SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček proti škůdcům na zahradě

Slimáci a mravenci na zahradě bývají pohromou. Zatočte s nimi díky přírodním produktům. Tři výherci se mohou těšit na balíček.

Zatočte se slimáky bez obav o zdraví dětí a domácích mazlíčků
Jen co povyrostou sazeničky zeleniny nebo květin na záhonech či ve skleníku, odnikud se vynoří zástupy hladových slimáků. Boj s nimi může být náročný, zvlášť pokud nechcete na jejich hubení používat chemické látky či jedy ze strachu, že je vaše dítě, pes nebo kočka omylem ochutná. Pro všechny starostlivé rodiče a majitele domácích mazlíčků jsme objevili přírodní přípravek, který je zcela bezpečný a přitom zaručeně účinný. Německý přípravek Ferramol je biologicky odbouratelný a obsahuje naprosto přírodní účinnou látkou, proto při náhodném požití neuškodí dětem, pejskům, kočičkám ale ani ježkům, ptákům, žížalám a dalším užitečným organismům, které se na zahradě mohou vyskytovat. Ferramol je tou pravou volbou, pokud chcete zdravou zahradu bez škůdců a bezpečné prostředí pro děti i zvířata.

Už jste je viděli?
Koho že? Slimáky, plzáky, slizáky, zrzouni nebo jak jim říkáte! Po letošní teplé zimě lze očekávat, že se slimáci už brzo objeví. Zejména ti původem z teplého Pyrenejského poloostrova, a navíc začnou vylézat i ti malí, co se vylíhnou z loni nakladených vajíček. Je dobré se na to připravit a již těm prvním otužilcům předložit známé modré granulky. A samozřejmě hned sbírat, nejlépe ráno i večer, když jsou nejaktivnější. Nečekejte na to, až vyleze celá armáda, nekompromisně likvidujte už první průzkumníky. Že na zahradě opravdu jsou, o tom se může každý jednoduše přesvědčit, stačí jen trochu zarýt do země ve stinném koutě zahrady. A hle, v několika centimetrech, pod kameny je možné nalézt ty ještě „přikrčené“ a spící, jak sbírají sílu. Jenže není možné všechna taková místa najít a rozrýt, proto je třeba být připraven. „Sotva vylezou, nabídněte jim granulky Ferramolu s fosforečnanem železitým. Opravdu funguje.“, radí Josef Duben, odborný spolupracovník firmy Neudorff, specialisty v péči o zdravou zahradu. Tento prostředek má přírodní složení a není pro teplokrevné živočichy jedovatý, při náhodném pozření na zahradě žádné nebezpečí nehrozí. Ale kdyby se dítě, pes nebo kočka dostali k celému balení, a to spořádali na posezení, tak to už by riziko znamenalo. Asi podobné, jako u pracího prášku. „Výhodou tohoto preparátu je, že nikde, ani na záhonech, ani na trávníku nezůstávají mrtví slimáci. Ti se totiž po snědení granulek cítí zasyceni a zalézají do úkrytů, kde s pocitem sytosti, tedy vlastně skoro v pohodě, uhynou.“, doplňuje Josef Duben.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20990″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

4 nosy slimákovi prozradí, kde najít potravu a kdy je třeba vyhledat úkryt
Každý slimák má nosy hned čtyři, používá totiž pro průzkum svého okolí trochu jiné pořadí smyslů, než byste čekali. Jeho nejdůležitějším orientačním smyslem je čich, uvádí článek na www.sokujiciplaneta.cz. Křehké listy rostlin vydávají nezaměnitelnou vůni, kterou dokáže slimák identifikovat i na velkou vzdálenost. Čichové vjemy mu pomáhají zpracovávat hned dva jeho nosy, otočené směrem k zemi. Lahodné rašící výhonky před ním proto nikde neukryjete. Další dva nosy jsou otočené směrem vzhůru a plní spíše funkci jakýchsi světelných senzorů. Upozorňují slimáka například na pokročilou denní dobu s možným nadměrným teplem, které by ho mohlo vysušit. Mohou ale zareagovat i na náhlé zastínění, které ho donutí stáhnout oční stopky a celkově se schoulit a zmenšit. Tato strategie mu pomáhá ukrýt se před bystrýma očima ptáků a dalších dravců.

Nebezpečný nepřítel
I slimák byl zařazen mezi obávané invazivní živočichy, kteří si v novém působišti jen těžce hledají přirozené nepřátele a způsobují značné problémy. Plzák španělský (Arion lusitanicus), kterého známe z našich zahrádek, se původně vyskytoval jen na Pyrenejském poloostrově, ale díky hojnému obchodu se sazenicemi se rozšířil už do celé střední Evropy a dokonce i do USA. Jeden slimák může naklást 4 až 7 snůšek, dohromady 200 až 500 vajíček. První mláďata se líhnou za příznivé teploty už za 1 měsíc po nakladení vajíček. Vajíčka kladená v září a později přezimují a líhnou se příští jaro. Maximální početnosti dosahují plzáci španělští v květnu až červnu, kdy jsou zaznamenávány nejmasovější výskyty. Plzák španělský, pokud ho systematicky nelikvidujeme, se dokáže nekontrolovatelně rozmnožit, protože o něj jinak přirození lovci slimáků nemají zájem nebo jsou v místech jeho výskytu téměř vyhubeni. U nás jde například o slepýše křehkého, všechny druhy ropuch nebo kosa obecného. Spolehlivým likvidátorem nejenom plzáků španělských je ale importovaná kachna známá jako indický běžec. Ta ale ve volné přírodě ale přežívá jen těžko a její cílené vysazení by ani nebylo žádoucí, proto si dokáže se slimáky poradit pouze na ohrazeném prostoru našich zahrádek. Nezbývá nám tedy než se bránit pomocí účinných preparátů.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20996″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“311″}}]]

Jak předcházet výskytu slimáků?
Existuje mnoho babských rad jak na ně – sypání soli, chytání slimáků do piva, vysazování rostlin, které slimáky odpuzují… Většina z nich je poměrně pracná nebo nemá spolehlivý účinek. Pomoci mohou překážky z ostrých látek, kterými posypete okraje záhonů – písek, jehličí, rozdrcené vaječné skořápky. Stoprocentně účinný je na záhonech pouze Ferramol, kterému slimáci neodolají. Pozitivní je, že účinnost železitých granulí Ferramol nesnižuje ani déšť, zálivka a vlhké počasí, kdy jsou slimáci nejaktivnější. Granule je nutné pro maximální účinek rozhodit rovnoměrně po záhonu a v případě úbytku pravidelně doplňovat. Přípravek nemá žádnou ochrannou lhůtu, proto se nemusíte bát jej používat v blízkosti zeleniny a bylinek. „Další výhodou Ferramolu je, že jeho účinná látka, fosforečnan železitý se v půdě působením mikroorganismů rozkládá, a tím jsou rostlinám k dispozici dvě důležité živiny – fosfor a železo.“, doplňuje pozitivita Josef Duben. Předcházet výskytu slimáků budete tím, že na zahradě maximálně zamezíte možnosti jejich úkrytu. Pomůže pravidelné sečení trávy, nenechávat na zahradě hromady kamení, dřeva, apod.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20991″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Jak se za dva týdny zbavit mraveniště
Mravenci jsou úžasně nenápadní a pracovití. Než se nadějete, vybudují si hnízdo ve spíži, ve zdi nebo skleníku, zabydlí se v květináči nebo uvolní dlaždice cestiček. Nejčastěji nás obtěžují dělnice, které hledají potravu, nosí ji do mraveniště a starají se o larvy a o královnu. Nejspolehlivějším způsobem, jak se otravných mravenců zbavit, je vyhubit celé mraveniště. Nejefektivnější je využít znalosti fungování mravenčího společenství a zaměřit se právě na dělnice. Na tomto principu funguje přípravek s návnadou ve formě roztoku – Loxiran Mravenčí bufet od společnosti Neudorff. Účinnou látkou Mravenčího bufetu je spinosad, produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Díky tomu neubližuje ani lidem ani přírodě. Návnadové dózy z umělé hmoty naplněné roztokem spinosadu stačí postavit do blízkosti mraveniště nebo na mravenčí stezky. Mravenci se do roztoku okamžitě dychtivě pustí a návnadu sami aktivně odnáší do mraveniště, kde s ní krmí larvy, dělnice i královnu, a tím vyhubí do dvou týdnů celé mravenčí společenství. Mravenčí bufet se hodí zejména pro použití v obytných prostorech, ale i venku na balkonech, terasách nebo zpevněných cestách. Dózu je vhodné umístit do stínu nebo nad ní postavit stříšku z cihel, na slunci by návnada rychle vysychala. Množství návnady v dóze můžete kontrolovat skrze průhledné víčko a v případě potřeby dózu doplnit. Dózy je po použití možné vyčistit, doplnit a použít znovu na jiném místě.

Návod na použití
Hledáte způsob, jak vyhubit mravence, kteří se najednou zabydleli u vás doma, na terase nebo vydlážděných cestičkách? Vyzkoušejte Loxiran Mravenčí bufet od společnosti Neudorff. Tento přípravek s návnadou ve formě roztoku vám pomůže zahubit postupně celé mravenčí společenství, včetně královny a larev. Účinnou látkou Mravenčího bufetu je spinosad, produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Díky tomu, že jde o látku přírodního původu, neškodí ani lidem ani přírodě. Mravenčí bufet se hodí zejména pro použití v obytných prostorech, ale i venku na balkonech, terasách nebo zpevněných cestách.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20997″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“216″}}]]

Jak na to?
1) Otevřete balení Loxiranu Mravenčího bufetu – obsahuje dvě návnadové dózy z umělé hmoty a roztok spinosadu v lahvičce.
2) Z dóz sundejte průhledné víčko a postavte je na zem či na stůl tak, abyste mohli roztokem naplnit dvě mělké mističky, které dóza má.
3) Roztok nakapejte do obou mističek. Roztok se po chvíli promění z tekutiny na hustší lepkavou hmotu.
4) Návnadové dózy znovu přiklopte průhledným víčkem. Mravenci se k roztoku dostanou zespodu, a roztok bude zároveň chráněn před nečistotami, deštěm, ale i třeba zvědavými domácími mazlíčky.
5) Dózy umístěte do blízkosti mraveniště nebo na mravenčí stezku. Mravenci se do roztoku okamžitě dychtivě pustí a návnadu sami aktivně odnesou do mraveniště, kde s ní nakrmí larvy, dělnice i královnu, a tím vyhubí do dvou týdnů celé mraveniště.
Množství návnady v dóze lze kontrolovat skrze průhledné víčko, po spotřebování návnady je třeba obsah doplnit. Náhradní náplně lze dokoupit.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20992″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“400″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Používejte biocidy bezpečným způsobem. Před použitím si vždy přečtěte označení a informace o přípravku.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“20993″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“299″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“600″}}]]

Dejte sbohem slimákům i mravencům!
Vyhrajte účinné přírodní přípravky pro zdravou zahradu bez škůdců: Ferramol proti slimákům a oblíbené účinné přípravky proti mravencům Loxiran Mravenčí bufet. Všechny výrobky německé firmy Neudorff jsou 100% přírodní, bezpečné pro domácí mazlíčky, děti i životní prostředí. Soutěžíme o tři balíčky účinných přírodních prostředků Neudorff proti slimákům a mravencům v hodnotě 300,- Kč.

Otázka: Jakou účinnou látku obsahuje Ferramol proti slimákům?
A) fosforečnan železitý
B) síran sodný
C) chlorid sodný

Správné odpovědi zasílejte na email: soutez@jomagazin.cz, předmět: Zahrada.

Hrajeme do 4.6. 2017. Vyhrává 300., 400. a 500. odpověď. Výherce informujeme emailem. Nezapomeňte uvést celé jméno a adresu, kam by měla být případná výhra zaslána. Přejeme hodně štěstí!

Výherci: Erika D., Ostrava; Marcela Z., Praha; Simona P., Kladno

Zdroj: www.neudorff.cz

Komentáře