Rozdíly mezi alergií a intolerancí na mléko a mléčné výrobky

Máte rádi mléko nebo mléčné výroky, ale pokud je požijete máte problémy s nadýmáním, únavou nebo nepříjemými zvuky vycházející z břicha včetně křečí? Je možné, že nemáte dostate enzymů k jeho trávení. Co s tím?

Intolerance vs. alergie
Tyto pojmy je velmi důležité rozeznávat. Intolerance totiž znamená, že naše tělo nemá dostatek látek, zpravidla enzymů na zpracování laktózy. Laktózová intolerance je tedy způsobena nedostatkem enzymu laktáza, který štěpí mléčný cukr. Důsledkem toho je, že je tělo neschopno laktózu strávit, které tak zůstává ve střevě a kvasí. Nástup projevů intolerance laktózy jsou většinou v řádech hodin. Naopak alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému. U alergie na mléko to tedy znamená, že část mléka (většinou jde o kaisen) způsobí po požití prudkou reakci. Nástup účinků je mnohem rychlejší, většinou v řádech několika minut.

Projevy
Laktózové intolerance dokáží být velmi nepříjemné, někdy mohou dokonce až narušovat náš denní rituál. Nerozložená laktóza se hromadí ve střevě a působí přitahováním vody zvýšený pohyb střev, navíc vlivem střevní mikfroflóry začne kvasit, což působí zvýšené množství plynu. Projevuje se to jako křečovité až kolikovité bolesti břicha, nadýmání, kručení v břiše a zapáchající průjem. Obsah střeva je díky kvašení kyselý a způsobuje i podráždění análního otvoru a jeho okolí.

Dodávejte tělu trávící enzymy odjinud
Děti většinou touto intolerancí netrpí, objevuje se až kolem 20. roku života. U starších dětí a dospělých rozhoduje stupeň snášenlivosti laktózy. Buď se můžete vzdát všech potravin, které obsahují laktózu, případně je co nejvíce omezit, čímž ale připravujete tělo o důležité zdroje vápníku, nebo před požitím problémových potravin zapít jednu až dvě tablety doplňku stravy Laktoleraza. Ten totiž obsahuje enzym laktáza ToleraseTM L, který zlepšuje trávení laktózy u osob trpící její intolerancí. I nadále si tak můžete vychutnávat oblíbený sýr či sklenku teplého mléka před spaním.

TIP: Při občasných trávicích potížích si někdy ani neuvědomíme, že by mohly souviset třeba s konzumaci mléka. Právě tato intolerance postihuje čím dál víc lidí. Více na: www.generica-bohemia.cz

Komentáře