Terapeutka Olga Plchová: Kde je chyba, když se s mámou nedá mluvit?

 Mám dvě milované dcery, které vyrostly v krásné dospělé ženy a mají své vztahy, rodiny a žijí si svůj život. Teda myslela jsem si, že si žijí svůj život do okamžiku, kdy po mé komunikaci s nimi zjišťuji, že jim vlastně vůbec nerozumím a nemohou se mnou mluvit, protože jsem se úplně změnila. Nechápu, do teď komunikace probíhala s mírnými občasnými neshodami, které jsme si vždy nějakým způsobem vyjasnily.Přemýšlím, kde jsem udělala chybu.

 Přemítám si celý svůj život od chvíle kdy jednotlivě přicházely na svět a vybavují se mi láskyplné vjemy něžností, přijetí, zázraku. Vidím a cítím rozdílnost jejich povah, přítulnosti a projevů lásky dávání a přijímání. Vyrostly a já mezitím také ušla veliký kus cesty sebepoznání sama sebe. Uvědomování si a zpracovávání si vlastních bolestí a vzorců, které jsem z lásky převzala od mých milovaných rodičů.

 A teď slyším výčitky a cítím zlobu, neúctu, lež. Postrádám respekt, cítím bolest v srdci, zklamání, lítost, zradu, obavy,pochybnosti. Když vše shrnu je to obrovský jeden pocit VINY.

Nevím co s tím. Jak jsem se změnila? Vždyť je obě dvě pořád miluji jako v den jejich příchodu na svět.

Mluvíme spolu, píšeme si, navštěvujeme se. Co se to stalo? Ptám se sama sebe a snažím se na vše podívat z nadhledu očima pozorovatele. A ejhle přichází poznání „OPRAVDU JSEM JINÁ“.

  Už neběžím na hned okamžitě, ale po chvíli zklidnění se, prohlédnu lež a nazvu ji lží, slušně požádám o projevy slušnosti a zodpovědnosti ke mně a druhým, naslouchám potřebám a názorům druhých do doby co naslouchají i mne, komunikuji s uvědoměním si svých hranic a toto vše s vnitřním pocitem veliké lásky v srdci.  Teď vidím a cítím proč se se mnou „nedá“ mluvit. ANO ZMĚNILA JSEM SE.

Znám už svoji sebehodnotu, mám zdravé sebevědomí a cítím k sobě sebelásku.

A tak se děvčata moje milovaná na mne nezlobte. Miluji Vás stále tak jak jen matka může své dcery milovat. Do teď jste byly velkými učitelkami pro mne a já Vám velice děkuji za lekce, ukázky a projevy, které jste mi s láskou daly. Teď nastal čas, abych se stala já Vaší učitelkou a vy uviděly a pocítily to co tolik u sebe hledáte. Já už to našla

                                                                                                  S láskou Vaše milující máma

Pozn. red. : Krátký úryvek z terapeutické ordinace O. Plchové

Pokud máte nějaký problém nebo dotaz, prosím pište na ola.plchova@seznam.cz, nebo volejte na 724 098 129.

Komentáře