Podzimní tipy Liftea

Liftea Metabolik
Vyvážený komplex bylinných extraktů a ovocných šťáv přináší tekutý doplněk stravy Liftea Metabolik, který se hodí pro očistné kúry v průběhu celého roku. Obsahuje například ostropestřec podporující normální trávení, správnou funkci jater i pročištění, dále také zelený čaj, který přispívá k vylučování vody z těla a má příznivý vliv na metabolismus lipidů či udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Přípravek obsahuje i extrakt z celíku zlatobýlu, artyčoku, smetanky lékařské, břízy bílé a tamarindu a šťávu ze švestek a plodů aronie černé. Doporučená maloobchodní cena je 268 Kč za balení obsahující 250 ml. Více na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

 

Liftea Kurkumin
Kurkumin, který se získává z kořene kurkumy dlouhé, přispívá ke správnému trávení a činnosti jater, ale i kardiovaskulární soustavy. Podporuje také imunitní systém a normální činnost nervové soustavy. Příznivý vliv má rovněž na dobrý stav kloubů, kostí i pokožky. Chcete-li svůj organismus před zimou podpořit, může být kurkumin správnou volbou. Extrakt z kurkumy (až 95 % kurkuminoidů) obsahuje doplněk stravy Liftea Kurkumin, jehož doporučená maloobchodní cena je 189 Kč (30 tobolek). Více na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stranu.

Liftea Pro játra a ledviny
Na podzim, kdy častěji sáhneme po tučných a těžších pokrmech, je na místě podpořit funkci jater a ledvin. Příznivý vliv na ně mají i některé byliny. Patří k nim například kopřiva, která přispívá k vylučování vody z organismu a podporuje správnou činnost ledvin i přirozenou obranyschopnost. Hodí se i dobře známá smetanka lékařská, blahodárně působí na správnou činnost žaludku a jater, ale také na normální funkci močové soustavy, nebo antioxidant ostropestřec mariánský, který podporuje normální trávení a správnou funkci jater i pročištění. Výtažky z těchto bylin přináší v jedné tobolce doplněk stravy Liftea Pro játra a ledviny. Doporučená maloobchodní cena je 149 Kč (30 tobolek).

Více na www.zdravi-liftea.cz. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Komentáře