U raw food nezapomínejte na vodu

Nemůžeme tomu uniknout, neboť je to současný trend v  gastronomii. O čem je řeč? Aktuálním hitem je tzv. “syrová – živá“ strava neboli raw food. Ať už tento poměrně novodobý trend vyznáváme či nikoliv, je všude kolem nás a setkáváme se s ním čím dál častěji v různých podobách. Tendence návratu k původním, přírodním a různými úpravami nezatíženým zdrojům je na vzestupu.

Častokrát nejde jen o stravu jako takovou, spíše o životní postoj a uznávání zdravého životního stylu. Živá strava je taková, která neprošla průmyslovou úpravou a je tedy plná svých původních živin, minerálů a vitamínů. V médiích i na internetu naleznete řadu tipů, receptů a rozhovorů. Většina z nich se ale překvapivě věnuje pouze jídlu a na tekutiny se zapomíná. Přitom je jasné, že tento trend se netýká jen potravin jako je ovoce, zelenina, ořechy, ale zahrnuje i nápoje, které se pijí v té nejpřirozenější podobě. Za původní tzv. živé nápoje můžeme považovat například pramenitou nijak neupravovanou vodu, nepasterizované mléko či ovocné nápoje zvané smoothie, vytvořené z raw surovin.

Řada vědců tento trend podporuje a mezi lidmi se těší stále větší oblibě. Je však třeba vzít v úvahu pár důležitých faktů. Pokud vás živá strava zaujala a chtěli byste tuto zcela přirozenou stravu, která neprošla denaturací začít konzumovat pravidelně, je třeba tělo na tento styl navyknout velmi pozvolna. 

Pro co nejšetrnější přístup pro organismus doporučujeme začít právě s nápoji a postupně vysazovat například maso, uzeniny či bílé pečivo. Není třeba spěchat, ba naopak! Dopřejte svému tělu čas. Skvělým tipem jsou letní a podzimní ovocné drinky – smoothies, které si hravě připravíte doma z domácích plodů ovoce či zeleniny. Nabídka je neomezená a pestrosti se meze nekladou. Ideální je však to, co je nám nejvíce dostupné. Pro přípravu tohoto zdravého nápoje použijte například sezónní druhy ovoce, jako třeba maliny, broskve, hrušky, jablka, ostružiny, banány či meruňky. Nezapomínejte ovšem na to podstatné, a tím je mléko, džus či voda, kterou se rozhodnete použít. Ideální je použít pramenitou vodu v naprosto přírodním provedení, která neprošla žádnou technologickou úpravou a je zachována ve své původní – živé podobě. Dobrým příkladem je Toma Natura, voda z artézského vrtu v Adršpašsko-teplických skalách, která se čerpá z pískovcového podzemního jezera. 

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12578″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Rychlý tip: Pro přípravu malinového smoothie potřebujete zhruba 100 g čerstvých malin, jeden zralý banán, hrst strouhaného kokosu a 150 ml vody Toma Natura. Maliny opláchněte a osušte, banán vyjměte ze slupky a nakrájejte. Poté vložte do smoothie makeru či mixéru, přidejte kokos a zalejte vodou. Vše důkladně umixujte. Pokud jsou maliny málo zralé a je třeba nápoj osladit, přidejte lžičku medu pro lahodnou chuť.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12575″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Broskvové smoothie
Suroviny:
• 2 střední broskve
• ½ banánu
• ½ pomeranče
• 100 ml Toma Nádech pomeranče a citronové trávy
• Zázvor (dle potřeby)

Postup:
Broskve zbavíme svrchní slupky a nakrájíme na kostky. Banán a pomeranč oloupeme a rovněž nakrájíme na menší kousky. Ovoce dáme do smoothie makeru zalejeme vodou Toma s příchutí a vše rozmixujeme do hladka. Pro pikantnější a výraznější chuť přidejte lžičku nastrouhaného zázvoru.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12576″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Švestkové smoothie
Suroviny:
• 2 hrnky švestek
• Šťáva z citronu
• 100 ml Toma Nádech citronu a máty,
• Hrst chia semínek
• Koriandr nemá máta
• Skořice nebo med na dochucení

Postup:
Švestky omyjeme, rozkrojíme na poloviny a vložíme do smoothie makeru. Přidáme chia semínka, koriandr nebo mátu, a dle chuti skořici nebo med. Vše zalijeme vodou Toma Nádech citronu a máty a rozmixujeme do hladka.

[[{„type“:“media“,“view_mode“:“colorbox“,“fid“:“12577″,“attributes“:{„alt“:““,“class“:“media-image“,“height“:“450″,“typeof“:“foaf:Image“,“width“:“300″}}]]

Zelené smoothie
Suroviny:
• Menší svazek špenátu
• 1 malá okurka
• Zázvor
• Máta
• Šťáva z citronu
• 100 ml Toma Natura

Postup:
Špenát omyjeme, natrháme a dáme do mixéru. Okurku omyjeme, zbavíme semínek a rovněž nakrájíme. Zázvor nastrouháme, zhruba na 1 čajovou lžičku. Vše dáme do smoothie makeru, přidáme mátu a zalejeme vodou Toma. Rozmixujeme do hladka.

Komentáře