Toužíte po létu na zdravém zeleném koberci? Vsaďte na rady odborníka

Letní měsíce už jsou v plném proudu a není nic příjemnějšího, než si užít sluneční paprsky společně s přáteli a grilovanými dobrotami. Přichystejte se na prázdninovou sezónu a upravte svou zahradu tak, že vám ji bude každý závidět. K bohatým květinovým záhonům pomohou i běžné vaječné skořápky, plazivý mech zažene důmyslný drenážní systém a o dokonalý sestřih trávníku se postará sekačka s pořádně nabroušenými břity. Vsaďte na robotickou, která pracuje zcela samostatně a upraví zahradu tak, že vám ji bude závidět nejeden soused.

Letní zábava na zeleném koberci
Jak si lépe užít letní večer než s přáteli u grilu a svěžích koktejlů? Za zábavou nemusíte daleko, stačí doslova vyjít na zahradu. Pikniku v trávě řekne ne jen málokdo. Prvním krokem k perfektnímu trávníku je volba správné sekačky. Důležité je také dbát na kvalitu jednotlivých komponent. Nože z levných materiálů totiž trávu často pouze „okoušou“. „Při výběru sekačky se orientujeme podle velikosti zahrady. Na menší trávníky postačí elektrické sekačky, benzínové využijeme při úpravě větších travních ploch. U těch největších se vyplatí investice do zahradního traktůrku. Vedle běžných strojů můžeme v obchodech narazit i na novodobý trend v podobě robotických sekaček, které se vyrábějí již více než dvacet let,“ vysvětluje odborník na zahradní techniku Aleš Chrobok ze společnosti ama Czech s.r.o., výhradní distributor robotických sekaček Robomow.

Nechte trávu dýchat
Provzdušnění neboli vertikutace pomůže nejen k hustému travnímu porostu, ale slouží také jako prevence proti nemocem a škůdcům. Dříve vášniví zahrádkáři k provzdušňování používali převážně hrábě, dnes jim práci usnadňují specializované stroje. „Takzvané vertikutátory travní stébla proříznou, starou trávu, mech či zaschlou plsť vyčešou ven a vytvoří tak vrásčitý povrch podobný manšestru. Tento proces patří k základním krokům při údržbě trávníku a měl by ho pravidelně provádět každý, kdo by se rád pochlubil zdravým a hustým travním kobercem,“ připomíná odborník Aleš Chrobok.

Vyzrajte na plazivý mech
Dusí váš trávník mechové polštáře? Příčin, proč zrovna vaši zahradu tento škůdce sužuje, může být mnoho. Řešení naštěstí není zas tak složité. „Nejprve je nutné zkontrolovat, zda nesekáme na příliš malou výšku. Vhodné je nastavení břitů na 3-5 cm. Mezi další časté příčiny patří velké zamokření nebo nedostatek živin. Od vody pomůže menší odtokový kanálek či drenážní systém, živiny dodají specializovaná hnojiva, nejlépe na bázi dusíku,“ radí odborník Aleš Chrobok. O pravidelné hnojení se postarají také robotické sekačky Robomow. Ve své výbavě nemají sběrný koš – osekaná stébla rovnou rozmělní a uvolní zpět do hlíny, čímž trávník vyživí a vám zmizí starosti, kam s posečenou trávou. Kromě toho pracují téměř samostatně. Zapnete je jednoduše jedním stiskem tlačítka nebo na dálku skrze specializovanou mobilní aplikaci MyRobomow .

Překvapte rostlinami z bio květináčů
Chloubou každého zahradníka jistě bohaté květinové záhony. Mladé rostlinky však často bývají na pěstování náročné, a je tak jednoduší vysít je nejprve do menších nádobek a na zahradu přesadit až větší rostlinu. Jako skvělý první květináč poslouží mistička z kůry citrusových plodů, starých novin nebo dokonce vaječné skořápky. Právě skořápky jsou skvělým zdrojem vápníku, který každá mladá květina ocení. Ať už se rozhodnete pro vajíčka nebo novinové či citrusové mističky, výsev vám nezabere skoro žádný čas, navíc můžete následně rostlinku přesadit do záhonu i s květináčem. Citrusové plody rozřízněte napůl, vyjměte dužinu a vsypte hlínu, do které zasadíte semínko. Stejný postup opakujte i u prázdných vaječných skořápek či mističek ze složených novin.

PRODUKTOVÝ TIP:
Anglický sestřih od robota
Doma máte uklizeno, na zahradě ale straší neupravený trávník? Svěží sestřih mu dodá robotická sekačka Robomow RX20u, která představuje výdobytek nejnovější technologie. Malá konstrukce robotu dodává na přesnosti, s níž upraví každou travní plochu do 250 m2 a zároveň ji i vyživí. Nože z nerezové oceli precizně zarovnají okraje, tichý, leč silný motor pomůže zdolat menší převýšení. Sekačka navíc pracuje naprosto samostatně. Stačí vyznačit sekanou plochu a robota zapnout. Povel k práci zašlete jednoduše přes mobilní aplikaci MyRobomow, nebo stisknete tlačítko na konstrukci sekačky. Proti zvědavým dětem nebo zlodějům je stroj chráněn speciálními prvky jako třeba bezpečnostním zámkem. Sekačku pořídíte na stránkách www.robomow.cz, za cenu 16 990 Kč.

Zdroj: www.robomow.cz nebo www.ama-zahrada.cz

Komentáře